UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İsveç’te Temizlik İşçilerinin Eylemleri Sürüyor

İsveç’in başkenti Stockholm’de temizlik işçileri, 5 Temmuzda greve çıktılar. Stockholm Belediyesi, işçilerin gerçekleştirdiği iş bırakma eyleminin aniden gerçekleştirildiğini ve yasadışı bir grev olduğunu ileri sürüyor. Temizlik işçilerinin eylemleri, Ekimden itibaren geçerli olacak ücret için yapılan görüşmelerin tıkanması, çöp toplama kamyonları ve istasyonlarının anahtarlarının toplanarak dijital sicil kayıtlarına geçirilmek istenmesi üzerine patlak verdi.

İşçiler, anahtar toplama işleminin işten atmaları kolaylaştıracağını düşünüyorlar. İşçilerin eylemleri üzerine şirket, 50 işçiyi işten çıkardığını açıklamıştı. Fakat işçiler, eylemlerinde kararlı olduklarını gösterince şirket geri adım atmış işbaşı yapmalarını istemişti. Ne var ki, işçiler ücret ve anahtar konularındaki talepleri karşılanıncaya kadar eylemlere devam edeceklerini belirtiyorlar.

Temizlik işçileri, Reno Norden adlı taşeron şirkette çalışıyorlar. İşçiler, iş yükü artarken Ekim ayında yürürlüğe girecek ücretlerin düşük belirlenmesine tepki gösteriyorlar. Temizlik işçilerinin grevi, günlük 10 bin hanenin çöpünün alınmaması anlamına geliyor.

12 Temmuzda Liselotta adlı taşeron firmada çalışan işçiler de, Reno Norden’deki işçi kardeşlerine destek vermek için iş bıraktılar. Ardından Malmö’deki temizlik işçileri de dayanışma için iş bırakacaklarını açıkladılar.

Refahın yüksek olduğu ülke olarak sunulan İsveç’te 2000’li yılların başından beri işçiler, taşeronlaştırma ve özelleştirme saldırılarıyla karşı karşıya kalıyorlar. Bunun işçiler açısından anlamı, iş yükünün arttırılması, ücretlerin ise reel anlamda düşürülmesi, iş güvencesinin ortadan kaldırılmasıdır. İşte İsveçli temizlik işçileri, bu saldırılara karşı mücadele veriyorlar.

16 Temmuz 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this