Buradasınız
“Güneşi Görmek İçin Karanlığı Kazıyoruz”
İstanbul/Avcılar’dan bir eğitim işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Hakkında bolca yazılar yazılmış, filmler ve belgeseller çekilmiş, türkülerin konusu olmuştur maden ve maden işçileri. Her biri insanın yüreğine dokunan, emekle sermayenin amansız savaşına ışık tutan pek çok söz edilmiştir. Tıpkı henüz ömrünün baharındayken bizden koparılan Yasin’in sözleri gibi: “Güneşi görmek için karanlığı kazıyoruz.” Henüz 22 yaşında, Amasra’daki madende hayatı çalınan kardeşimiz 1 yıl önce sosyal medya hesabından yazmıştı bu cümleyi.
Yıllar yılı kömür, karaelmas olarak anılmıştır. Muhakkak sömürücü egemenler için elmas kadar kıymetlidir kömür ama madenci için o kapkara bir ömür törpüsüdür. 22 yaşındaki işçi kardeşimiz pek çokları gibi güneşi görmek, ekmek parasını kazanmak için ziftin, katranın, zifirin dünyasına indi. Kömür karasıyla kaplanmış yüzünde güneş kadar sıcak bir gülümsemesiyle bir fotoğraf ve sınıf kardeşlerinin unutmayacağı cümlesi kaldı ondan geriye.
Derler ki az ve öz konuşmak büyük bir tecrübenin ürünüdür. Yasin 22 yaşında genç bir adam. Dört kelime bir edatla, nasıl oluyor da böylesine derin, emeğin çilesini dile getiren ve böylesine şairane cümle kuruyor? Düşünelim biraz, Yasin neleri yaşamıştır ki yarım kalmış kısacık ömründe? Ona bu anlam dolu kısa ve öz cümleyi nasıl bir hayat söyletmiştir? Nesilden nesile aktarılan deneyim ona güneşinin çalındığını öğretti. Ona bir işçi olarak katrana bulanmadan gün yüzü göremeyeceğini öğretti. Hayatımızı sürdürmek, ailemizin geçimini sağlamak için çalışmak zorundayız. Yasin’in çalışma alanı yer altındaki karanlık madendi. O madeni kazarak, alın teri akıtarak geçimini sağlıyordu. O güneşli günlerde nefes alabilmek için karanlığa kazma sallayan madencilerden biriydi.
Kardeşler bu dünyada güzele, tokluğa, sefaya dair ne varsa bizim eserimizdir. Çorak arazilerden sapsarı başaklar bizim sayemizde boy verir. Buz gibi soğuk memleketler bizim sayemizde ısınır. Hasret dolu yürekleri bizim yaptığımız yollar, bizim yaptığımız araçlar kavuşturur. Hastalar bizim sayemizde şifa bulur. Dünyada ve fezada insanlığa faydalı her şey bizim emeğimizle anlam bulur. Ama sömürücü egemenler tüm ürettiklerimize el koyuyorlar. Onlar zevk ve sefa içinde yaşarken bizim evlatlarımız her gün ölüyor. Bizler bunu kabul etmeyen mücadeleci işçileriz. Kazmayı bu köhnemiş gasp düzenine vurup karanlığı yırtmalıyız. Sen bak o zaman güneşin sarısına! Nasıl da yayılıyor tüm insanlığın apaçık alnına!
Örgütlenirsek Başarabiliriz!
- Hendek Katliamının Dördüncü Yılında Ailelerin Adalet Arayışı da Yası da Sürüyor!
- Güney Kore’de Fabrika Yangını: Kâr Hırsı Öldürüyor
- 12 Haziran: Kapitalizmin Çocuk İşçi Sömürüsü Büyüyor
- Soma’nın 10. Yılı: Unutmadık, Unutmayacağız!
- Soma Katliamının 10. Yılında Eylemler
- Soma’dan Bugüne Acımız ve Öfkemiz Büyüyor!
- Amasra Maden Katliamı Davasında 3 Tutukluya Tahliye
- 28 Nisan: Yaşamak İçin Örgütlen!
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- Gayrettepe’de 29 İşçinin Ölümü Protesto Edildi
- Beşiktaş’ta İşçi Katliamı: 29 İşçi Hayatını Kaybetti
- İktidarın Zihniyeti İliç’te de Aynı!
- İş Kazaları Kader Ya da Fıtrat Olamaz
- İliç’te Aileler Arama Çalışmalarının Durdurulmasını Protesto Etti
- İliç’te Maden Faciası: Tonlarca Siyanürlü Toprak Çöktü, İşçiler Altında Kaldı
- Öğrenci Olmak: KYK Kredisi ve Motokuryelik
- İSİG Meclisi: Son 11 Yılda 671 Çocuk İşçi İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybetti
- 2023’ün İş Cinayetleri Bilançosu: 1932 Can!
- Çocuklarımızın Canı Hiçe Sayılıyor
- Yangın Değil İhmal Can Aldı
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...