Buradasınız
Emekliler Olarak 1 Mayıs’ta Yerimizi Alalım
Kocaeli’den bir grup emekli işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Türkiye’de seçimler öncesinde çok sayıda emekli eylemi gerçekleşti. Emeklilerin yaşadığı sorunların sandığa yansıyarak yerel seçimleri etkilediği herkesin malumu… Sorunlarımız bitmedi ve seçim sonrasında da emekliler olarak taleplerimizi haykırmaya devam etmeliyiz. Yaklaşan 1 Mayıs bu nedenle biz emekliler için önem taşıyor.
Türkiye’de ekonomik kriz emeklileri ezmeye devam ediyor. Emekli aylıkları Avrupa Birliği ülkeleri içinde en düşük olan ülkelerden biriyiz. DİSK-AR’ın 2021 yılında yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de ortalama emekli aylığı, Avrupa ülkelerinin altıda biri düzeyinde kalıyor. Ortalama emekli aylığı İspanya’da 1417, Fransa’da 1485, Almanya’da 1552, İtalya’da 1582, Belçika’da 1717, Hollanda’da 2003 Euro iken Türkiye’de sadece 237 Euro! Aradaki farkın giderek açıldığını hepimiz tahmin edebiliriz.
Emekli aylıklarının bu kadar düşük olmasının nedeni nedir? İlk olarak kamu kaynaklarının emekliler yerine sermaye sınıfına aktarılması geliyor. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı 2024 yılının ocak ayında tam olarak 251 milyon 404 bin lira harcamış. Bu harcama 25 binden fazla emeklinin maaşına denk geliyor. Bunun gibi çok sayıda örnek verilebilir. Yıllarca çalışmanın karşılığı olarak neden kiramızı, çocuğumuzun okul taksidini veya tatil masrafımızı karşılayacak düzeyde değiliz? Çünkü örgütsüzüz. Emeklilerin sendika kurma, sendikalarıyla birlikte sözleşme yapma hakları yok. Emeklilerin aylıklarına iktidar karar veriyor. Siyasi iktidar da emeklileri değil, kendini ve sermaye sınıfını düşünüyor.
Türkiye’de emeklilerin sayısı 16 milyonu buluyor. Emekliler olarak ya tek başımıza hayıflanarak yılda bir aylıklarımızın artmasını bekleyeceğiz ya da 1 Mayıs ruhuyla örgütleneceğiz. Yaklaşan 1 Mayıs’a hep birlikte katılarak taleplerimizi haykıracağız. 1 Mayıs genciyle yaşlısıyla, çalışanı ve emeklisiyle işçi sınıfının dayanışma, birlik ve mücadele günüdür. Taleplerimizi hep birlikte haykırdığımız bir gündür. Emekliler olarak toplumda hak ettiğimiz yeri almak, ekonomik ve sosyal haklarımızın gelişmesini sağlamak için 1 Mayıs’a hep birlikte katılmalıyız. UİD-DER gibi işçi örgütlerinin, sendikaların ve mücadele örgütlerimizin kortejlerinde yerimizi alarak alanları doldurmalıyız. Ortak taleplerimizi hep birlikte haykırmalıyız.
1 Mayıs: Bu Davet Bizim!
Yaşıyoruz Sanıyoruz
- Uludağ’ın Eteğinde Umudumuz Yeşerdi
- Dünden Bugüne, Bugünden Yarınlara 1 Mayıslar
- Yapılan Hiç Bir Şey Boşa Gitmez!
- Elbet Bir Gün…
- Yumruğumuzu Büyütmeye Devam Edelim!
- 1 Mayıs’ta Kendimi Özgür Hissettim
- Olmak İstediğim Fotoğraf Karesi!
- UİD-DER ile Nice 1 Mayıslara
- Yüreklerimiz Meydanlarda Buluştu
- 1 Mayıs Alanlarında UİD-DER Saflarında
- İşyerlerinden 1 Mayıs Alanlarına UİD-DER
- Geleceği Ellerinde Taşıyan Mücadeleci İşçilerin Korteji
- 1 Mayıs’ta Çocuklarımla El Ele
- Her Şeye Rağmen Yaşasın 1 Mayıs
- İyi ki 1 Mayıs’a Gitmişim
- 1 Mayıs Meydanında Kırmızı Önlük ve Şapkanın Güzelliği
- 1 Mayıs’ta Umudumuz Yeşerdi
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleyi Büyütmeye Biz de Varız!
- İlk 1 Mayıs’ımın Gururunu Yaşadım
- 1 Mayıs’ta Dünyanın Dört Bir Yanında Meydanlar İşçi ve Emekçilerin Talepleriyle Yankılandı!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...