Buradasınız
İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
İstanbul’dan sağlık işçileri
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Tasarrufun kelime anlamını düşündüğümüzde akla ilk gelen israf etmemek oluyor. Tutumlu olmak, kaynakları akıllıca kullanmak gibi anlamları da içeriyor bu sözcük. Fakat gelin görün ki egemenlerin sözlüğünde anlamı çok başka… Onların sözlüğünde “tasarruf”, ekonomik yıkımın faturasını emekçilere ödetmek demek! Geçtiğimiz günlerde Kamu Tasarruf Programı açıklandı. İktidarın “tasarruf” anlayışından en çok etkilenecek alanlardan biri sağlık alanı oldu.
Bu programla zaten yetersiz olan hastane, teknik ekipman, görüntüleme cihazları gibi kamu yatırımları daha da kısıtlanacak. 5 dakikaya indirilen randevu süreleri daha da düşürülecek. Yeni hastaneler açmak, daha fazla sağlık emekçisi istihdamı sağlamak yerine; az hastane, az sağlık emekçisiyle çok iş yaptırılmaya devam edilecek. Oysa dışarda atanmayı bekleyen on binlerce sağlıkçı var, içerdeyse iş yüklerinin biraz olsun hafiflemesini bekleyen bizler... Angarya işler zaten çokken, bir de yeni atama yapılmadığında iş yükü gittikçe artacak. Fazla mesai yapmak zorunda kalan sağlık emekçilerinin verdiği sağlık hizmetinin kalitesi de düşecek. 36 saat uçak kullanan bir pilotun kullandığı uçağa binmek ister miydiniz? Sesinizi duyar gibiyiz. Evet, kimse istemez.
Sedyeden alçı, temizlik, dikiş malzemelerine kullandığımız tüm malzemeler ihaleyle alınıyor. Olması gereken, kalitenin en ön planda tutulmasıyken liyakatsiz yöneticilerin tek düşündükleri işi tanıdıklara yaptırmak ya da ucuza mâl etmek. Peki, sonuç? Yeni yapılmış olmasına rağmen hemen kırılan alçılar, hijyen malzemeleri bulunmayan hastane tuvaletleri, kırık dökük yataklarda yatan, günlerce ameliyat malzemesi alınmasını bekleyen veya kalp krizi geçirdiği halde daha kaliteli stent takılması için para ödemek zorunda kalan hastalar… Bu durum şu an bile böyleyken kamuda tasarruf paketiyle durumun nasıl bir hale geleceğini bir düşünelim.
Kaliteli sağlık hizmetinden, malzemeden, istihdamdan kısmak… Onların tasarruftan anladıkları işte bu! Artık kemerimizde sıkacak delik kalmamışken tasarruf adı altında sağlığımızı da elimizden alıyorlar. Gerçeklerin üzerini sihirli kelimelerle örtmeye çalışıyorlar. Patronlara teşvik, emekçiye tasarruf! Biz bunu kabul etmiyoruz! Sağlığımızı elimizden almalarına izin vermemeli ve saldırılara karşı mücadeleyi birlikte büyütmeliyiz. Gelin sermayenin ve iktidarın saldırılarına karşı birlikte mücadele edelim ve sağlıklı bir yaşamı hep birlikte kuralım.
Clara Zetkin ve Ölümsüz Mirası
Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Tarım İşçileri, Devrilen Traktörler, Market Rafları
- Yoğun Bakım Tavanı Çöktü, Kaza Değil Cinayet!
- Sokak Köpeklerinin Katledilmesi Çözüm mü?
- Bu Düzen İnsana da Canlılara da Değer Vermez
- Bir Kuş Konar, Bir Kuş Yer…
- Bu Kadarı Olmaz Demeyelim!
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...