UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kod-A İşçileri Mücadeleye Devam Ediyor

DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikasında örgütlendikleri için tehdit, baskı, sürgün ve işten atmalarla karşı karşıya kalan ve mücadele yolunu seçen Kod-A işçileri direnişlerine devam ediyor. Kod-A patronunun sendikal haklara yönelik saldırılarını boşa çıkaracaklarını ifade eden bilişim işçileri, şirketin merkezinin bulunduğu İTÜ Ayazağa yerleşkesinin ana giriş kapısında bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.


DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikasında örgütlendikleri için tehdit, baskı, sürgün ve işten atmalarla karşı karşıya kalan ve mücadele yolunu seçen Kod-A işçileri direnişlerine devam ediyor. Kod-A patronunun sendikal haklara yönelik saldırılarını boşa çıkaracaklarını ifade eden bilişim işçileri, şirketin merkezinin bulunduğu İTÜ Ayazağa yerleşkesinin ana giriş kapısında bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. İşçilerin, sendikal haklarına sahip çıktıklarını haykırmak ve işe iadelerini talep etmek için direnişin 10. gününde gerçekleştirdikleri eyleme DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK’e bağlı çeşitli sendikalar ve emekten yana kurumlar katıldı.

Eylemde 11 Ekimde Tüpraş Aliağa Rafinerisinde yaşanan iş cinayeti hatırlatıldı. Yaşamını kaybeden 4 işçi için saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşunun ardından Kani Beko bir konuşma yaptı. İş cinayetlerine dikkat çeken Beko, Ermenek’ten, Soma’dan ve diğer iş cinayetlerinden ders çıkarılmadığı için Tüpraş’ta 4 işçinin can verdiğini söyleyerek, ILO kriterlerine uygun iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemlerinin alınması gerektiğini vurguladı. Ardından “sendikalaşmaktan korkmayın, örgütlenin” diyen Başbakan Binali Yıldırım’ın sözünü hatırlatarak sendikalaştıkları için işten atılan, sürgünlere gönderilen işçilerin sendikal haklarının sağlanması yönünde hükümete çağrıda bulundu. Kani Beko’nun ardından sözü alan Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk basın açıklamasını gerçekleştirdi. Açıklamada direniş sürecinden bahseden Ebetürk, direniş boyunca emek örgütlerinin desteğine, Kod-A Bilişim’in yanı başında yaklaşık 3 aydır direnişte olan TÜMTİS üyesi DHL işçileriyle olan dayanışmaya dikkat çekti. Açıklamasını sendikal haklara karşı yürütülen saldırıların bir an önce son bulması, toplu iş sözleşmesi masasına oturulması talepleriyle sonlandırdı. Basın açıklamasının ardından işçilerin sendikal haklarının tanınması ve işe iadesi için bir heyetin Kod-A işvereniyle görüşeceği belirtildi.

Eylem boyunca “Kod-A İşçisi Yalnız Değildir”, “Birleşe Birleşe Kazanacağız”, “Atılan İşçiler Geri Alınsın”, “Sendika Hakkımız Engellenemez!” sloganlarını atan işçiler, saldırılar son buluncaya kadar mücadelelerine devam edeceklerini belirtiyorlar. İstanbul, İzmir ve Ankara’da faaliyet gösteren Kod-A Bilişim şirketinin işçilerin örgütlülüğünü engellemek için devreye soktuğu sürgün ve tehditlerin direniş sürecinde de devam ettiğini söyleyen işçiler, içeride çalışan işçilerin de kendilerine destek verdiğini ve direnişlerinin büyüdüğünü ifade ediyorlar. Direnişçi bir kadın işçi, direnişe geçmeden önce yaşadığı sorunların ve saldırıların farkında olmadığını, sendikalaşma süreciyle beraber haklarını öğrendiğini belirterek direnişin önemine dikkat çekti. Eylem, atılan sloganların ardından son buldu.

13 Ekim 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this