Buradasınız
UİD-DER Sefaköy’de: Yeni Yıla Umutlarımızı Tazeleyerek Girdik
Sefaköy’den bir grup işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Yeni yıla yeni temsilciliğimizde, Sefaköy’de merhaba dedik. Mücadeleyle dolu geçen bir yılın ardından 2010’a umutlarımızı tazeleyerek, mücadele şarkılarımızı söyleyerek, şiirlerimizi okuyarak ve halaylar çekerek girdik. Salonu dolduran işçi arkadaşlarımız, evlerinde hazırladıkları yemekleri getirerek hazırlanan ortak sofrayı zenginleştirdiler.
Dernek temsilcisi arkadaşımız 2009 yılını değerlendirdiği konuşmasında, patronlar sınıfının saldırıları karşısında örgütsüz olan işçi sınıfının önemli kayıplar verdiğini, mücadele eden işçileri artan baskılarla nasıl yıldırmaya çalıştıklarını, TEKEL işçilerinin mücadelesini örnek vererek anlattı. İşine geldiğinde kendini demokrasi havarisi ilan edenlerin tarihi istedikleri gibi çarpıttıklarını, işsizliğe mahkûm ettikleri işçileri tembellikle suçlayabildiklerini hatırlattı. Haklarımıza karşı saldırıların peş peşe geldiği 2009 yılının perdesini kapatıp yenisini açmaya hazırlanırken, biz UİD-DER’li işçilerin ne yapması gerektiğini en öz haliyle Nazım’ın dizesiyle anlattı: “Ya ölü yıldızlara götüreceğiz hayatı, ya dünyamıza inecek ölüm!”
Temsilcimizin konuşmasından sonra UİD-DER’in faaliyetlerini özetleyen sinevizyon gösterisini izledik. Her görüntüde, miting alanlarını kızıla boyayan, kabına sığmayan coşkumuzu yeniden hissettik. Sinevizyonun ardından sıra UİD-DER sofrasına gelmişti. Yemeğimizi yiyip karnımızı doyurduktan sonra sıra şiirlere, şarkılara, halaylara gelmişti. Derneğimizin yaşı küçük yüreği büyük tiyatrocuları hazırladıkları skeçleri sundular. Bunlardan biri de Karagöz-Hacivat oyunuydu. Bugüne kadar izlediklerimizden farklı olarak Karagöz, bu defa çorap üretiminde çalışan Hacivat’a hak aramanın ne demek olduğunu dili döndüğünce anlatmaya çalıştı! Sonraki skeçte ise, işten çıkarılan Necati, fabrikanın kapısından çıktığı sırada İşçi Dayanışması bültenini almıştır. İlk defa mücadelenin ne demek olduğunu buradan öğrenmeye başlamıştır. Fakat eşine derdini anlatmakta zorlanmaktadır. Çocuk tiyatrocularımızın skeçlerini hepimiz büyük bir beğeniyle izledik.
Eğlenceden sonra sıra Sınıf Kürsüsüne geldi. Söz alan arkadaşlarımız yaşadıkları deneyimleri, UİD-DER’li olmanın heyecanını paylaştılar. Konuşmalarda “patronların haksız uygulamalarına karşı nasıl mücadele edeceğimizi derneğimizle tanışmamız sayesinde öğrendik. O halde sınıfımıza karşı yapılan saldırılara karşı koymak için saflarımızı büyütmeliyiz” vurgusu öne çıktı. Küçük bir işçi arkadaşımız “Zincire her yıl yeni halkalar ekleniyor. Bu zinciri hep birlikte büyüteceğiz” sözleriyle hepimizin ortak hedefini özetledi. Söz alan arkadaşlarımız, 2009 yılının patronlar sınıfının saldırılarıyla geçtiğini, yeni yılda mücadelenin yükseltileceğini vurguladılar. Halayların ve yeni yıl pastasının yenilmesinin ardından etkinliğimiz sona erdi.
Konuşmalarda ifade edildiği gibi, sınıfımızın örgütsüzlüğü nedeniyle 2009 yılında büyük hak kayıpları yaşandı, saldırıları pervasızca yürüten patronlar, kendi krizlerinin faturasını bizlere ödettirdiler. 2010 yılı patronlar için o kadar rahat geçmeyecek, çünkü işçi sınıfı bu saldırılara karşı örgütlü tepki vermeyi öğreniyor. Derneğimiz UİD-DER, sınıfımızın mücadele deneyimlerini en doğru haliyle işçi kardeşlerimize ulaştırmaya devam edecek. UİD-DER’in safları büyüdükçe mücadelenin ateşi de büyüyecek.
Mücadeleyi büyütmeye, UİD-DER’e!
UİD-DER’le Bir Yılbaşı
Bir Tekel İşçisinin Günlüğü
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...