Buradasınız
Düzen Partilerinin Vaatlerine Kanma, Mücadeleye Katıl!
Gebze’den bir metal işçisi
Türkiye’de yaklaşan yerel seçimler neticesinde düzen partilerinin oy avcılığı da tüm hızıyla sürüyor. Düzen partilerinin adayları kahvehaneleri, sivil toplum kuruluşlarını, sendikaları dolaşarak işçi-emekçi insanların duygularını istismar etmekte ve tutamayacakları sözleri sıralamaktadırlar. Özellikle sendikalarımıza geldiklerinde ortaya koydukları vaatler, burjuva siyasetin ikiyüzlülüğünü açıkça bizlere göstermektedir.
Geçtiğimiz günlerde Gebze’deki sendikaları gezen bir burjuva parti adayı, “işçilerin sosyal haklarının güvence altında olması ve bunun da giderek artırılması gerektiği” gibi sözler sarf ederek biz işçilerin yanında olduğunu belirtti. Aynı zamanda seçildiği takdirde bu konuda elinden gelen gayreti de göstereceğini sözlerine ekledi. Yerel yönetimlere aday olanların birçoğu işadamı, yani patron! Bu vaatleri sıralayan aday da patrondu! Ama sözde, işçilerin örgütlenmesi, haklarının güvence altına alınması ve daha da geliştirilmesi gerektiğini düşünüyormuş. Yalanın bini bir para anlayacağınız. Derinleşen kriz sonrası yüz binlerce işçiyi sokağa atan patronlar sınıfının mensubu olan bu zatın alay edercesine yaptığı bu oy avcılığına sendika yöneticileri de seyirci kalmakta, hatta düzen partilerinin kuyruğuna takılmaktadır. Sınıf sendikacılığı anlayışının olmadığı koşullarda sendikalarımızın durumu maalesef budur ve sınıf bilinçli işçiler çalışmadıkça, mevzileri ele geçirmedikçe de bu durumun değişmesi olanaksızdır.
Düzen partileri, biz işçilerin kriz karşısında daha da kötüleşen hayat koşullarımızı iyi bilmektedirler. Bu yüzden çeşitli yardımlarla, yani seçim rüşvetleriyle oyumuzu almaya çalışmaktadırlar. Biz işçiler yaşadığımız bu insanlık dışı koşullardan kurtulmak için düzen partilerinden medet ummamalıyız. Birlikte, sınıf bilinciyle hareket edip patronlar sınıfının düzenini yıkmalıyız. Aksi takdirde çocuklarımıza bırakacak bir gelecek kalmayacak. Kurtuluşu düzen partilerinde değil, kendi gücümüzde aramalıyız. Yani örgütlenmeliyiz. O yüzden,
Düzen Partilerine Oy Yok!
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
Gelecek Sosyalizmdedir!
Ekmek ve Güller
İran’da Nushab İşçileri Grevde
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
- Butimar, Sen Safi Bir Kuş musun?
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...