Buradasınız
Yıkılmalı Bu Düzensiz Düzen!
Gebze’den işsiz bir İSG teknikeri
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Taşeronda çalışan bir iş sağlığı ve güvenliği teknikeriydim ve şu an işsizim. Hani diyorlar ya; “iş var da insanlar iş beğenmiyorlar” diye, nerede o beğenilmeyen işler? Söylesinler ben gidip çalışacağım. İş sağlığı ve güvenliği teknisyenliği mezunuyum, eğitimini aldım ama iş bulamıyorum. Uzmanlık sertifikası istiyorlar. İş sağlığı ve güvenliği eğitimini almamış fakat üniversite mezunu ise bir sınavla uzman olabiliyor, ama ben okulunu okudum mesleğimi yapamıyorum. Fabrikada çalışayım diyorum, form dolduruyorum, forma bakıyorlar, “senin mesleğin var, bu işi yapamazsın” diyorlar.
En son İSG teknikeri olarak çalıştığım inşaat firmasından maaşımı alamadım, benim gibi yüzlerce inşaat işçisi de alamadı. UİD-DER’in sitesinde Bursa’daki inşaat işçilerinin haberini okudum, orada da binlerce işçinin bir sürü şikâyeti var. Flormar fabrikasında 132 işçi sendikalı olmak istedikleri için işinden, ekmeğinden edildi. Anlıyorum ki bir tek ben değilim sıkıntı çeken. Bugün emeğiyle geçinen hiçbir işçi insanca yaşayamıyor bu düzende. Oysa insanlık insana değer vermeyle başlar. Ama bu düzende emeğiyle geçinen insanlara, onların çektikleri sıkıntılara zerre önem verilmiyor. TV kanallarındaki haberleri açıyorum, milyonlarca işçiyiz ama bir tanemizin derdi o kanallarda yer almıyor. Kedi ile köpeğin dostluğu haber yapılabiliyor, binlerce liraya estetik yaptıranlar haber olabilir, bilmem kaç milyonluk tişört haber olur ama hakkını arayan işçilerden haber olmaz. Çünkü o TV kanallarının sahipleriyle biz işçiler aynı değiliz, olamayız da.
Her zaman birlik, beraberlik, bütünlük mesajları verir patronlar ve onların sözcüleri, “aynı gemideyiz” derler. Ama biz işçiler bir araya gelip hakkımızı istediğimizde, birlik olduğumuzda sırf patronların rahatı bozulmasın, başka işçiler mücadele eden sınıf kardeşlerini bilmesin diye haberini yaptırmazlar. Çünkü bilirler ki işçiler bir araya geldiğinde o küçük kıvılcımlar ne büyük yangınlara dönüşecek. Bu düzensiz düzen artık yıkılmalı, böyle gelmedi böyle gitmeyecek. Her şeyin kahrını çeken bizsek, bu çarkı bozuk düzeni değiştirecek olan da biziz. Umutsuz da değiliz çaresiz de!
Kimin Kılıcını Kuşanmalı?
Deprem Değil Kapitalizm Öldürür!
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
- Baret Bile Olmadığı İçin!
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...