Buradasınız
Yeter Demenin Vakti Geldi!
Çayırova’dan bir emekçi kadın
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Covid-19’un ilk çıktığı günlerde o kadar çok korkutulmuştuk ki hepimiz büyük bir telaş ve bilinmezlik içindeydik. Sanki dünyanın sonu gelmişti, kıyamet koptu kopacaktı! Yaptıklarımdan dolayı şimdi kendime gülüyorum. Marketlerden aldığım ne varsa balkonda bekletmeler mi desem, aldığım ekmekleri fırında ısıtarak üzerindeki mikroplardan kurtulup dezenfekte etmek mi desem, psikolojimizi gerçekten bozmuşlardı. Ta ki eskiden de tanıdığım, güvendiğim, bilinçli arkadaşlarımla İşçi Dayanışması’ndan yazıları birlikte okuyup tartışıncaya kadar. Çok teşekkürler İşçi Dayanışması!
Ben Çayırova’da oturan bir ev kadınıyım. Oturduğum yerde alışveriş yapacak çokça yerimiz yok. Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı ilk günlerde haftanın belli günleri mahalleden kadın arkadaşlarımla hep beraber alışveriş için merkeze iniyoruz. Sağıma soluma bakıyorum, dükkânlar kapalı, küçük esnafa ve buralarda çalışanlara, onların ailelerine ne olacak diye düşünüyorum. Yazık değil mi? Ücretleri verildi mi? Devlet gerekli yardımı verdi mi? Esnaf boyuna kepenk kapatıyor. Değil yanında çalışanların maaşlarının ödenmesi, kiralarını ödeyemiyorlar. Zaten gırtlağına kadar borç içinde yüzen esnafa, sanki zararları karşılığında para hibe ediliyormuş gibi düşük faizli kredi veriliyor. İBAN verilerek dayanışma gösterilmesi istenirken bu memleketin işçisine, esnafına ve köylüsüne ne kadar destek verildi? Destekten çok daha fazla borçlandırıldılar.
Küçük esnaf kapatmış dükkânı ama her sokak başında mantar gibi marketler veya manavlar açılmış. Bunun yanında özel hastaneler, diş klinikleri çoğaldı. Aylar sonra 20’lik dişim çürüyüp ağrımaya başladığında dişçilerin niye çoğaldığını anladım. SGK’dan diş için randevu almak mümkün değil. SGK’nın salgın gerekçesiyle diş tedavisi yapmadığını, sadece diş çekimi yaptığını acı tecrübelerimle öğrendim. Zar zor randevu alabildim, randevu günü geldiğinde hastaneden aranıp doktorun olmadığı söylenerek randevum iptal edildi. Parasızlıktan, ısrarcı davranarak yedi buçuk ay sonrasına, uzak bir hastane de olsa randevu alabildim. Önceki deneyimim nedeniyle bilgi amaçlı hastaneyi aradım ve bana burada muayene olabileceğimi, ancak sorunum için diş cerrahına gitmem gerektiğini söylediler. Daha doktora gitmeden şimdi de çene cerrahına sıra almam gerekiyordu. Salgın bahane ediliyor, özel hastaneler teşvik ediliyor ve adeta yönlendiriyorlar. Diş gibi birçok alan SGK kapsamından çıkarılmak isteniyor. Kısmen de olsa işçinin, emekçinin ve yoksulun en temel sağlık hakkı elimizden alınmak isteniyor. Bir tarafta market gibi, en ücra köşelerde bile açılmış özel hastaneler, diğer tarafta ise alnımızın teriyle bizlerin olan ama işlevsizleştirilen SGK hastaneleri. Bizden kesilen vergilerin hesabını soracak mıyız? Bizlere temizlik, maske, mesafe harici bir de “sağlıklı beslenin” diyorlar. “Bağışıklık sisteminizi güçlendirin, hasta olmayın, salgına yakalanmayın” diyorlar. Bağışıklık sistemimiz düşerse, hasta olursak vay halimize!
Bu nedenle yaşadığımız bu hastalıklı sisteme seyirci kalmayalım diyorum! Bu haksızlıklara yeter, dur demenin vakti geldi de geçiyor!
- Hepsi Seninle İlgili!
- “Bu Gazete Hayat Kurtarır, Zihin Açar, Bilinç Geliştirir!”
- Gıda Siyasetin Dışında mı?
- İşçi Dayanışması’yla Geçmişimizi Öğreniyor, Geleceğimizi Örmeye Devam Ediyoruz
- “Beynimizi Kim Yıkamalı?”
- “Anne Bak, Köfte Yazıyor”
- Yeter Demenin Vakti Geldi!
- İşçi Dayanışması’nın Kıymetini Bilelim
- İşçi Dayanışması, Emekçi Kadınların Pusulası
- İşçi Dayanışması'nın 151. Sayısı Çıktı!
- İşçi Dayanışması Gözlerimdeki Bağı Açtı
- İşçi Sınıfının Rehberi 150. Sayısında Yol Göstermeye Devam Ediyor
- İşçiden İşçiye, İşçi Dayanışması!
- Kutup Yıldızımız İşçi Dayanışmamız!
- 150. Sayısıyla İşçilere Temiz Bir Nefestir İşçi Dayanışması
- İşçi Dayanışması İşçi Sınıfının Hafızası
- Gençlerin Gazetemize Mesajları
- Sınıf Bilinci Oluşturma ve Koruma Kalkanı
- İşçi Dayanışması Biz Gençlere Işık Tutuyor
- Elimizde Bir Fenerdir Dayanışma!
- “İstanbul’da Mezar Yeri Alamayız”
- Battaniyelere Değil Sınıfımıza Sarılalım
- Sağlıksız Gıdalara Mahkûm muyuz?
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- Hani Bu Topluma Güven Olmazdı!
- Sabancı’nın Mutlu Yaşam Sırları
- Rahat Yaşamın Sırrı
- Kent Ekmek Kuyruğu: “Ben Öyle İstediğim İçin”
- Sistem Ne Ölümüze, Ne de Dirimize Saygı Duyuyor!
- “7 Kitap, 7 Defter, 1 Litre Su, Yarım Ekmek”
- Siz Kimi Taşıyorsunuz Sırtınızda?
- Yalanlara Değil Birleşmeye İhtiyacımız Var
- Kupona ve Kuraya Bağlanan Umutlarımız
- “Artık Kiracı Kalmaz”, TOKİ’ye Hücum!
- Yoksulluk Utanılacak Bir Şey Değil!
- İşçi Aileleri ve Kreş Çilesi
- Yaz Tatilinde Kriz Var!
- “Yok mu Arttıran?”
- Bakan Nebati’den “Işıl Işıl” Yorumlar ve Uçurumlar
- “Nehir, Nehir, Çocuğumu Geri Verin!”
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...