Buradasınız
Ekonomik Sorunların Kaynağı Bulundu: İşçi ve Emekçiler!
İstanbul/Sancaktepe’den kadın metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
30 yıldır aralıksız çalışmış, EYT düzenlemesiyle emekli olmuş kadın metal işçisiyim. “Yerli ve milli” patronlarımızın fabrikalarında, gece gündüz, bayram pandemi demeden çalıştım. Fazla mesailerle birlikte çalışma hayatım kırk yıla denktir. Posam çıkmış bir şekilde EYT düzenlemesiyle emekli oldum. İktidar sözcüleri, EYT yasasını kendileri lütfetmiş gibi propaganda yapsalar da, gerçekte örgütlü ve kararlı bir mücadelenin sonunda gasp edilen emeklilik hakkımızı geri aldık.
Temmuz ayında, emeklilere %25 zam yapıldığı açıklandı. Yapılan zam, düşük tutulan kök ücrete yapıldığı için, en düşük emekli ücreti yine 7500 lirada kaldı. Yeni durumda yaklaşık 9 milyon emekli 7500 lira veya biraz üzerinde maaş alıyor. Asgari ücrete %34, kamu emekçilerine ise %17,55+8 bin lira seyyanen zam yapıldı. Yapılan tüm zamlar, çarşı, pazar, market fiyatlarının, gerçek enflasyonun kat be kat altında kaldı. Daha maaşlar cebimize girmeden, KDV oranlarının, enflasyonun artması, döviz kuru karşısında TL’nin gün be gün değer kaybetmesi alım gücümüzü daha da düşürdü.
Tüm bu gerçekler ortadayken, emekçiler, emekliler, işçiler hayat pahalılığıyla boğuşurken üç kuruşluk zam bize çok görülüyor. Efendim neymiş, kamu emekçilerine çok yüksek zam yapılması ve EYT’liler bütçe dengesini bozmuş! Vergi artışlarının sebebi kamu emekçilerine yapılan zamların ve EYT’lilerin emekli olmasının bütçeye bindirdiği yükmüş. Bu nasıl bir aldatmaca? 30 yıl boyunca çalışarak vergisini ve primini ödemiş, sonrasında da sefalet ücretine mahkûm edilmiş emekliler mi, resmi enflasyon bariyerine takılarak ücreti düşen kamu emekçileri mi bütçe dengesini bozuyor? Siyasi iktidar pahalılığın sorumlusu olarak hep dış güçleri, stokçuları, “üç harfli” marketleri gösteriyordu. Şimdi ise yeni bir sorumlu bulunmuş görünüyor: İşçi ve emekçiler!
Kırk yıla bedel çalışma hayatımda, emeklilik primi dışında maaşımdan ve yaptığım fazla mesailerden vergi alınarak bütçeye akıtıldı ay be ay. Peki, bunun karşılığında ne alıyorum şimdi? Açlık sınırında bir emekli ücreti! Esas yük olanlar, kaynaklarımızı açık çek defteri gibi sınırsızca yağmayanlardır. Büyük bir kısmı emekçilerden toplanan vergilerden oluşan bütçeyi dolar bazlı garanti ödemeleriyle, vergi istisnalarıyla, teşviklerle hortumlayanlar, “itibardan tasarruf olmaz” diyerek har vurup harman savuranlardır. İşgücü maliyetini her geçen yıl düşürüp kârlarını arttırarak servetlerine servet katanlardır. Aldığı üç kuruş ücretle hayatta kalmaya çalışan emekçiler değil!
Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Biz Bu Masalları Ayaküstü Çok Dinledik
- Ekonomik Sorunların Kaynağı Bulundu: İşçi ve Emekçiler!
- Vergiler Patronlardan Kesilsin!
- Soğanı Bile Lüks Hale Getiren Bu Rejim Gitmeli!
- Bakandan Dâhiyane Buluş: Kış Tatili!
- Bizim Yoksulluğumuz, Onların Yalanları Büyüyor
- Nasıl Küçüldük, Kimi Büyüttük?
- Bir İşçi Çocuğunun Gözünden Hayat Pahalılığı
- “2023’ü Beklerken” Neler Oldu?
- Zamlardan Haberi Olmayanlar da Var!
- Enflasyonu Asgari Ücret Zammı mı Arttırıyor?
- Büyüdüğümüzü Hissedebiliyor musunuz?
- Evsiz Kalmak mı Mücadele Etmek mi?
- Ekmeğimizi Büyütmek İçin!
- Haklı Olan Biziz!
- İktidarın Enflasyon Masalı
- Yağa Neden Zincir Vuruluyor?
- Yüksek Elektrik Faturalarına Tepkiler Sokaklara Taştı
- İşten Çıkarma Yasağı Sona Erdi, Saldırılar Başladı!
- Doların Yükselmesi Bizi İlgilendirmez mi Dediniz?
- Türkiye’de Asgari Ücret Düşük Değilmiş!
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- Yine, Tekrar, Bir Daha Şahlanıyoruz!
- Ucuz Bir Hayatı Neden Bu Kadar Pahalıya Yaşıyoruz?
- “Hiçbir Faydası Yoksa Neden Vergi Ödüyorum?”
- “Başımıza Ne Geliyorsa Nüfus Artışından” mı?
- Aman Bize Müjde Vermesinler!
- Onca Şeye Rağmen Gündemlerinde Yer Alamıyoruz
- Patronun Havucu İşçinin Onuru
- Asgari Ücret: Geçinmek mi Açlıktan Ölmemek mi?
- “Fedakârlık” Neden Hep Bize Düşer?
- Bir Değil, İki Değil, Üç Değil!
- Sorunlarımız Ortak, Peki Ya Mücadelemiz?
- Derinleşen Yoksulluk ve Artan Eğitim Maliyetleri
- “Türkiye Yüzyılı” Yalanı
- Ödediğimiz Primlerden Payımıza Düşen Ne?
- Sağlık Sorunlarımız Kader Değil, Sınıfsal!
- Karıncalar ve Filin Hikâyesi
- “Ne Yapsam Mutlu Olamıyorum!”
- Yalnız Taştan Duvar Olmaz
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...