UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İstanbul’da Yerel 1 Mayıs Kutlamaları Yapıldı

Türk-İş, DİSK, Hak-İş, TMMOB ve KESK’e bağlı sendikaların şube ve temsilcilikleri İstanbul’da “Birlikte Daha Güçlüyüz!” sloganıyla yerel 1 Mayıs kutlamaları gerçekleştirdi. 26 Nisanda Bakırköy Özgürlük Meydanında, 27 Nisanda Avcılar Belediyesi önünde, 29 Nisanda ise Esenyurt Meydanında gerçekleştirilen kutlamalarda işçi ve emekçiler 1 Mayıs’ta alanlara çağrıldı.

Belediye-İş 2 No’lu Şube, DERİTEKS Avrupa Yakası Temsilciliği, Gıda-İş, Cam Keramik-İş, Emekli-Sen, Dev Yapı-İş, Liman-İş Ambarlı Temsilciliği, Tüm Bel-Sen 1 No’lu Şube, Eğitim Sen 7 No’lu Şube ve TMMOB’a bağlı MMO Beylikdüzü Temsilciliği tarafından organize edilen kutlamalara çeşitli işyerlerinden işçi ve emekçiler katıldı. Yerel 1 Mayıs kutlamalarında “Emek Mücadelesinde Birlikte Daha Güçlüyüz, 1 Mayıs’ta Alanlara! Yaşasın 1 Mayıs!” pankartları taşındı.

Yapılan yerel kutlamalarda işçi ve emekçilere yönelik baskılara, yasaklara, aldatmacalara dikkat çekilirken sendikaların konfederasyon fark etmeksizin bir araya gelmesinin ve birlikte mücadele etmesinin önemi vurgulandı. Yapılan ortak açıklamalarda AKP’nin taşeron işçilere kadro verdiğini iddia ettiği son süreçte, belediyeler başta olmak üzere pek çok işyerinde taşeron işçilerin sınavlar veya “güvenlik” soruşturmaları nedeniyle işten atıldığı belirtildi. Kadınlara yönelik ayrımcı uygulamalara, şiddete, tacize de değinilirken kadın cinayetlerinin yüzde 1400 artmış olmasının iktidarın politikalarının bir sonucu olduğu ifade edildi. Türkiye’de sayıları her geçen gün artan mülteci işçilerin patronlar tarafından ucuz ve kayıt dışı çalıştırıldığı vurgulandı. Yapılan açıklamalarda OHAL uygulamaları ile işçi ve emekçilerin hak arama mücadelesinin engellendiği ve yaşamın giderek katlanılamaz hale geldiği belirtilirken, 1 Mayıs’ta tüm işçi ve emekçilerin alanlarda birlik olması, taleplerini haykırması gerektiğinin altı çizildi.

30 Nisan 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this