UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İran İşçi Hareketiyle Dayanışma Komitesi’nden Çağrı

İşçilerin ve Politik Tutsakların Derhal Serbest Bırakılması İçin İran İslam Cumhuriyeti’ne Karşı Uluslararası Çağrı

Rıza Şahabi, Tahran ve Banliyöleri Otobüs Şirketi İşçileri Sendikası yönetim kurulunda mali işler sorumlusu da olan bir tutsak işçidir. Uzun süredir devam eden hastalığı ve ailesinin ve doktorların yoğun basıncı sonrasında, nihayet Rıza’nın hastanede tedavi görmesine izin verildi. Önceki seferlerde, doktorların aksi yöndeki tavsiyelerine rağmen, tedavisi devam ederken ve iyileşmeden cezaevine geri götürülmüştü. Uygun şekilde tedavi edilmemesi ve eksik tıbbi tedavi nedeniyle, sakatlığın erken işaretlerini vermeye başladı. Bu sadece, cezaevi görevlilerinin Rıza’yı öldürmeye ya da işçileri ve sendikayı terk edip işçilerin ihtiyaçlarını desteklemeye son verdirmeye çalıştıklarını gösteriyor. Politik mahkûmların tedavi görememe nedeniyle öldüğü çok sayıda vaka bulunuyor, fakat cezaevi görevlileri sorumluluk almıyor ve sadece bunun doğal bir ölüm olduğunu söylüyorlar!

Bizler, kararlılığı ve Vahid Sendikasına desteği nedeniyle cezaevinin ona çok daha fazla baskı uygulayacağına ve ihtiyaç duyduğu tıbbi yardımı vermeyeceğine inandığımız için Rıza’nın durumundan endişe duyuyoruz. Bu tür bir baskının onda kalıcı fiziksel hasarlara yol açacağına inandığımız için de endişe içindeyiz.

Rıza güvenlik görevlilerini tek başına buna zorlayamayacağı için, onun hastaneye sevk edilmesini ve cezaevine dönmeden önce iyileşene kadar tıbbi tedavi görmesini talep etmek bizim görevimizdir. Eğer cezaevine geri götürülürse tamamen felç olacaktır. Görevimiz hep birlikte bunun olmasını engellemeye ve onların tertiplerini boşa çıkarmaya çalışmaktır.

Bizler, Rıza’nın tekrar iyileşene kadar ihtiyaç duyduğu tıbbi tedaviyi alabilmesi için, kampanyayı sürekli kılmak, genel kamuoyu duyarlılığını yükseltmek ve devlete ve cezaevine baskı uygulamak zorundayız. Rıza’nın tekrar cezaevine götürülmemesi için hızla harekete geçmeliyiz. Duyarlılığı yükseltebilmek için gereken çeşitli zorunlu ve acil eylemler var: Radyo ve televizyon görüşmeleri, uluslararası medyanın bilgilendirilmesi, konferanslar düzenlemek ve diğer radikal grup toplantılarına katılmak ve onlardan ve diğer emek örgütlerinden, sendikalardan yardım istemek vs.

Bizler, İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı İranlı işçilerin ve İran halkının sesini dünyaya duyurmak için, özgürlükten yana olan herkesi bu protesto eylemlerine aktif olarak katılmaya çağırıyoruz.

İşçi aktivistlere destek vermek, işçileri destekleyenlerin ve diğer tüm radikal özgürlük savaşçılarının bir sorumluluğudur. Hep birlikte sorumluluğumuzu yerine getirmeye, Rıza Şahabi’nin hayatını korumaya ve onun özgürlüğünü ve kurtuluşunu sağlamaya çalışalım.

Cezaevlerindeki İşçiler ve Politik Mahpuslar Serbest Bırakılmalıdır!

Kahrolsun Kapitalist İran İslam Cumhuriyeti!

Ocak 2014

İran İşçi Hareketiyle Dayanışma Komitesi – Yurtdışı

nhkommittehamahangi@gmail.com

13 Ocak 2014


  Uluslararası İşçi Dayanışması

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this