Buradasınız
Elimizde Kızıl Bayrağımız Yürüyoruz Güzel Geleceğe
Gebze’den bir grup işçi
UİD-DER Gebze temsilciliğinde düzenlenen yılbaşı etkinliğiyle 2009’a merhaba dedik. Akşam iş çıkışı derneğimize geldiğimizde hummalı bir çalışmayla karşılaştık. Tabii bizler de bu çalışmaya hemen kolları sıvayarak dâhil olduk. Bir taraftan hazırlıklar sürerken diğer taraftan akşam için hazırlanmış güzel yemeklerin nefis kokuları burnumuza geliyordu. Etkinliğin biran önce başlaması için hem sabırsızlanıyor hem de heyecanlanıyorduk.
Derneğimizin başkanı tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından etkinliğimiz başladı. Başkanımız yaptığı anlamlı konuşmasında; bugün içinden geçtiğimiz süreçte patronlar sınıfının daha da saldırganlaşarak insanlığı bir yok oluşa sürüklediğine değinerek, patronlar sınıfının karşısında işçi sınıfının mücadele ordusunu büyütmek, güçlendirmek ve saflarımızı sıklaştırmak için çok çalışmamız gereken koca bir mücadele yılının bizleri beklediğini vurguladı. Ardından bizler de salonda atılan sloganlara gür bir şekilde eşlik ederek düşüncelerimizi perçinledik. Kısa bir aradan sonra, derneğimizde işçi arkadaşlarımızın hazırlamış oldukları nefis yemekleri hep birlikte afiyetle yedik. Daha sonra UİD-DER tiyatro kulübünün hazırlamış olduğu “hamdolsun örgütlüyüz” isimli oyunu izledik. Oyun, içinde bulunduğumuz krizi, onun etkilerini bir işçi ailesi üzerinden komik bir dille anlatıyordu. Oyunu izlerken hem çok güldük, hem de kriz gerçekliği karşısında işten atılmalara karşı nasıl bir mücadele yolu tutulması gerektiğini bir kez daha gördük. Tiyatro oyunu büyük alkış alırken etkinlik şiirler, marşlar ve türkülerle devam etti. Saat ilerlerken sıra serbest kürsüye gelmişti. Serbest kürsüde söz alan işçi arkadaşlarımız, böyle bir geceyi mücadele eden dostlarıyla paylaşmaktan duydukları onuru belirtip, örgütlülüğün önemine değinerek, UİD-DER’li olmaktan duydukları gururu paylaştılar. Saat yeni yılın ilk dakikalarını gösterdiğinde işçi sınıfının uluslararası mücadele marşı olan Enternasyonal’i söyledikten ve “Bütün Dünyanın İşçileri Birleşin, Sınıfsız Bir Dünya Kuracağız” sloganını haykırdıktan sonra dostlarımızla kucaklaşıp etkinliğimizi bitirdik.
2009 yılında daha çok çalışmalı, daha çok örgütlenmeli ve mücadele etmeliyiz. İşyerlerimizde, sendikalarımızda, mahallemizde yani işçi sınıfının olduğu her yerde mücadele bayrağını yükseltmemiz gerekiyor.
Enternasyonalle Kurtulur İnsanlık!
UİD-DER’le Yeni Bir Mücadele Yılına Merhaba!
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
Ankara UİD-DER’de Yılbaşı
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...