Buradasınız
Hayat mı, Yoksa Para mı?
Esenler’den bir metal işçisi
UİD-DER’in düzenlemiş olduğu film etkinliğinde çeşitli işyerlerinden işçi kardeşlerimizle beraber Michael Moore’un Hasta adlı filmini izledik. Filmde Amerika’daki sağlık sistemi eleştiriliyordu.
İnsanların özel sigorta şirketleri tarafından nasıl ölüme terk edildiğini, bize özgürlükler ülkesi diye anlatılan ABD’nin aslında insanlar için ne kadar ölümcül olduğunu gördük. Hastalığından dolayı sigortası yapılmayanlar, sigortası olup da sigorta primi yetmediği için para ödemek zorunda bırakılanlar ve hatta ödeyemeyenlerin sokağa bırakılarak ölüme terk edilmesi... Ama şunu görmek gerekiyor ki, bunlar sadece ABD’de olmuyor.
Hastane masraflarını ödeyemediği için hastanelerde rehin tutulmalar, hasta yakınlarına hastanenin temizlik işlerinin yaptırılması, devlet hastanelerindeki hasta kuyrukları, muayene ücretlerinin arttırılması, birçok ilacın sigorta kapsamı dışına çıkarılması, işyerlerimizdeki sağlık ekibinin yetersizliği, emekli yaşının ve prim gün sayısının yükseltilmesi ve bunlar gibi birçoğunun daha son SSGSS yasasıyla hayata geçirilmesi. İşte bunların hepsi de bizim ülkemizde olmuyor mu? Şunu eklemek gerekir ki, filmde hakları için mücadele etmiş ülkelerde bu sorunların olmadığı söyleniyordu.
Oysa SSGSS yasasının Türkiye’de geçtiği dönemlerde birçok yerde de aynı yasa geçiyordu. O dönemi hatırlarsak Fransa’da bir milyona yakın insan alanlara dökülmüştü ve yasayı geçirtmediler. Yani işçi kardeşler, bizlerin de en temel haklarımız için mücadele etmemiz gerekmez mi? Zaten işten çıkarmalar oluyordu, krizle beraber daha da artı. Ücretsiz izinler, toplu işten çıkarmalar, elektriğe, suya, gaza, gıdaya vs. yapılan zamlar sonuç olarak bizim hayatımızı etkiliyor, patronlarınkini değil. Biz ölmüşüz, aç kalmışız, hastalanmışız onların ve devletlerinin umurunda değil.
Kardeşler, biz bizi biliriz, işçiler olarak yaşam koşullarımızı düzeltecek olan da birlik ve beraberlik çerçevesinde bizleriz. “Biz işçiler için hayatımızın paradan daha önemli olma zamanı gelmedi mi?” deniliyordu bir film etkinliğinde. Evet, hayatımızın paradan daha önemli olma zamanı geldi. Ya size göre kardeşler?
UİD-DER’le Kadıköy Mitingindeydik
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...