Buradasınız
Gebzeli Emekçi Kadınlar HAYIR Diyor!
Gebzeli emekçi kadınlar
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Gebze’de 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü coşkusunu birlikte yaşayan emekçi kadınlar, duygu ve düşüncelerini, taleplerini, tek adam rejimine neden HAYIR dediklerini bizimle paylaştılar. Emekçi kadınlar etkinliğin ardından kendilerine uzatılan kartlara duygularını şöyle döktüler:
“Kadın haklarının ön planda olmasını, iş saatlerinin azaltılmasını, işyerlerinde çocuklu anneler için kreş açılmasını, eşitliğin daha iyi sağlanmasını istiyorum. Bu yüzden referandumda ‘HAYIR’ diyorum.”
“Emekçi Kadınlar olarak tek adam rejimine HAYIR diyoruz!”
“Kızımın yarınları için, özgürlüğü için HAYIR!”
“Tüm yetkilerin tek elde toplandığı zulüm düzenine HAYIR!”
“Yaşasın 8 Mart!”
“Kadınların ucuz işgücü olarak görülmesine HAYIR!”
“Kadına Şiddete HAYIR!”
“Daha fazla ölümler olmaması, şehirlerin katledilmemesi için HAYIR!”
“Sadece kendini düşünen düşünceye hayır… Çocuklarımızın geleceği için yine HAYIR…!”
Minik bir emekçi çocuğu: “Geleceğim için hayıyyyy diyoyum…”
“Kendimi düşünüyorsam namert olayım. İnsanlığı düşündüğüm için HAYIR diyorum.”
“Zenginlerin çocuklarının 18 yaşında milletvekili olmasına, askerlikten muaf tutulmasına, fakir halkın çocuklarının vatan toprağı dışındaki topraklarda canını vermesine HAYIR diyorum.”
“Çocuklarımın geleceği için Hayır!”
“Patronların yönettiği bir Türkiye, tek adamla birlikte daha da güçlenecek, işsizliğin daha da artmasına neden olacak. Tek adam rejimine HAYIR, HAYIR, HAYIR!”
“İşçi kadınların haklarının gasp edilmemesi için hayır…”
“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün gerçek anlamını hatırlamamızı sağlayan bu güzel ortamın oluşmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.”
“Özgürlük için HAYIR!”
“Hayırlı günler için HAYIR!”
“Kaderimin tek kişinin elinde olmaması için HAYIR!”
“Her İşyerine Kreş İstiyorum.”
“Kadın çiçektir, kadına şiddete Hayır, Hayır!”
“Çocuklarımızın geleceği için tek adam rejimine Hayır!”
“Evet”çileri de düşündüğüm için HAYIR!”
“Demokrasi için HAYIR!”
“Kızımın geleceği için HAYIR!”
Yazmayı yeni öğrenen minik bir emekçi çocuğu: “HAYIR”
“İşçi sınıfı için tarihsel bir öneme sahip olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün anlamına, ruhuna yakışan bir etkinlikti. Mücadeleyi yaşatan ve anlamlandıranlara bin selam!”
“Tek karakterli adalet istemiyorum. Bu yüzden Hayır…”
“Çocuklarımızın geleceği için HAYIR!”
“Güzel yarınlar, umutlu yarınlar için referandumda HAYIR!”
İşçi Sınıfı İçin HAYIR’lı Olsun!
Boyun Eğmeyen İnsanlığın Serüveni
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...