Buradasınız
Sınıf Bilinci Oluşturma ve Koruma Kalkanı
İstanbul’dan bir grup genç
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bizler genç işçi ve öğrencileriz. Şu genç yaşımızda İşçi Dayanışması gazetesi gibi bir mücadele aracına sahip olduğumuz için ne kadar şanslı olduğumuzu ve bu aracı bizler için yaratan UİD-DER’e teşekkür borçlu olduğumuzu belirtmek isteriz. Böylesi önemli bir işçi gazetesinin 150. sayısına tanıklık etmek, onun bir parçası olduğumuzu hissetmek bizim için tarif edilemez bir histir. Gurur duyuyoruz.
Yaşadığımız düzende egemenler bizlere sürekli kendi doğrularını ve çıkarlarını gözeten haberler ve dayatmalar sunuyorlar. Bizleri bunlarla uyutmaya çalışıyorlar. Oysa biz şanslıyız. O bilindik gazetelerden farklı bir gazete bizim İşçi Dayanışması bültenimiz. Elbette adına yaraşır bir işçi gazetesi olmasının sıralayacak pek çok farklılığı, güzelliği var. İşçi arkadaşlarımız bunları en güzel duygularıyla yazacaktır ama biz bizim için belki de en önemlilerinin üzerinde duracağız.
Dünyada işçiler ne talep ediyor, nasıl sorunlar yaşıyor ve en önemlisi nasıl mücadele ediyor? Biz pek çok şey gibi bunları da İşçi Dayanışması’ndan öğreniyoruz. Türkiye’de gençlerin Avrupa’ya, Amerika’ya kaçmak istemeleri, herkesin malumu… Hayatlarının orada kurtulacağını, her şeyin oralarda iyi olduğunu düşünüyor arkadaşlarımız. Fakat gerçek hiç de öyle değil. Burada nasıl ki bizlere bir gelecek sunulmuyorsa, oralarda da durum farklı değil. Bunu İşçi Dayanışması’nın “Dünya İşçi Hareketinden” köşesinde çıkan haberlerden; Fransa’da, Amerika’da, İngiltere ve Almanya’da yaşananlara bakınca anlıyoruz. Anlıyoruz ki işçi sınıfının gençleri için burada nasıl sömürü varsa, işsizlik ve yoksulluk varsa orada da aynısı var.
Bu gazete bizim için sadece bir gazete değildir, bir kimliktir aynı zamanda! Bizler “Yolumuz İşçi Sınıfının Yoludur” diyen mücadeleci gençleriz. Oysa bu birkaç yıl öncesine kadar böyle değildi. Her birimiz ilk tanıştığımız zamanlarda mücadele etmenin ne demek olduğunu da neden ve nasıl mücadele etmemiz gerektiğini de bilmiyorduk. Yaşadığımız sistemin ne olduğunu bilmiyorduk, olup bitenleri anlamlandıramıyorduk.
İşçi Dayanışması ve elbette UİD-DER sayesinde önce düşmanımızı tanıdık ve onun kapitalizm olduğunu öğrendik. Sonra bu sistemde iki sınıf olduğunu ve işçi sınıfının bir parçası olduğumuzu öğrendik. Çünkü hepimizin annesi, babası işçiydi ve bizler de işçi olacaktık. Sonra bu düşmanla nasıl savaşmamız gerektiğini öğrenmeye ve kılıçlarımızı kuşanmaya başladık. Bitti mi? Bitmedi. Yıkmak istediğimiz bu sömürü sisteminin yerine ne gelecek, insanlık neyi hak ediyor onu öğrendik. Sınıfsız, sınırsız, sömürüsüz bir dünya… Böyle bir dünya kurulabileceğini, o güce de sadece işçi sınıfının sahip olduğunu öğrendik. Bu öğrendiklerimizi hepimiz UİD-DER’e ve bizim de sesimiz olan İşçi Dayanışması’na borçluyuz.
İnsanlık bu sistem yüzünden gün ortasında geceyi, karanlığı yaşıyor. Ama bu örgütlülük bize sabah oluyor, güneş oluyor, önümüzü aydınlatıyor. Bizler de bu ışığı yarına taşımak ve beslemek gerektiğinin bilincindeyiz. Bunun için de gençlik enerjimizi sanki mümkünmüş gibi şişirilen bireysel kurtuluşa değil işçi sınıfı saflarında insanlığın kurtuluşu mücadelesine aktarıyoruz. Bize bu onurlu yolumuzda kattıkların adına, sana her bir satırın için teşekkür ederiz İşçi Dayanışması!
Gençlerin Gazetemize Mesajları
- Hepsi Seninle İlgili!
- “Bu Gazete Hayat Kurtarır, Zihin Açar, Bilinç Geliştirir!”
- Gıda Siyasetin Dışında mı?
- İşçi Dayanışması’yla Geçmişimizi Öğreniyor, Geleceğimizi Örmeye Devam Ediyoruz
- “Beynimizi Kim Yıkamalı?”
- “Anne Bak, Köfte Yazıyor”
- Yeter Demenin Vakti Geldi!
- İşçi Dayanışması’nın Kıymetini Bilelim
- İşçi Dayanışması, Emekçi Kadınların Pusulası
- İşçi Dayanışması'nın 151. Sayısı Çıktı!
- İşçi Dayanışması Gözlerimdeki Bağı Açtı
- İşçi Sınıfının Rehberi 150. Sayısında Yol Göstermeye Devam Ediyor
- İşçiden İşçiye, İşçi Dayanışması!
- Kutup Yıldızımız İşçi Dayanışmamız!
- 150. Sayısıyla İşçilere Temiz Bir Nefestir İşçi Dayanışması
- İşçi Dayanışması İşçi Sınıfının Hafızası
- Gençlerin Gazetemize Mesajları
- Sınıf Bilinci Oluşturma ve Koruma Kalkanı
- İşçi Dayanışması Biz Gençlere Işık Tutuyor
- Elimizde Bir Fenerdir Dayanışma!
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...