UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İbrahim Ethem İlaç Fabrikasında Direniş

Gazi Mahallesinden UİD-DER üyesi işçiler

Topkapı Cevizlibağ’da bulunan İbrahim Ethem Ulugay İlaç Fabrikası işçileri, işverenin 5 işçiyi işten atması üzerine iş bırakarak direnişe geçti.


Topkapı Cevizlibağ’da bulunan İbrahim Ethem Ulugay İlaç Fabrikası işçileri, işverenin 5 işçiyi işten atması üzerine iş bırakarak direnişe geçti. 2005 yılında sendikal çalışmaya başlayan İbrahim Ethem işçileri, sendikal çalışmayı başarıyla sonuçlandırınca işveren sendikayı tanımadı. Bunun üzerine yaklaşık iki yıl devam eden süreç işçilerin kesintili olarak gerçekleştirdikleri protestolar ve iş yavaşlatma eylemleriyle geçti. En son iş yavaşlatma eylemi sonucunda ise işçiler atılan arkadaşlarının işe geri alınması ve Lastik-İş sendikasının tanınması talebiyle direnişe geçtiler. İşten atılan işçilerden Ali, işverenin sendikayı tanımamak için bin bir türlü oyuna başvurduğunu, dışarıdan olanları sigortalı gösterip işçi sayısını çoğaltarak sendikal çoğunluğu sağlamaya çalıştığını söyledi.

1 Martta yaptığımız ziyarette konuştuğumuz işçiler çok kararlı olduklarını, arkadaşları işe alınıncaya ve sendika tanınıncaya kadar direnişi sürdüreceklerini söylediler. Direniş, diğer fabrikalardan gelen işçilerin ziyaretleriyle destekleniyor. Bayer ilaç fabrikasından ve Hadımköy’de bulunan Huhtamaki fabrikasından iş çıkışında gelen işçiler de İbrahim Ethem işçilerinin yanındaydılar.

İşçiler, “Dünya Yerinden Oynar İşçiler Birlik Olsa”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması” gibi sloganlarla, mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini haykırdılar.

3 Mart 2007


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this