Buradasınız
İşçiden İşçiye İşçinin Diliyle İşçi Dayanışması
Bir metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Değerli İşçi Dayanışması okurları;
İşçi Dayanışması 100. sayısını çıkarıyor. 100 aydır İşçi Dayanışması bülteni sayesinde Türkiye’nin ve dünyanın birçok bölgesinden işçilerin sesini duyuyor, mücadeleleri ile coşkulanıyoruz. En önemlisi de burjuva medya işçilerin taleplerini duymazdan, görmezden gelirken İşçi Dayanışması işçilerin sesi ve mücadele ortağı oldu.
Ben de uzun zamandır İşçi Dayanışmasını takip eden ve daha da yaygın okunması için çabalayan işçilerden biriyim. Ben biliyorum ki benim fabrikamda bir sorun olduğunda İşçi Dayanışması gibi bir yayın olmazsa bu sorunumu benimle aynı sorunları yaşayan işçilere iletemeyeceğim. Benimle aynı sorunları yaşayan işçilerin benimle birlik olmaktan ve örgütlenmekten başka çıkarı olmadığını da İşçi Dayanışması’nın her sayfasında görmek mümkün.
İşçi Dayanışması her işçinin sahiplenmesi gereken bir gazete. Diyelim biz işçileri ilgilendiren yeni bir yasa çıktı. Gazetelere ya da internete baktığımızda biz işçilerin çok da anlayamayacağı bir dilde yazılıyor. En kapsamlı saldırılar “müjde” diye sunuluyor. Ama aynı yasa İşçi Dayanışması’nda öyle sade ve anlaşılır bir dille yazılıyor ki her işçi rahatlıkla anlayabilir. Saldırının içeriği öyle netlikle anlatılıyor ki işçiler buna karşı ne yapmaları gerektiğini görebilirler. Çünkü İşçi Dayanışması işçiden işçiye işçinin diliyle yazılıyor, işçilerin penceresinden bakıyor.
Bu kadar zor koşullar içinde olduğumuz bu süreçte tarafı sadece işçi sınıfının tarafı olan, her ay işçilerin bin bir emekle çıkarttığı İşçi Dayanışması bültenini savunmak, yaygınlaştırmak da her işçinin sorumluluğunda olmalıdır. Burjuva medyanın yalan habercilik anlayışına inat işçi sınıfının örgütlenme ve mücadele yayını olan İşçi Dayanışması bültenini nice 100 sayılara ulaştırmak için her işçi kararlılıkla ter akıtmalıdır.
- Hepsi Seninle İlgili!
- “Bu Gazete Hayat Kurtarır, Zihin Açar, Bilinç Geliştirir!”
- Gıda Siyasetin Dışında mı?
- İşçi Dayanışması’yla Geçmişimizi Öğreniyor, Geleceğimizi Örmeye Devam Ediyoruz
- “Beynimizi Kim Yıkamalı?”
- “Anne Bak, Köfte Yazıyor”
- Yeter Demenin Vakti Geldi!
- İşçi Dayanışması’nın Kıymetini Bilelim
- İşçi Dayanışması, Emekçi Kadınların Pusulası
- İşçi Dayanışması'nın 151. Sayısı Çıktı!
- İşçi Dayanışması Gözlerimdeki Bağı Açtı
- İşçi Sınıfının Rehberi 150. Sayısında Yol Göstermeye Devam Ediyor
- İşçiden İşçiye, İşçi Dayanışması!
- Kutup Yıldızımız İşçi Dayanışmamız!
- 150. Sayısıyla İşçilere Temiz Bir Nefestir İşçi Dayanışması
- İşçi Dayanışması İşçi Sınıfının Hafızası
- Gençlerin Gazetemize Mesajları
- Sınıf Bilinci Oluşturma ve Koruma Kalkanı
- İşçi Dayanışması Biz Gençlere Işık Tutuyor
- Elimizde Bir Fenerdir Dayanışma!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...