UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Metal İşçilerine Asgari Ücret Konusundaki Görüşlerini Sorduk

Önümüzdeki günlerde, milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücret zammı belirlenecek. Hükümet ve patronlar 2010 asgari ücretine, krizi de bahane ederek çok düşük bir zam yapmak istiyorlar. Şu anda 548 TL olan asgari ücret, bıraktık yoksulluk seviyesini, açlık seviyesinin bile altında kalmaktadır. Üstelik en temel ihtiyaç maddelerine sürekli zam gelmektedir. İnsanca yaşanır bir asgari ücretin ne kadar olması gerektiğini ve asgari ücreti bu düzeye yükseltmek için ne yapmak gerektiğini çeşitli sektörlerden işçi kardeşlerimizle konuştuk. Görüşlerini sorduğumuz metal işçilerinden şu yanıtları aldık:

UİD-DER: Asgari ücret geçiminize yetiyor mu?

1. işçi (44 yaşında): Yılbaşından sonra her şeye yüksek oranda zam gelecek, ama asgari ücrete bu oranlarda bir zam gelmeyecek. Asgari ücret geçimimize yetmiyor. Bu nedenle bizi mesailere kalmaya mecbur bırakıyorlar. Bu ücretle geçinmemiz çok zor. Çalıştığımız halde hakkımızı alamıyoruz. Üç çocuğum var, bayramda birine dahi bir çift çorap alamadım. Ev kiramı bir ay erteledim. Okuyan oğluma harçlık yollamakta zorluk çekiyorum. Elektrik, su faturasını 2 ay sonra yatırabiliyorum. Üstelik biz evde 4 kişi çalışıyoruz. 2 yıldır evime et alamadım. Yaşayamıyoruz bu ücretle. İnsan gibi çalışıyoruz fakat hayvan gibi yaşıyoruz kısacası.

UİD-DER: Sizce yaşanabilir asgari ücret ne kadar olmalıdır?

2. işçi (24): Asgari ücret açlık seviyesinin üstünde olmalıdır. Suya, doğalgaza, elektriğe gelen zam oranları kadar asgari ücrete zam yapılmalıdır.

3. işçi (18): Önemli olan tükettiğimiz ürünlere zam gelmemesidir. Asgari ücret çok düşük, ancak idare etmeye çalışıyorum.

UİD-DER: Bizce asgari ücreti belirleme hakkı işçilere ve onların örgütlerine bırakılmalıdır, sizin bu konudaki fikriniz nedir?

1. işçi: Asgari ücreti belirlemek patronlara kalırsa biz işçiler yanarız. Örneğin, İMES bölgesinde patronlar toplanıp fabrikalarda işçilere ne kadar zam yapacaklarını, ücretlerin ne seviyede olması gerektiğini kendi aralarında belirliyorlar. Sendikaların da biz işçileri daha çok savunmalarını istemeliyiz. Ancak sendikacıların düşük bir zamma razı olmaları bizim ne şartlarda çalıştığımızı bilmemelerinden kaynaklanıyor. Her şeye zam geliyor. Biz her ay bütçeden açık veriyoruz.

UİD-DER: İşçiler insanca yaşayabilecek bir asgari ücret elde etmek için ne yapmalıdır?

1. işçi: Bence patronlar bizlerin taleplerini ciddiye almıyorlar. Bizi küçük görüyorlar, bizim büyümemiz lazım. Kendimizi ezdirmememiz lazım. İşçi örgütlerine gider ve bilinçlenirsek yaşadığımız zorlukları aşmaya başlarız. İşçilerin temsilcileri asgari ücrete karar vermelidir. Önemli bir dersi içeren olayı anlatarak sorunuza cevap vermek istiyorum: Günün birinde bir adamın kapısı çalınmış. Adam kapıyı açınca karşısında iki kişi görmüş. Adamın bir kişiyi evde misafir edecek yeri varmış. Kapıda bekleyen misafirlerden birinin adı Birlik diğerinin ise Dirlikmiş. Adam Birlik gelsin demiş. Nedeniyse, birliğin olduğu her yerde dirliğinde de olacağıymış. Ben son olarak diyorum ki biz işçiler birlik olmalıyız ki dirlik olalım.Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this