Navigation

Buradasınız

İş Cinayetleri Nisan Ayının İkinci Yarısında da Devam Ediyor

İşçilerin sağılığını ve güvenliğini hiçe sayan sermaye düzeni, işçilerin sağlığını bozmaya, canını almaya devam ediyor. Nisan ayının ikinci yarısının ilk haftasında, genel ve yerel basından tespit edebildiğimiz kadarıyla en az 13 işçi hayatını kaybetti, onlarcası da yaralandı.

13 Nisan

Kırklareli’nin İğneada Beldesi’ne bağlı Limanköy’de elektrik direğinde meydana gelen arızayı gidermeye çalışan Trakya Elektrik Dağıtım (TREDAŞ) işçisi Murat Üstünel, elektrik akımına kapıldı. 23 yaşındaki işçi, bir süre elektrik tellerine takılı halde kaldı. Genç işçi, olay yerinde hayatını kaybetti. Üstünel bir çocuk babasıydı.

15 Nisan

Kocaeli’ye bağlı Tepeköy Mahallesi’nde yapımı devam eden bir inşaatın ikinci katında, 37 yaşındaki Cemil Şarli, izolasyon işini yaptığı sırada dengesini kaybederek beton zemine düştü. İş arkadaşlarının haber vermesi üzerine kaza yerine gelen sağlık ekibinin müdahalesine rağmen Şarli hayatını kaybetti.

Tekirdağ Marmara Ereğlisi’nde kurulu demir-çelik fabrikasında, forklift sürücüsü 31 yaşındaki Atif Büzülmez, kullandığı iş makinesinin üzerinde bulunan malzemeyi indirmeye çalışırken, hareket eden forkliftin altında ezildi. Forkliftin el frenini çekmediği iddia edilen işçi, hayatını kaybetti.

İzmir’de yapımı devam eden Egeray’a ait Tepeköy istasyonunun inşaatı sırasında meydana gelen çökmede 2 işçi yaralandı. Kaza sonrasında basına açıklama yapan TCDD Genel Müdürlüğü’nün, istasyon inşaatlarının belediye tarafından yapıldığını söyleyip sorumluluk kabul etmemesi ve göçük olayının demiryolu işletmesinde bir aksaklığı yol açmadığını belirtmesi dikkat çekti.

16 Nisan

Bartın’daki Amasra Tüneli inşaatında 6 Nisanda meydana gelen iş kazasında ağır yaralanan ve Karabük’te yoğun bakımda tutulan Emrah Topal, 16 Nisanda hayatını kaybetti. Emrah Topal 3 hafta önce baba oldu.

Erzurum Yakutiye’de Gez Mahallesi Org. Demircioğlu Caddesi’nde bulunan bir lastikçi dükkânında çalışan 6 işçi, kauçuktan çıkan dumandan zehirlendi. Ünal Çalıkuşu, Suat Kımişoğlu, Abdülhamit Yücel, Yavuz Acet, Cumhur Gür ve Gürbüz Gümüşenek çeşitli hastanelerde tedavi altına alındılar.

17 Nisan

İstanbul Bağcılar’a bağlı İnönü Mahallesi Hoca Ahmet Yesevi Caddesi üzerinde bulunan bir inşaatın temel kazma çalışmasında, saat 13.30 sıralarında toprak kayması meydana geldi. 5 metrelik temel çukurunda çalışan Metin Bozak toprak yığını altında kaldı. Bozak itfaiye ekiplerinin çalışmasıyla toprak altından çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.

18 Nisan

İstanbul’da Kâğıthane’ye bağlı Çeliktepe Mahallesi Eski Büyükdere Caddesi üzerinde bulunan bir inşaat şantiyesinde meydana gelen kazada, geri geri giden beton mikseri, Vedat Yılmaz’ı fark etmeyerek duvara sıkıştırdı. Duvarla beton mikseri arasında sıkışan ve eli kopma düzeyinde yaralanan, aşırı kan kaybeden Yılmaz, Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

İzmir Aliağa’da bulunan Gemi Söküm Tesislerinde, Leyal taşeron firmasına bağlı çalıştığı bildirilen Halil Horlu, kesimini yaptığı parçanın kontrolden çıkması sonucu bacağı kırıldı. Hastaneye kaldırılan işçinin iş arkadaşları, kesimi yapılan parçanın yaylı sisteme ait olduğunu ve kontrollü kesilmesi gerekirken gerekli iş güvenliği önlemlerinin alınmadığına dikkat çektiler. Aliağa Gemi Söküm Tesislerinde 30 Martta yaşanan iş cinayetinde 3 işçi hayatını kaybetmişti. İş cinayetini protesto etmek için yapılan eyleme Halil Horlu da katılmıştı.

20 Nisan

İstanbul’da Fatih ilçesine bağlı Mesihpaşa Mahallesi’nde bulunan ve işçilerin barındığı bir iş hanının bodrum katında, sabaha karşı saat 05.45 sularında, yangın çıktı. Çıkış nedeni bilinmeyen yangında 2’si ağır olmak üzere 5 işçi yaralandı.

