UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DERİTEKS 32. Olağan Kongresi

DERİTEKS’in 32. Olağan Kurulu 12-13 Ağustos tarihlerinde Petrol-İş Genel Merkez Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Kongreye Toleyis, Türkiye Gazeteciler Sendikası, DOK Gemi-İş, Basın-İş, Güvenlik İş, Tez-Kop-İş, Türk-İş Bölge, Tek Gıda-İş, TÜMTİS, Belediye-İş, Yol-İş genel başkanları ve yöneticilerinin yanı sıra, demokratik kitle örgütü temsilcileri ve HDP İl Eş Başkanı Esengül Demir katıldılar.

Genel kurulun açılış konuşmasını DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi yaptı. OHAL’in doğrudan işçi ve emekçilerin hayatlarını etkilediğini söyleyen Servi, “hiçbir soruşturma ve inceleme yapılmadan bir gece yarısı çıkarılan KHK’larla akademisyenler, işçiler işten atılmakta ve açlığa mahkûm edilebilmektedirler. Bizler bu yapılanları doğru bulmuyor ve kabul etmiyoruz” dedi. OHAL’in biran önce sonlandırılması gerektiğini söyleyen Servi, demokratik temel haklardan taviz verilmemesi gerektiğini vurguladı.

İşçilerin toplu sözleşmeden çıkabilecek uyuşmazlıkları gidermek için elindeki tek aracın grev olduğunu belirten Servi, işçilerin mücadelesinin “grev erteleme” adı altında yasaklandığına dikkat çekti. Servi, Cumhurbaşkanının, “biz OHAL’den istifade grevleri yasaklıyoruz” diyerek açıktan patronları desteklemesini eleştirdi. İş cinayetlerinin giderek artmasına, taşeronlaşmanın yaygın hale gelmesine, kıdem tazminatının gasp edilmeye çalışılmasına, kiralık işçi bürolarına, BES’e, vergi adaletsizliğine, sendikalaşma önündeki engellere değinen Servi, tüm bu sorunları aşmanın yolunun ancak ve ancak örgütlenmekten ve mücadele etmekten geçtiğini belirtti.

Genel kurulda bir konuşma yapan Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, kıdem tazminatına yapılan saldırılara değinerek şöyle dedi: “İşçi, ben 25 yıl boyunca çalıştığımda bir ev alabilir miyim? Hesabını yapıyor. Her gelen çalışma bakanı ise bunu ısıtıp ısıtıp önümüze getirmektedir. Hükümetler, kıdem tazminatını yok etmeye, gasp etmeye çalışmışlardır. Biz buna izin vermeyeceğiz, bilsinler ki kıdeme uzanan elleri bu millet kıracaktır.”

HDP İstanbul Eş Başkanı Esengül Işık ise, “OHAL’i devam ettirmek için ortada herhangi bir gerekçe kalmış mıdır? Binlerce kamu emekçisi ihraç edildi, gazeteciler tutuklandı. Neden hâlâ OHAL koşullarını yaşıyoruz?” sorunlarını sordu. OHAL’in hükümet tarafından keyfi olarak devam ettirildiğini ifade etti.

Genel kurulda Çark filminin görüntüleriyle başlayan kısa bir sinevizyon gösterimi yapıldı. 1947’de kurulan Deri Mamulleri Sendikası görüntüleriyle devam eden filmde, günümüze kadar verilen mücadelelerden kesitlere yer verildi. Dünyadan işçi mücadeleleri görüntüleri, işçi dayanışması örnekleri paylaşıldı. Sinevizyon işçilerin DERİTEKS hakkında paylaştıkları duygularla son buldu.

İkinci gün yapılan seçimlerde yeni yönetim aşağıdaki şekilde oluştu.

32.Olağan Genel Kurul Sonrası Oluşan Genel Merkez Yönetim Kurulu:

Musa Servi - Genel Başkan

Ayhan Yanılmaz - Genel Teşkilatlandırma Sekreteri

Nebile Şahin - Yönetim Kurulu Üyesi

Binali Tay - Yönetim Kurulu Üyesi

Özgür Canpolat - Yönetim Kurulu Üyesi

Makum Alagöz - Yönetim Kurulu Üyesi

Seyit Ali Altunışık - Yönetim Kurulu Üyesi

13 Ağustos 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this