Buradasınız
Bu Yılbaşında da Dostlarımızla Beraberdik
İkitelli’den bir metal işçisi
Bu yılbaşını da yine UİD-DER’li dostlarımızla beraber geçirdik. Dernek temsilcisinin yapmış olduğu bu sistemi teşhir eden ve bu sisteme karşı işçi sınıfının mücadelesini anlatan anlamlı konuşmasının ardından arkadaşların hazırlamış olduğu yemekleri yedik. Sonra şiirler ve marşlarla devam ettik. Çeşitli fabrikalardan ve semtlerden katılan işçi kardeşlerimizle beraber güzel bir gece geçirdik. Gecede işçi kürsüsünde, işçi kardeşlerimiz çıkıp sorunlarını, temennilerini, işçi sınıfının neden birlik olması gerektiğini, neden ve nasıl mücadele etmek gerektiğini anlattılar. Çocuklarımız da gece boyunca bizimle beraberdi. Gecede tiyatro ekibi bizlere, bugün içinden geçtiğimiz krizin işçi sınıfını nasıl etkilediğini anlatan bir oyun oynadılar. Gecenin ilerleyen saatlerine doğru hep beraber müzik grubunun çalıp söylediği müzikler eşliğinde halaylar çektik. Gece, başından sonuna kadar her şeyiyle güzel geçti.
Kapitalist sistemin içine girdiği ve gittikçe derinleşen kriz işçi-emekçileri çok etkileyecek. Böylesi bir dönemde işçi sınıfı, patronlar sınıfına karşı örgütlü olduğu oranda karşı koyabilecektir. Yeni yıl işçi sınıfı açısından mücadele dolu bir yıl olacak. Biz UİD-DER’li işçiler olarak işyerlerimizde, mahallelerimizde işçi sınıfının çıkarmadığı krizin faturasını ödemememiz gerektiğini tüm işçi kardeşlerimize anlatmalıyız. Gecede de “mücadele dolu bir yıl bizi bekliyor” denilerek patronlar sınıfına karşı mücadele etmek gerektiği, bunun için de sınıf bilinciyle donanmamız gerektiği vurgulandı. Bir işçi kardeşimiz; “ya patronlar sınıfının peşinden sürükleneceğiz ya da kendi sınıfımızın yanında olacağız” şeklindeki sözlerle bitirdi konuşmasını. Gerçekten de iki yol var; ya mücadele edeceğiz ve krizin faturasını ödemeyeceğiz, ya da patronlar sınıfının bizlere reva gördüğü açlık, yoksulluk ve sefalet içinde yaşayacağız. Kriz özellikle biz işçileri vuruyor. Yine bir işçi kardeşimiz esprili bir şekilde de olsa “Kriz bizi teğet geçmedi. Geçen yılbaşında soframızda et vardı. Bu yıl yok. Kriz bizi direkt vurdu” şeklinde ifade etti krizin etkisinden.
Şiirler, marşlar, halaylar, tiyatro, işçi kürsüsü, sloganlar derken geceyi işçi sınıfının uluslararası marşı olan “Enternasyonal” marşıyla bitirdik. Herkes o kadar coşkuluydu ki kimse dernekten ayrılmak istemiyordu. UİD-DER’e yaraşır, coşkulu, disiplinli ve herkesin keyif aldığı bir yılbaşı etkinliği yaptık. Gecede emeği geçen tüm dostların ellerine, dillerine, yüreklerine sağlık. UİD-DER, yürümeye ve büyümeye devam ediyor…
Dünyanın Bütün İşçileri Birleşin!
Örgütlen, Örgütle, Mücadele Et!
Esenler UİD-DER’de Yılbaşı
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...