Buradasınız
Emekliler Olarak 1 Mayıs’ta Yerimizi Alalım
Kocaeli’den bir grup emekli işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Türkiye’de seçimler öncesinde çok sayıda emekli eylemi gerçekleşti. Emeklilerin yaşadığı sorunların sandığa yansıyarak yerel seçimleri etkilediği herkesin malumu… Sorunlarımız bitmedi ve seçim sonrasında da emekliler olarak taleplerimizi haykırmaya devam etmeliyiz. Yaklaşan 1 Mayıs bu nedenle biz emekliler için önem taşıyor.
Türkiye’de ekonomik kriz emeklileri ezmeye devam ediyor. Emekli aylıkları Avrupa Birliği ülkeleri içinde en düşük olan ülkelerden biriyiz. DİSK-AR’ın 2021 yılında yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de ortalama emekli aylığı, Avrupa ülkelerinin altıda biri düzeyinde kalıyor. Ortalama emekli aylığı İspanya’da 1417, Fransa’da 1485, Almanya’da 1552, İtalya’da 1582, Belçika’da 1717, Hollanda’da 2003 Euro iken Türkiye’de sadece 237 Euro! Aradaki farkın giderek açıldığını hepimiz tahmin edebiliriz.
Emekli aylıklarının bu kadar düşük olmasının nedeni nedir? İlk olarak kamu kaynaklarının emekliler yerine sermaye sınıfına aktarılması geliyor. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı 2024 yılının ocak ayında tam olarak 251 milyon 404 bin lira harcamış. Bu harcama 25 binden fazla emeklinin maaşına denk geliyor. Bunun gibi çok sayıda örnek verilebilir. Yıllarca çalışmanın karşılığı olarak neden kiramızı, çocuğumuzun okul taksidini veya tatil masrafımızı karşılayacak düzeyde değiliz? Çünkü örgütsüzüz. Emeklilerin sendika kurma, sendikalarıyla birlikte sözleşme yapma hakları yok. Emeklilerin aylıklarına iktidar karar veriyor. Siyasi iktidar da emeklileri değil, kendini ve sermaye sınıfını düşünüyor.
Türkiye’de emeklilerin sayısı 16 milyonu buluyor. Emekliler olarak ya tek başımıza hayıflanarak yılda bir aylıklarımızın artmasını bekleyeceğiz ya da 1 Mayıs ruhuyla örgütleneceğiz. Yaklaşan 1 Mayıs’a hep birlikte katılarak taleplerimizi haykıracağız. 1 Mayıs genciyle yaşlısıyla, çalışanı ve emeklisiyle işçi sınıfının dayanışma, birlik ve mücadele günüdür. Taleplerimizi hep birlikte haykırdığımız bir gündür. Emekliler olarak toplumda hak ettiğimiz yeri almak, ekonomik ve sosyal haklarımızın gelişmesini sağlamak için 1 Mayıs’a hep birlikte katılmalıyız. UİD-DER gibi işçi örgütlerinin, sendikaların ve mücadele örgütlerimizin kortejlerinde yerimizi alarak alanları doldurmalıyız. Ortak taleplerimizi hep birlikte haykırmalıyız.
1 Mayıs: Bu Davet Bizim!
Yaşıyoruz Sanıyoruz
- Uludağ’ın Eteğinde Umudumuz Yeşerdi
- Dünden Bugüne, Bugünden Yarınlara 1 Mayıslar
- Yapılan Hiç Bir Şey Boşa Gitmez!
- Elbet Bir Gün…
- Yumruğumuzu Büyütmeye Devam Edelim!
- 1 Mayıs’ta Kendimi Özgür Hissettim
- Olmak İstediğim Fotoğraf Karesi!
- UİD-DER ile Nice 1 Mayıslara
- Yüreklerimiz Meydanlarda Buluştu
- 1 Mayıs Alanlarında UİD-DER Saflarında
- İşyerlerinden 1 Mayıs Alanlarına UİD-DER
- Geleceği Ellerinde Taşıyan Mücadeleci İşçilerin Korteji
- 1 Mayıs’ta Çocuklarımla El Ele
- Her Şeye Rağmen Yaşasın 1 Mayıs
- İyi ki 1 Mayıs’a Gitmişim
- 1 Mayıs Meydanında Kırmızı Önlük ve Şapkanın Güzelliği
- 1 Mayıs’ta Umudumuz Yeşerdi
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleyi Büyütmeye Biz de Varız!
- İlk 1 Mayıs’ımın Gururunu Yaşadım
- 1 Mayıs’ta Dünyanın Dört Bir Yanında Meydanlar İşçi ve Emekçilerin Talepleriyle Yankılandı!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...