Buradasınız
UİD-DER Olmasaydı Ben Bu Koca Dünyada Kaybolurdum
İstanbul/Halkalı’dan bir temizlik işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Yıllar nasıl da geçmiş dolu dolu. Sanki daha dün gibi, bir o kadar da uzun zaman. 15 yılı geçmiş mücadele arkadaşlarımla tanışalı. İşçi Öz-Eğitim Grupları vardı o zamanlar. Sendikalarda, grev çadırlarında, direniş alanlarında, fabrikalarda sohbetler ederdik. Abilerimizin, ablalarımızın konuşmalarını şaşkınlıkla ve heyecanla dinlerdim. Hiç bilmediğim şeylerdi duyduklarım. Barış diyorlardı. Kardeşlik, özgürlük ve eşitlik diyorlardı. İşçiler birlik olursa başaramayacakları şey yok diyorlardı. Bir de güzel dostlukları vardı ki aralarında, imrenmemek, hayran kalmamak mümkün değildi. Gözlerinin içinde bazen ateş, bazen öfke bazen de hüzün ve coşku vardı. Beni de aldı bu duygular içine, ben de hissediyorum aynı şeyleri artık. Çocukluk yaşamadan, genç kız olmadan anne olan bir kadınım ben birçok kadın gibi. Hiç unutmuyorum bir keresinde sendikada toplandık sohbet ediyoruz. Sırayla herkes konuşuyor, çok güzel şeyler söylüyordu. Sıra bana geldi, ne diyeceğim, ne söyleyeceğim derken ağzımdan “senin aklını yıkıyorlar onların yanına gitme diyorlar bana ama ben geleceğim, iyi ki aklımı yıkıyorsunuz, pis şeylerin yerine daha güzel olanları yerleşiyor” demiştim. Bir abinin bakışı vardı hiç unutamıyorum, gözlerinin içi ışık olmuş bana bakıyordu. O zaman anlamamıştım ne dediğimi, sırtımdan kaynar sular boşalıyordu sanki. Sonradan anladım değişmeye başladığımı. 1 Mayıs’a, grevlere, gittiğim her yere çocuğumla gitmeye başladım. Artık ben de örgütlü bir işçiyim, birlik olduğumuzda neler yapabileceğimizi biliyorum.
UİD-DER’de büyüdü çocuğum, ben de onunla birlikte büyüdüm ve olgunlaştım. UİD-DER’lilerle öğrendim sevmeyi, sevilmeyi. Ağladığımda da bir omuz buldum, güldüğümde de. Burada öğrendim boyun eğmemeyi, dik durmayı. Okulumuz oldu grev ve direniş alanları. Nerede bir grev, nerede bir direniş olsa damlarız hemen. Borçluyum ben UİD-DER’e, bana onurlu yaşamayı öğretti. Temiz bir hayat ve kocaman bir aile verdi. Dikensiz gül bahçesi değildi yolumuz ama gülleri de güzel yapan dikenleri değil mi? Tam 15 yıl oldu derneğimiz kurulalı. Aramıza birçok kişi katıldı, her geçen gün daha da büyüyoruz. Birçok şey değişti hayatta, yıkıldı yakıldı yerine yenileri yapıldı. Değişmedi UİD-DER’lilerin mücadele tarzı. Sımsıkı sarılıyoruz birbirimize, adım adım ve azimle yürüyoruz yolumuzda. 15. yılımız kutlu olsun UİD-DER ailesi! Kuranlar, yaşatanlar, büyütenler. Deneyimleriyle donatanlar, enerjisiyle diri tutan gençler 15. yılımız kutlu olsun!
YAŞASIN UİD-DER!
UİD-DER YÜRÜYOR MÜCADELE BÜYÜYOR!
Külkedisi Ölürken
- UİD-DER Olmasaydı Ben Bu Koca Dünyada Kaybolurdum
- Düş Değil Bu, Hayal Değil!
- Direnişçi Bir İşçi Ailesinden ve Belediye İşçilerinden Merhaba!
- UİD-DER ile Değişen Hayatım
- İnsan Kalabilmek
- Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Akiko Hoşino’dan UİD-DER’e Teşekkür Mesajı
- UİD-DER ile Yeniden Doğdum
- UİD-DER Nefestir Bizim İçin
- Yolumuz Daima Açık Olsun!
- Suriyeli İşçi: “Derneğiniz Ne Güzel İnsanlar Yetiştirmiş”
- Anne-Oğul UİD-DER’liyiz, Mutluyuz, Gururluyuz
- Kökleri Derinlerde Bir Çınar, UİD-DER
- UİD-DER’le Bakmayı ve Baktığımı Görmeyi Öğrendim
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...