Çanakkale Lapseki’ye bağlı Şevketiye Köyü’nde, tek katlı binanın çatısını onarmaya çalışan 59 yaşındaki Yavuz Girgin dengesini kaybederek yere düştü. Yavuz Girgin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Kırşehir’de Nasuhdede Mahallesi’ndeki bir inşaatta, 19 yaşındaki M. K., dördüncü katta asansör boşluğunun çevresine korkuluk yapmaya çalıştığı sırada dengesini kaybederek düştü. Genç işçi ağır yaralı halde hastaneye kaldırıldı.

Sakarya’da Erenler Güney Mobilyacılar Sanayi Sitesi’nde bulunan bir inşaatta, 27 yaşındaki Sabit Ü., ölçüm yaptığı metal metrenin enerji akil hattıyla temas etmesi sonucu 34 bin 500 Voltluk akıma kapıldı. Ağır yaralanan işçi hastanede tedavi altına alındı. Olay sırasında meydana gelen kısa devre nedeniyle bölgede elektrik kesintisi meydana geldiği bildirildi.

Burdur Karamanlı’ya bağlı Cevizli Mevkiinde bulunan bir mermer ocağında 2 ay önce meydana gelen göçükte, kaya parçalarının altında kalarak ağır yaralanan 41 yaşındaki Muhsin Anılır, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybetti. Anılır evli ve 2 çocuk babasıydı.

Mersin’de Nedloyd Europa isimli konteynır gemisi, limana yanaştığı sırada halat gemide makaradan koparak savruldu. Savrulan halat 26 yaşındaki bir Filipinli işçiyi rıhtıma fırlattı. Güverteye çarparak kafasının arkası parçalanan Filipinli işçi feci şekilde hayatını kaybetti.

22 Nisan

İzmir Karabağlar’da bir inşaatta bekçilik yapan 54 yaşındaki Hasan Karakurt, saat 18.00 sıralarında katları dolaşırken dengesini kaybederek 25 metre yükseklikten beton zemine düştü. Ağır yaralı halde hastaneye kaldırılan Karakurt, hayatını kaybetti.

Aydın Didim’de bulunan bir dinlenme tesisinde çalışan 44 yaşındaki Mustafa Yaşar, elektrik akımına kapıldı. Ağır yaralanan işçi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Zonguldak madenleri can almaya devam ediyor. Gelik’te kaçak işletilen bir ocakta çalıştığı bildirilen 48 yaşındaki Metin Ayvacık, elektrik akımına kapılarak ağır yaralandı. Evli ve 3 çocuk babası Ayvacık, sağlık ekiplerinin olay yerindeki müdahalelerine rağmen kurtarılamadı.

Muğla Fethiye’de kasasında işçileri taşıyan bir kamyonetin karşı yönden gelen bir minibüsle çarpışması sonucu kasada bulunan 23 yaşındaki Samet Çakır, 32 yaşındaki Halit Yıldıran, 39 yaşındaki Yaşar Güner ve 30 yaşındaki Murat Şahin yola savruldu. Yaralanan işçiler çeşitli hastanelerde tedavi altına alındılar.

İstanbul Gaziosmanpaşa’da Karlıtepe Mahallesi’nde bir inşaatta tuğla taşımada kullanılan bir vincin işçilerin üzerine düşmesi sonucu 1 işçi hayatını kaybetti, 2 işçi ağır yaralandı. 3 işçi, inşaatın üçüncü katına kurulu vinç ile tuğla çekmeye çalıştığı sırada, yükü taşıyamayarak yerinden kopan vinç yerinden işçilerin üzerine düştü. İşçilerden Mehmet Zeki Karakaya hayatını kaybetti. İtfaiye ekiplerinin çabalarıyla vinci altından çıkarılan 2 işçi, ağır yaralı halde hastaneye kaldırıldı.

Rize’ye bağlı Gündoğdu Beldesi’nde bir inşaatta çalışan Ahmet Solmaz, dengesini kaybederek zemine düştü. Ahmet Solmaz hayatını kaybetti.

23 Nisan

Kocaeli’de Derince İshakçılar Köyü’nde bir fırında çalışan 24 yaşındaki Olcay Arslan ile 28 yaşındaki Erdoğan Yanar, sabah saatlerinde işyerine gelen patron tarafından yataklarında hareketsiz halde bulundular. Sağlık ekipleri iki genç işçinin, ısınmak için fırından aldıkları köz parçasından sızan karbon monoksit gazından zehirlenerek hayatlarını kaybettiklerini belirledi.

Konya Beyşehir’de bir inşaatın dördüncü katına demir taşıyan 26 yaşındaki Cengiz Koç, taşıdığı demirin inşaatın yakınından geçen enerji nakil hattının tellerine temas etmesi sonucu elektrik akımına kapılarak yere düştü. Ağır yaralanan Cengiz Koç’un evli ve bir çocuk babası olduğu öğrenildi.

