Buradasınız
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği!
Sefaköy’den bir deri işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İş güvenliği ve işçi sağlığı eğitimi alan ve bu konuda “aydınlanmış” bir deri işçisiyim. Geçtiğimiz günlerde fabrikada işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimi verildi. Patronun dışarıdan getirdiği işçi sağlığı ve iş güvenliği “uzmanı” bizlere haftanın belirli günlerinde “eğitim” verdi. Her eğitim günü, 10 kişilik gruplar halinde yaklaşık 1 saat süren “aydınlanma” seansına katıldık. Daha eğitimin en başında “sayın uzman” arkadaş, kendisinin de bir patron olduğunu vurgulayarak, eğitimin ilk bölümüne geçti.
İlk bölümde bir slâyt gösterisi izledik. Dünyanın çeşitli yerlerinden, “çok ilginç” resimler gösterdi bizlere. Örneğin bu resimlerden bir tanesi, otomobilinin lastiğini değiştirirken kriko yerine kalas kullanan adamın resmiydi! Bize iş kazasının ne olduğunu ve genelde nelerden kaynaklandığını da anlattı. Güya istatistiklere göre Türkiye’de iş kazalarının %98’i işçilerden kaynaklanan kazalarmış, geriye kalan yüzde ikisi de işverenden kaynaklı! İş kazası durumunda üç taraf varmış, bunlar; işçi, patron ve devletmiş. Ve devlet de sürekli işçileri desteklediği için, biz bu konuda her zaman avantajlıymışız vs.
Tam bunları anlatırken “aranızda iş kazası geçiren var mı?” diye sordu. 10 kişilik gruptan 5 kişi el kaldırdı. Sonra “geçirdiğiniz iş kazası sizce neden kaynaklıydı” diye sordu. Beşimiz de makinelerin eski olduğunu veya patronun gerekli iş güvenliği tedbirlerini almadığını söyledik. Adamın az önce vermiş olduğu istatistik rakamları hemen orada yerle bir oldu. Yani patronun getirdiği “uzman” tam bir yalan makinesi çıktı. Bazı arkadaşlarımızın eğitim esnasında kendisine sorduğu soruları da geçiştiren eğitimci, işveren yanlısı olduğunu açıkça belirtiyordu. Sürekli bizlerin daha fazla dikkatli olması gerektiğini anlattı. Ama hiç sormuyordu en basitinden “siz neden 12 saat çalışıyorsunuz ve 12 saat çalışan bir işçi dikkatli olabilir mi?” diye.
Eğitimin başından sonuna kadar patronun çıkarlarını savunan ve iş kazaları konusunda işçileri yüzde yüz kusurlu bulan bu satılık adam, bizi aydınlattığını geveleyip durdu 1 saat boyunca. Her yıl iş kazası geçiren binlerce işçi, ya sakat kalıyor ya da ölüyor. Patronlar için ölen işçilerin hiçbir önemi yok. Onlar, işçileri tıpkı birer makine olarak görüyorlar. İş kazası geçirdiğimizde patron açısından kullanım süremiz dolmuş oluyor ve yeni bir işçi alıyor bizim yerimize. İşte bu kadar basit! Patronlar kârlarına kâr katmak için biz işçileri kullanmaya devam edecekler. İşçi sınıfı örgütsüz oldukça bu kâr düzeni var olacak. Kapitalistlerin kâr düzeni var oldukça da bizler sakat kalmaya ve ölmeye devam edeceğiz.
İlk Defa Kendimle Gurur Duydum
- Bu Kadarı Olmaz Demeyelim!
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
Son Eklenenler
- Hatay İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Befesa Silvermet fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlü işçiler, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 26 Temmuzda greve çıktı. UİD-DER’li işçiler...
- Biz işçiler için hayat günden güne zorlaşıyor. Artan hayat pahalılığı her alanda kendini can yakıcı şekilde hissettiriyor. Düşük ücretler, iş bulma ya da işini kaybetme kaygısı işçileri strese sokuyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi hukuki olarak suç...
- Bugün ben 12 saat çalışmak zorundayım ama fabrikalarda en az 8 saat çalışan abilerim ve ablalarım da çoğunlukla kalan 4 saati isteseler de istemeseler de fazla mesai adı altında çalışarak geçiriyor. Yani çocuğuyla genciyle robota dönüştürülmeye...
- Patronların tek isteği işçiler hep çalışsın, çok çalışsın, hak hukuk aramasın, hatta bedavaya, ölümüne çalışsın. İşte bu açgözlü istekleri onları bir canavara dönüştürüyor. Neredeyse her gün “yok daha neler” diyeceğimiz haberler duyar olduk....
- İngiltere’de binlerce kişi ırkçı ve faşist yükselişe karşı “No Pasaran/Geçit Yok” şiarıyla 27 Temmuzda başkent Londra sokaklarına çıktı. İngiltere’de Tommy Robinson liderliğindeki faşist örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) düzenlediği mitinge...
- Kapitalist sistemin çelişkileri tüm dünyada derinleşmeye devam ediyor. Dev şirketler rekor kârlar açıklarken işçiler sefalet ücretlerine, gençler işsizliğe, geleceksizliğe mahkûm ediliyor. Emperyalist savaşın alevlerini daha da harlayan egemenler,...
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...