Buradasınız
Geleceğimizi Hiçe Saydıklarını Unutmadık
Kıraç’tan bir işçi
Daha düne kadar çok sık şahit olduğumuz bir şey vardı. Burjuvazi ve onların çanak yalayıcıları, televizyonlarda çıkıp boy gösterir, hangi mekânlara takıldıklarını, ne yediklerini övünerek anlatırlardı.
Üzerlerindeki elbiseler neredeyse biz işçilerin birkaç aylık ücreti demekti. Hangi ünlünün bilmem nerede kaç yalısı, bilmem nerede gayrimenkulü olduğundan, tatil köylerinden bahsedilir, işçi sınıfından gasp ederek elde ettikleri şeyleri böbürlene böbürlene anlatırlardı. Biz işçiler gece gündüz demeden çalışıp çabalarken, aldığımız üç beş kuruş ücretle zengin olma hayalleri kurarken bize şükretmeyi öğütleyenler ne var ne yok ceplerine ya da midelerine indiriyorlardı. Onlar açık arttırmalarda birbirlerine caka satabilmek için milyarlarca lirayı bir tabloya verirken, biz yine ay başını nasıl getiririzin hesabını yaptık hep. Aşırı üretim ve patronların kâr hırsı yüzünden patlak veren ekonomik kriz sonucu, sanki bu krizi biz yaratmışız gibi patronlar yine bizim haklarımıza saldırıya giriştiler. O çok sevdikleri yasaları dahi takmadan tüm kazanımlarımızı iç etmeye başladılar. Yani daha düne kadar servetleriyle övünenler, bol bol reklâm yapanlar, bugün ne hikmetse bunu dile getirmekten kaçınıyorlar. Oysa biz unutmadık o görgüsüz burjuvaların bir bardak şarap zıkkımlanmak için bir işçi maaşı ödediklerini. Şimdi de çıkıp bizlere krizin faturasını yıkma çabası içindeler.
Biz işçiler fabrika tuvaletlerinde dinlenirken, ayakta uyuklarken, bizi sömürenlerin sefa sürdüğü günleri unutmadık. Ve biz işçilerin haklarına nasıl saldırdıklarını, kendi kâr hırsları yüzünden bizim geleceğimizi hiçe saydıklarını unutmadık. Unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu yaşanan ekonomik krizde tabii ki yıllardan beri bizi böcek gibi gören patronların yanında değil tam karşısında olacağız.
Yaşasın işçilerin uluslararası mücadele birliği!
Newroz
Tuvalet Takip Sistemi
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
- Butimar, Sen Safi Bir Kuş musun?
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...