UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Cam İşçilerinin İstanbul Yürüyüşü Başladı

Şişecam’a bağlı Kırklareli Cam Sanayi fabrikasından “daralma” bahanesiyle atılan 90 işçinin direnişi sürüyor. Mücadeleyi büyütmekte ve işe geri dönmekte kararlı olan cam işçileri, bugün (20 Ekim) aileleri ile birlikte Lüleburgaz’dan İstanbul’a “İş, Aş, Adalet!” yürüyüşü başlattılar.

Saat 09.00’da Lüleburgaz Belediyesi önünde toplanan cam işçileri ve aileleri, İstanbul Tuzla’da bulunan Genel Müdürlük binasına doğru yürümek için son hazırlıklarını yapmaya başladılar. Öğle saatlerinde yaklaşık 325 kilometrelik maraton, desteğe gelen yüzlerce işçi ve emekçinin uğurlaması eşliğinde başladı. Sloganlarla yürüyüşe geçen cam işçilerine, direniş boyunca olduğu gibi işçi aileleri yol arkadaşlığı yapıyor. Kendilerine “Kristal Kadınlar” diyen işçi eşleri, anneleri ve kızları yürüyüş kortejinde coşkuyla yerlerini aldılar.

Cam işçileri, İstanbul yürüyüşünü çeşitli noktalarda yapılan molaların dışında kesintisiz sürdürmeyi planlıyorlar. Bu yürüyüş vesilesiyle bir kamuoyu oluşturmayı amaçlayan işçiler, bu yolla Trakya’da bulunan Şişecam fabrikalarında işbaşı yapmayı istiyorlar. Tüm işçi kardeşlerini mücadelelerine destek olmaya ve birleşmeye çağıran cam işçileri; “Dünya Yerinden Oynar, İşçiler Birlik Olsa!” diye haykırıyor.

Neler yaşanmıştı?

Lüleburgaz’da bulunan Şişecam grubuna bağlı Kırklareli Cam Sanayi fabrikasında, 4 Ekimde “fırın kapatma dolayısıyla istihdam fazlalığı oluşması” bahanesiyle 90 işçi haksız yere işten atılmıştı. Uluslararası alanda yeni yatırımlar yapan, yüksek büyüme oranları açıklayan Şişecam’ın bu saldırısı üzerine işten atılan işçiler direniş başlatmışlardı. Kristal-İş sendikası üyesi cam işçileri, sendikalarının Trakya Şubesi önüne direniş çadırı kurarak gece-gündüz bekleyişlerini sürdürdüler. Cam işçilerini, Lüleburgaz’da yaşayan emekçiler ve işçi aileleri direniş boyunca yalnız bırakmadı.

Son olarak Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş ve Şişecam yönetimi arasında 19 Ekimde bir toplantı yapılmış ve toplantının ardından sendikanın Trakya Şubesi tarafından bir açıklama yayınlanmıştı. Şubeden yapılan açıklamaya göre; “işveren bu 90 arkadaş ile görüşüp Eskişehir’e gitmek isteyenleri tespit edecektir. Gitmek isteyenler tüm özlük hakları ile 1 Kasım itibariyle Eskişehir fabrikasında işbaşı yapacaklardır. Kırklareli Cam Sanayi fabrikasında D fırını açıldığında bu arkadaşların geri getirilmesi şartı ile sendikamız ile işveren anlaşmaya varmıştır.”

Bu açıklamanın ardından Şişecam yönetimi cam işçilerini tek tek arayarak görüşmeye çağırdı. Görüşmeye topluca giden işçiler ise “Aranızdan uygun gördüklerimizi Eskişehir’de işbaşı yaptıralım” önerisine “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz!” sloganıyla cevap verdiler. Trakya’da bulunan Şişecam’a bağlı 3 fabrikada işbaşı yapma konusunda kararlı olduklarını dile getiren işçiler, bu talepleri değerlendirilmeden hiçbir öneriyi kabul etmeyeceklerini açıkladılar. İstanbul’a aileleriyle birlikte bir yürüyüş başlatacaklarını duyuran cam işçileri, yönetimin Eskişehir’e gitme önerisini reddedip topluca direniş alanına döndüler.

Cam işçilerinden çağrı

Konuyla ilgili İşçi Dayanışması’na konuşan bir cam işçisi: “Yerimizi-yurdumuzu, eşimizi-dostumuzu bırakıp Eskişehir’e gitmek istemiyoruz. Bu bölgede üç Şişecam fabrikası var, daha önceki fırın kapatmalarda olduğu gibi buralara dağıtılmak istiyoruz. Bizim ekmeğimiz ve geleceğimiz işverenin iki dudağı arasında olmamalı. Üstelik yaptıkları teklifle, kimi arkadaşlarımızı dışarıda bırakacaklarını ima ediyorlar. Bunu kabul edemeyiz, arkada kimseyi bırakamayız. Tüm işçi kardeşlerimize şunu söylemek istiyorum; bizim tek derdimiz ekmeğimiz ve geleceğimiz. Sınıf dayanışmasını ve mücadeleyi hep beraber güçlendirelim!”

20 Ekim 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this