Maraş’ta Afşin-Elbistan B Termik Santralinde bir taşeron şirkete bağlı olarak çalışan 34 yaşındaki Ferhat Durdu, dengesini kaybederek kül silosunun bulunduğu bölgeden yere düştü. Ağır yaralanan Ferhat Durdu Elbistan Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

24 Nisan

Mardin Midyat’a bağlı Seyitler Mahallesi’nde çıktığı trafo direğindeki elektrik arızasını gidermeye çalışan 40 yaşındaki Çetin Erbey, panonun patlaması sonucu yaralandı. DEDAŞ’a bağlı bir taşeron firmanın işçisi olan Erbey’in yüzünde yanıklar oluştu. Erbey hastaneye kaldırıldı.

Mersin Yenişehir’de, Yenişehir Fuar Merkezi’nde 43 yaşındaki Levent Baştan, tavan bakımını yaptığı sırada dengesini kaybederek 12 metre yükseklikten düştü. Ağır yaralanan işçi hastanede tedavi altına alındı.

25 Nisan 2013

UİD-DER Aylık Bülteni

Son Eklenenler

 • Son günlerde gündemde olan tek bir konu var, o da koronavirüs. Belli ki bu virüs daha uzun süre gündemde olmaya devam edecek. Hal böyle olunca fabrikalarda, işyerlerinde, evlerde sadece bu konu konuşuluyor. Toplumun büyük bir çoğunluğu adeta...
 • Malum koronavirüs salgını hayatımızın her alanını sarmış durumda. Bu virüsün fiziksel açıdan vereceği zarardan ziyade psikolojik ve ideolojik açıdan zararlarına, saldırılar ve hak gaspları için bahane edilmesine dikkat etmeliyiz. Patronlar sınıfının...
 • Merhaba dostlar! Son zamanlarda koronavirüs sebebiyle biz işçi sınıfı ve emekçi çocukları olarak zor dönemlerden geçiyoruz. Haftalardır süren salgın haberleri, açıklamalar, sosyal medya paylaşımları insanları içinden çıkması hayli zor bir korku ve...
 • “Sakin ol şampiyon, evdeyim!” Bu lafı sosyal medyadan duymuşuzdur muhakkak. Zengin muktedir, tuzu kuru bir emek sömürücüsü, bir takipçisi “neden dışarıdasınız?” deyince böyle bir yanıt verdi. Yalısının boğaz manzaralı bahçesinde spor yapıyordu. Ne...
 • Sermaye sınıfı, ekonomik krizin üzerini örtmek ve faturayı işçi sınıfına kesmek için muazzam bir bahane keşfetmiş durumda: Koronavirüs salgını! Yıllardır bağıra çağıra geliyorum diyen ekonomik kriz, daha öncekileri adeta mumla aratırcasına sonunda...
 • Türkiye’de koronavirüsün tespit edilmesinin üzerinden iki haftadan fazlaca bir zaman geçti. Bu süre zarfında, televizyon ekranlarından sürecin açık ve şeffaf bir şekilde yürütüldüğü, tüm bilgilendirmelerin yapıldığı, önlemlerin alındığı ileri...
 • Geçtiğimiz günlerde patron bize “virüsten dolayı işlerin çok düştüğü” gerekçesiyle ücretsiz izin kâğıtları imzalattı. Sonrasında bir kısmımızı ücretsiz izinde olmamıza rağmen parasını ödeyeceğini iddia ederek 10 gün daha çalıştırdı. Aynı zamanda çok...
 • Geçen günlerde yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de işçilerin yaklaşık yüzde 70’i işini kaybetme korkusuyla yaşıyor. Nasıl yaşamasın? Daha şimdiden birçok işyeri işçileri işten çıkardı. Çıkarmaya da devam ediyorlar. Fakat bu kargaşanın içinde...
 • Her gün, her tarafta karşımıza 14 madde çıkıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından ilan edilen bu maddelerin bizi koronavirüsten koruyacağı söyleniyor, işyerlerinden billboardlara, TV’lerden cep telefonlarına gelen mesajlara kadar bu maddeler tekrar...
 • Ben yaklaşık 10 yıldır çeşitli sektörlerde çalışan bir işçiyim. Uzun zamandır İşçi Dayanışması bültenini okuyorum, orada ortaklaştırdığımız deneyimlerden nasibimi alıyorum ve arkadaşlarımla bu deneyimleri paylaşıyorum. Bu mektup ile de sizlere ilk...
 • Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Microsoft’un sahibi Bill Gates, dünyanın en iyi yatırımcısı olarak tanınan Warren Buffet ve diğer sayılı zenginler… Dünyanın en zenginlerinden olan bu isimler zenginliklerinin yanı sıra “hayırseverlikleriyle” de...
 • Koronavirüs salgını nedeniyle korku büyüyor çünkü insanlar egemenler tarafından bilinçli olarak korkutuluyor. İnsanların karşısına düşman diye bir grip virüsü çıkartılıyor, tehdit algısı sürekli büyütülerek körükleniyor ve bu da insanları fazlasıyla...
 • Dünyanın ana gündemi haline gelen koronavirüs adeta bütün kötülüklerin anası gibi gösteriliyor ve insanlarda korku, panik, endişe yaratılıyor. Neredeyse bütün ülkelerin yönetimleri bu virüse özel bir anlam yüklüyorlar ve tüm sorunların üstünü...