UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Şişli’de Kent-Yol İşçileri İş Bıraktı

Şişli Belediyesi’nin kendi iştiraki olan Kent-Yol şirketini ihaleye sokmama kararı üzerine işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılan işçiler iş bırakarak durumu protesto etti. 17 yıldır Şişli Belediye Başkanlığının kamusal hizmetlerini kesintisiz yürüten Kent-Yol A.Ş’ye bağlı çalışan DİSK/Genel-İş üyesi 1470 işçi 24 Temmuzda sabah saat 07.00’den itibaren çöpleri toplamadı ve belediye binası önünde toplandı.

Belediye işçileri geçen hafta da, belediyenin yeni dönem personel alım ihalesine Kent-Yol A.Ş.’yi sokmama kararı üzerine iş bırakacaklarını duyurmuş, belediye yönetiminin sorunun çözüleceği sözü vermesiyle eylemlerini ertelemişlerdi. İhaleye bir gün kala sorunun çözümüne dair adım atılmaması üzerine işçiler iş bırakma eylemini hayata geçirdiler.

İşçilerin oturma eylemi devam ederken Genel-İş Sendikası yöneticileri ile Belediye müdürleri arasında toplantı düzenlendi. Toplantının ardından açıklama yapan Genel-İş 3 No’lu Şube Başkanı Şenol Erdem, tekliflerini yinelediklerini belirtti, “TİS’te ve haklarımızda bir azalma olmadığı sürece biz bu işte varız” dediklerini ifade etti. Erdem, “belediyeyi işçi düşmanlığına değil, işçi yandaşlığına davet ediyorum” dedi.

Şenol Erdem, daha önce yaptığı açıklamalarda, belediye yetkililerinin işçilerin işsiz kalmayacaklarını ifade etmelerine rağmen, ihaleyi alacak şirketin bu işçileri çalıştırma zorunluluğu bulunmadığını hatırlatmıştı. Bu durumun bir kamu şirketi olan Kent-Yol çalışanlarının taşeronlaştırmanın kucağına atılacağı anlamına geldiğini ifade etmişti.

Belediye işçilerinin eylemi Şişli Belediyesi önünde devam ederken Genel-İş sendikası kamuoyuna bir açıklama yaptı. Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“17 yıldır Şişli İlçesinin temizliğini yapan, parklarına hayat veren, yollarını yapan, halkımızın yaşam koşullarına kolaylık sağlayan, gece gündüz demeden çalışan Kent-Yol işçilerini taşeronun kucağına atma, taşeronu Şişli Belediyesinde yaygınlaştırma, bir takım yandaşlarına rant sağlama amacı güdülmektedir. Genel-İş Sendikamızın tüm iyi niyetli girişimleri reddedilmiş, çalışma barışı tehlikeye sokulmuş, görüşme kanalları bilinçli olarak kapatılmıştır. Ekmeğimizi alın terimizi, iş güvencemizi, asla taşerona teslim etmeyeceğimizi, bedeller ödeyerek kazandığımız haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğimizi, mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi tüm basın ve kamuoyuna duyuruyoruz. Tüm basın ve demokratik kitle örgütlerini, siyasi partileri, sendikaları Şişli Belediye Başkanlığı önünde başlattığımız iş bırakma eylemimize çağırıyoruz.”

25 Temmuz 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this