Buradasınız
Gazi Temsilciliğimizde Beynelmilel Filmini İzledik
Gazi Mahallesinden bir sağlık işçisi
Dostlar merhaba,
UİD-DER Gazi Temsilciliğinden kucak dolusu merhaba. UİD-DER Gazi temsilciliği olarak içerisinden geçtiğimiz gerici dönemin etkilerine rağmen geleceğe emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz. Bir yılı aşkın bir süreden bu yana çok çeşitli etkinlikler (seminerler, sinevizyon gösterimi, film gösterimleri vb.) yaptık. Amacımız, hem işçi sınıfının tarihinde yaşanan önemli olayları kavramak, bunlardan doğru sonuçlar çıkarmak, hem de gelecek özgür günlere sağlam adımlarla ilerlemek. Bir okul niteliğinde olan derneğimiz hem biz UİD-DER’li işçileri hem de mahallemizde yaşayan işçi dostlarımızı bilinçlendiriyor. İşçi dostlarımızla beraber sınıfımızın tarihini öğreniyor, insanca bir yaşamı, güveni, kardeşliği, bir okul niteliğindeki derneğimizde kavrıyoruz. UİD-DER okulunda yaptığımız faaliyetlerin her biri bizleri insanca bir yaşama bir adım daha yaklaştırıyor.
12 Eylül 1980 faşist darbesini izleyen dönemi konu alan “Beynelmilel” film etkinliğinden söz etmek istiyorum. 1982’de Adıyaman’da geçen filmde gevende müzik topluluğunda yaşamını sürdürmek için çalışan Abuzer ve arkadaşlarının trajikomik yaşamları ele alınıyor. Kültürel yozlaşmaya da değinilen filmde bir zamanların Halkevlerinin nasıl pavyona dönüştürüldüğü, ordunun düzeni korumak adına uyguladığı yasaklar, Kürtçe şarkıların bile yasaklandığı, faşizmin nasıl hâkimiyet kurduğu anlatılıyor.
Filmi beraber izlediğimiz işçi dostlarımızla yaptığımız sohbetler bir kez daha tarihten doğru sonuçlar çıkararak ilerlememiz gerektiği üzerineydi. Burjuvazi, 12 Eylül darbesini, sınıf mücadelesinin ve sosyalist hareketin yükselişi, işçilerin grevler, direnişler gerçekleştirmesi, haklarını almak için sokaklara dökülmesi yüzünden değil de, “kardeş kardeşi öldürüyordu” safsatası yüzünden gerçekleşmiş gibi gösteriyor. Şunu bilmeliyiz ki, biz örgütlü oldukça, burjuvazi yalanlarını bizlere yutturacak kadar güçlü olamaz. Bizim UİD-DER adında kocaman bir okulumuz var. Okulumuzda öğrendiğimiz bilgiler, uykudan uyanmamızı sağlıyor ve 1980 askeri faşist diktatörlüğünün üzerimize attığı toprağından sıyrılmamız gerektiğini bilincimize çıkartıyor.
Örgütlüysek her şeyiz, örgütsüzsek hiçbir şey!
Hey Hey, 1 Yaşında UİD-DER!
Deri-İş Sendikası 29. Kongresi Yapıldı
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...