Buradasınız
150. Sayısıyla İşçilere Temiz Bir Nefestir İşçi Dayanışması
Tuzla’dan bir kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İşçi Dayanışması’nın 150. sayısı çıktı. 150 sayı! Dile kolay, 150 aydır bültenimiz işçi evlerinden içeri giriyor. Bize, işçi kardeşlerimize “bak şu dünyaya, gör çelişkileri, anla sana reva görülen yaşamı” diyor. “Anla ki nerede duracağını bil, hangi sınıftan olduğunu kavra, sınıf kardeşlerinle bir araya gel, güç ver sınıfına, çıkar sesini, kaldır yumruğunu, mücadele et” diyor. “Mücadele et ki egemenlerin sömürü süpürgesi bizi bir çöp gibi savurup atmasın, mücadele et ki yaşanası bir dünya yaratalım” diyor. Hele hele içinden geçtiğimiz bu karanlık dönemde İşçi Dayanışması gibi bir yayının biz işçilere ulaşması ve bültenin kavratmaya çalıştığı fikir tohumlarının aramızda daha fazla yeşermesinin ne kadar önemli olduğunu daha derinden kavrıyor insan!
Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, işçi sınıfı olarak örgütlü bir güç olamadığımız, kötü gidişata dur diyemediğimiz için tüm dizginler sermaye sınıfının elinde. Sınıfımızı sömürmeye doymayan sermaye sınıfı da bizi uçurumun dibine doğru sürüklemekten başka bir şey yapmıyor. Giderek daha fazla bölgeyi yakan emperyalist savaşın ateşiyle milyonlarca insanın hayatı zindana çevriliyor, milyonlarca insan yerinden yurdundan ediliyor, milyonlarca insan katlediliyor. Bir ayağı çukurdaki kapitalist sistem, kriz içinde debelenirken altında ezdiği milyonlarca insanı işsizlik, yoksulluk, açlık girdabına daha fazla sürüklüyor. Bir salgın hastalığın arkasına saklanmış olan sermaye sınıfı, kapitalist sistemin çöküşünü kontrol altına almaya çalışıyor. Çöküşün altında kalan işçilere “biz yapmadık korona yaptı” diyor, sistemin çatlak kolonlarının altına payanda yaptıklarının son nefeslerine kadar dayanmasını istiyorlar. Egemenler işçilerin bir kesimine “canını seven evden çıkmasın” derken, başka bir kesimini fabrikalarda, atölyelerde, hizmet sektöründe burun buruna çalıştırıyorlar. Salgın hastalığı kullanarak krizin dalgaları üzerinde adeta sörf yaparken gerçekleri görmeyelim diye yalnızca ağzımızı değil gözümüzü, kulağımızı da tıkamak istiyorlar.
İnsanların medyanın yalanlarıyla hipnotize edildiği, kapitalist dünyanın gerçeklerinden bihaber hale getirildiği, tek sorunumuzun Covid-19 olduğuna inandırıldığı bu günlerde gerçekleri duymaya, öğrenmeye, kavramaya ve doğru bir tarzda aktarmaya daha fazla ihtiyacımız var. İster iktidarda olsun ister muhalefette olsun sermayenin çeşitli kanatlarına hizmet eden burjuva medya, manipülasyonlarla, yalanlarla, çarpıtılmış haberlerle gerçekleri görmemizi engellemek için sürekli ortalığı bulandırmaktan başka bir şey yapmıyor.
Burjuva medya, tıpkı bir simyacı gibi işçi sınıfını burjuvazinin kölesi haline getirmek için uğraşıyor. O insanca yaşanacak bir dünyanın kuruluşunu geciktirmek için tüm gerici yönlerini harekete geçirirken İşçi Dayanışması yaşadığımız dünyayı anlamamız ve mücadele etmemiz için bize ışık tutuyor. İşçi Dayanışması kimi zaman bir mikroskop oluyor, soluduğumuz kapitalist sistemin havası içindeki burjuva zehri görmemizi sağlıyor. Kimi zaman bir dürbün oluyor, dünyanın başka bölgelerinde yaşananları sınıfsal açıdan görmemizi sağlıyor. Bazen zaman tünelinden geriye götürüp geçmişte yaşananları hatırlatıyor. Tarih boyunca karanlığın, baskıların, insanları ezen, yok sayan iktidarların eninde sonunda yok olduğunu, işçilerin, emekçilerin birlik ve mücadelesinin tarihi değiştiren esas güç olduğunu tekrar tekrar anlatıyor. Ve 150 sayıdır şunu anlatıyor: “Örgütlüysen her şeysin, örgütsüzsen hiçbir şey!”
Suçlu Biz İşçiler miyiz?
- Hepsi Seninle İlgili!
- “Bu Gazete Hayat Kurtarır, Zihin Açar, Bilinç Geliştirir!”
- Gıda Siyasetin Dışında mı?
- İşçi Dayanışması’yla Geçmişimizi Öğreniyor, Geleceğimizi Örmeye Devam Ediyoruz
- “Beynimizi Kim Yıkamalı?”
- “Anne Bak, Köfte Yazıyor”
- Yeter Demenin Vakti Geldi!
- İşçi Dayanışması’nın Kıymetini Bilelim
- İşçi Dayanışması, Emekçi Kadınların Pusulası
- İşçi Dayanışması'nın 151. Sayısı Çıktı!
- İşçi Dayanışması Gözlerimdeki Bağı Açtı
- İşçi Sınıfının Rehberi 150. Sayısında Yol Göstermeye Devam Ediyor
- İşçiden İşçiye, İşçi Dayanışması!
- Kutup Yıldızımız İşçi Dayanışmamız!
- 150. Sayısıyla İşçilere Temiz Bir Nefestir İşçi Dayanışması
- İşçi Dayanışması İşçi Sınıfının Hafızası
- Gençlerin Gazetemize Mesajları
- Sınıf Bilinci Oluşturma ve Koruma Kalkanı
- İşçi Dayanışması Biz Gençlere Işık Tutuyor
- Elimizde Bir Fenerdir Dayanışma!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...