UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DİMTEKS’te Kayyım Yönetimi İşçilerin Ücretlerini Ödemiyor

Tokat’ta bulunan DİMTEKS Tekstil’e “FETÖ” operasyonu kapsamında kayyım heyeti atandı, ancak kayyım 2 aydır işçilerin ücretlerini ödemiyor. Ücretleri ödenmeyen işçiler, üretimi durdurarak fabrika önünde eylem yapmaya başladılar.

DHA’nın haberine göre, fabrikada çalışan yaklaşık 150 işçi, iki aydır ücretleri ödenmeyince geçtiğimiz hafta üretimi durdurdu. Fabrika önünde toplanan işçiler, mağdur ve perişan olduklarını ifade ediyorlar.

İşçiler adına konuşan Mine Yılmaz, fabrika yetkililerinden ve kayyım heyetinden bilgi alamadıklarını belirterek, “Bizler kayyım ataması sonucu mağdur olan işçileriz. Kendimize işyerinde hiçbir muhatap bulamamakla birlikte bu işin nereye gideceğini bilmekte de güçlük çekiyoruz. Ne fabrika sahiplerinden ne de atanan kayyım yetkililerinden sağlıklı bir bilgi ya da açıklama alıyoruz” dedi. Yılmaz, “Bizler bu işyerinde sadece çocuğunun rızkını kazanıp geçim sağlayan çalışanlarız. Bizler devlet büyüklerimizin sesimizi duymalarını istiyoruz” diyerek mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Fabrika işçilerinden Mesut Dinç ise, “Hepimiz ev geçindiren insanlarız, iş çıkışımız verilmediği için işsizlik maaşı alamıyoruz, başka bir yere iş başvurusu yapamıyoruz, tazminatlarımız ne olacak haberimiz yok. Yetkili bir kişi çıkıp bir şey söylesin sonumuz ne olacak bunu merak ediyoruz” diye konuştu.

Kayyım heyeti ise işçilere 1 aydır ücret ödenmediğini, fabrikanın da ilerleyen günlerde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredileceğini bildirdi.

“FETÖ” kapsamında pek çok şirkete kayyım atandı ve her seferinde de mağdur olan işçiler oldular. İşçiler örgütlü olmadıkları için haklarını hangi biçimde arayacaklarını da bilemiyorlar. Eğer işçiler örgütlü ve güçlü olsalardı, doğrudan fabrika yönetimini üstlenir, mağdur durumuna düşmez ve üreten bizler yönetmesini de biliriz derlerdi.

5 Ekim 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this