UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Bizleri Kurtaracak Olan Ne?

Zeytinburnu’ndan bir işçi

Erdoğan’ın isteği ile seçime gidiyoruz. Adayların kısa zamanda belirlendiği ve mitingler ile meydanlara çıktığı hareketli bir dönemdeyiz. Bu durumda çalıştığım yerde de asıl gündem seçim oluyor doğal olarak. Muhalif olan işçilerin morali ve umutları gözle görünürken, yıllardır iktidarda olan partiyi destekleyen işçiler ise sessiz sedasız… Her miting ile gündemi belirleyen muhalif adayların söylemleri ve kısmi de olsa iktidar teşhirleri dillerden düşmüyor. Sohbetlerin canlılığı, coşkusu değişimi çok arzulayan ve ortaklaştıran bir hal almış durumda. Ancak işçi arkadaşlar bu kez de adayları birer “kurtarıcı” gibi görüyorlar.

Peki, işçi sınıfının gerçek kurtarıcısı kim? Kurtuluşumuz kendi eserimiz mi olacak yoksa bir kişi ya da bir özel grup mu kurtaracak biz işçileri? Arkadaşlarımın bu sorulara verdikleri cevap, daha vahim bir durumu gösterdi bana. İşçilerden bir şey olmayacağını söyledi çoğu, hatta bazıları büyüklerinin şu sözünü hatırlattılar; “oku, bizim gibi eşek olma.” Tabii işçilerin ve aile büyüklerinin bu sözleri onların kabahati değildir. Servetlerine servet kattıkları patronların üretimde söz vermediği, sefalet ücretlerine tâbi kıldığı ve değersizleştirdiği işçi sınıfının çoğunluğunun örgütsüz ve bilinçsiz olduğunu düşünürsek, bu durum açıklığa kavuşmuş olur. İşçi sınıfının kurtuluşu ancak kendi eseri olabilir demiş bir işçi büyüğümüz. Bu da ancak işçi sınıfının ürettiği değerlere yani emeğine sahip çıkmasıyla, kendi gücünü görmesiyle, örgütlenip mücadele etmesiyle olur. İşçilerin kurtuluşu ancak işçilerin birliğiyle ve örgütlü gücüyle mümkün olabilir.

Kaderimizi herhangi bir adamın inisiyatifine bırakmamalıyız. Asıl kahramanlar kitlelerdir, kurtuluşa giden yolu açacak olan işçi sınıfının kitlesel başkaldırısıdır. Mücadeleye katılmadan kendi gücümüzün farkına varamayız. Örgütlüysek her şeyiz örgütsüzsek hiçbir şeyiz. Bu kapitalist sistemde birlik ve örgütlülük şart ve önemlidir. İnsanların karamsarlığa düştüğü ve yaşam zorluğunun arttığı şu koşullarda örgütlü mücadeleden başka çıkar yolumuz olmayacağını görmeliyiz.

10 Haziran 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this