UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Gebze’de Binlerce İşçi Haykırdı: Krizin Faturasını Ödemeyeceğiz!

23 Ekimde Gebze Sendikalar Birliği’nin çağrısıyla “Krizin Sorumlusu Biz Değiliz, Faturayı Biz Ödemeyeceğiz!” şiarıyla kitlesel bir eylem gerçekleştirildi. Gebze Eski Öğretmenevi önünde toplanan binlerce işçi, Gebze Kent Meydanına yürüdü. Eyleme Petrol-İş, Birleşik Metal-İş, Lastik-İş, Nakliyat-İş, Limter-İş, Çelik-İş, TÜMTİS, Eğitim Sen sendikaları ve çeşitli demokratik kitle örgütleri katıldılar. İşçi sınıfının mücadele örgütü UİD-DER de “İşçiler Boyun Eğmiyor, Mücadele Ediyor!” pankartıyla eylemdeki yerini aldı.

Gebze Sendikalar Birliğinin başta “kriz olmadığı” gerekçesiyle engellenmek istenen eylemi, işçiler açısından krizin son derece gerçek ve somut olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Daha da önemlisi işçilerin krizin faturasının kendilerine kesilmek istenmesine karşı duydukları öfkenin giderek büyüdüğünü gösterdi. Onlarca fabrikada vardiyalarından çıkan binlerce işçi, servislerle Eski Öğretmenevi’nin önünde buluştu ve Gebze Kent Meydanına doğru yürüyüşe geçti. İşçiler yürüyüş boyunca “Krizin Faturası Patronlara!”, “İşten Atmalar Yasaklasın!”, “Patronların Kölesi Olmayacağız!”, “Flormar İşçisi Yalnız Değildir!” sloganlarını kararlılıkla ve öfkeyle haykırdılar.

162 gündür direnişte olan Flormar işçileri, “Flormar Değil Direniş Güzelleştirir” pankartıyla kortejin en önünde yer alırken, BBS işçileri, “Atılan İşçiler Geri Alınsın, Sendika Hakkımız Engellenemez!” pankartıyla yürüdüler. Nakliyat-İş üyesi işçiler, “Yaşasın Real ve Uyum/Makro Market Direnişimiz”, “Yaşasın Muğla Tüvtürk Direnişimiz” dövizlerini taşıdılar. Yürüyüş boyunca sık sık “Flormar İşçisi Direnişin Simgesi!”, “BBS İşçisi Yalnız Değildir!”, “Cargill İşçisi Yalnız Değildir!”, “İnşaat İşçisi Köle Değildir!” sloganları atıldı.

Gebze Kent Meydanı’na gelindiğinde Gebze Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü ve Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz bir konuşma gerçekleştirdi. Akyüz, “Ülkemizin ekonomisi, sermaye yanlısı politikalar ve günü kurtarmaya dönük uygulamalar nedeniyle bir kez daha krize sürüklenmiştir. Krizin nedeni uygulanan yanlış politikalardır. Ekonomi büyürken bundan emekçilere pay vermeyenler ve gerekli önlemleri almayanlar, şimdi ‘aynı gemideyiz’ söylemiyle bizden fedakârlık beklemektedir. Uyarıyoruz! Krizin faturasının, işçi ve emekçilere kesilmesine asla izin vermeyeceğiz. Hükümetin açıkladığı programlarla halkımızdan fedakârlık beklemesi ve kemer sıkma önlemlerine başvurması kabul edilemez” dedi.

İşyerlerinde baskıların arttığına, işverenlerin kriz bahanesiyle işçilerin hak ve kazanımlarına göz diktiklerine dikkat çeken Akyüz, “Tüm bu saldırılara karşı, işçinin örgütlenmekten ve örgütlülüğüne sahip çıkmaktan, sendikaların ise birlikte mücadele etmekten başka çaresi yoktur. Sınıf dayanışması güçlendirilmelidir” dedi. Akyüz, ortak taleplerini şöyle sıraladı:

  • Toplu işten çıkarmalar derhal yasaklanmalı, iş güvencesi koşulları tam olarak sağlanmalıdır.
  • Asgari ücrete enflasyon kayıpları hemen uygulanmalı ve düzeltme yapılmalı, yılbaşında asgari ücret enflasyonun üzerinde bir oranda arttırılarak insanca yaşayacak bir düzeye çıkarılmalıdır.
  • Alım gücü düşen işçilerin eline geçen ücretin seviyesini yükseltecek vergi düzenlemeleri yapılmalıdır.
  • Emekçi halkımızın tükettiği temel mal ve hizmetlerde, enerji ve ulaşımda fiyatlar kontrol altına alınmalı ve yapılan zamlar geri çekilmelidir.
  • Sendikal hak ve güvencelerin uygulanması ile örgütlenme hakkı garanti altına alınmalıdır.
  • İşsizlik Sigortası Fonu üzerindeki yağma hesaplarına son verilmeli, kıdem tazminatımıza göz dikilmemelidir.

İşçilerin sloganlarıyla ve alkışlarıyla desteklediği taleplerin ardından açıklama son buldu. Eylemde UİD-DER Müzik Topluluğu’nun sömürüye, ezilmeye, iş cinayetlerine, aşağılanmaya ve yok sayılmaya karşı yaptığı “Biz Hayır Deriz!” uyarlamasının ve Flormar işçilerinin direniş şarkısının çalınmasıyla coşkulu anlar yaşandı. Flormar işçilerinin dayanışma gecesine katılım çağrısının yapıldığı eylem, çekilen halayların ardından sonlandırıldı.

24 Ekim 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this