UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

ITF’den DHL Express İşçilerine Dayanışma Ziyareti

DHL Express’te geçtiğimiz Şubat ayında işçiler sendikal örgütlenme çalışması başlatmış ve çoğunluk sağlanmıştı. Bunun üzerine işveren 9 işçiyi işten çıkarmıştı. Sendikalaştıkları için işten atılan DHL Express işçileri yaklaşık 2 aydır işyeri önünde direnişlerini sürdürüyorlar. Direnişlerinin 53. günü olan 7 Eylül’de, Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF), DHL Express işçilerine bir dayanışma ziyareti gerçekleştirdi. Dayanışma ziyaretine çeşitli sendikalardan yönetici ve temsilciler, UPS, DHL Lojistik işçileri ve UİD-DER’li işçiler katıldı.

İlk sözü TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk aldı. Atılan işçilerin geri alınması gerektiğini söyleyen Öztürk, mücadelede kararlı olduklarını şu sözlerle ifade etti: “Biz 53 gündür DHL’nin sendika düşmanı tutumuna karşı onurlu, kararlı bir mücadele sürdürüyoruz. Her türlü baskıya, hileye ve oyuna rağmen bu mücadele devam ediyor. 53 gündür 9 arkadaşımız kapının önünde kararlı bir şekilde direnişine devam etmektedir. Arkadaşlarımız suç işlemediler, en temel hakları olan örgütlenme haklarını kullandılar.

Öztürk’ün ardından 148 ülkede örgütlü bulunan ve 19 milyon işçiyi temsil eden ITF’nin Karayolu Taşımacılığı Bölüm Başkanı Noel Coard’a söz verildi. Coard işçileri selamlayarak; “Biz buraya Türkiye’deki olayları kendi gözümüzle görmeye geldik. Bu sonuncu ziyaretimiz olmayacak ve ziyaretlerimiz devam edecek. ITF tarihi boyunca baskı altındaki işçilere destek vermiştir. Türkiye’deki işçiler güçlü bir şekilde mücadele edecekler ve mücadelelerinden vazgeçmeyecekler. ITF de destek vermeye, Türkiye’ye gelmeye devam edecek. Buraya gelen heyet adına söylemek istiyorum ki; burada olmaktan gurur duyuyoruz” dedi. Daha sonra söz alan ITF Kampanyalar Başkanı Liz Blackshaw ise DHL’nin sendika karşıtı tutumunu kınadıklarını, DHL Express yönetiminin itirazı geri çekmesi ve müzakereler için sendika ile görüşmeye başlaması gerektiğini söyledi.

Eylem boyunca “Sendika Hakkımız Engellenemez”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “İş Ekmek Yoksa Barış da Yok”, “DHL’ye Sendika Girecek Başka Yolu Yok!” sloganları atıldı. Direnişte olan işçiler gerçekleşen ziyaretle moral buldular. Sendikal örgütlenme konusunda kararlı olduklarını yinelediler.

8 Eylül 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this