Buradasınız
Kim Demiş İşçilerden Adam Olmaz Diye?
Gebze’den UİD-DER’li bir metal işçisi
Bolca duymuşluğumuz vardır “işçilerden bir şey olmaz” sözünü. Uzun zamandan beri hep düşünüp dururum. Neden işçilerden bir şey olmasın ki? Babam mevsimlik işçiydi. Bir dönem sendikal çalışma yürütmüştü. Bu çalışmalarda arkasında kimseyi göremediğini anlatır dururdu bize. Örgütlenmeye dair umutsuzluğunu hep yansıtırdı.
Gerçekten işçilerden bir şey olmuyor muydu yoksa işçiler, işsizliğin ve ailecek sefalete düşmenin korkusuyla ve bilinçsizlikle baş başa bırakıldıkları için mi tepkisiz kalıyor ya da geri adım atıyorlardı? Ama işçilerin geri adım atmadığı zamanlar da vardı. Babamın anlattıkları hep 1980 darbesinden sonra yaşananlar. Bir de onun öncesi var. İşçileri sindirmek için darbe yapıldı. Çünkü 1980 öncesinde işçiler hep ayaktaydı.
Geçenlerde başıma gelen bir olay bu düşüncemi fazlasıyla doğruluyor. İşçilerin işe gitmek için servis bekledikleri bir durakta İşçi Dayanışması bülteni dağıtıyorduk. Genç bir işçiye bültenimizi anlatıyordum. Yakınımızda duran yaşlıca bir amca söze karıştı. “Kızım sen daha dünkü çocuksun, sen bu işleri ne bilirsin ki? Biz neler yaşadık. Ta Zonguldak’tan Ankara’ya yürümüş insanlarız. O zamanlar neler oluyordu neler. Şimdiki gençler öyle değil. Ellerinde telefon, kollarında sevgili, bir de cebinde harçlık olsun yeter. Ancak cebine harçlık koyarsan baba oluyorsun onlara” dedi.
Ben de amcaya dedim ki: “Sen o büyük mücadeleleri görmüş ve çocuğuna anlatmamışsan, kabahatlisin. Aynı babam gibi konuşuyorsun. O da hep senin gibi konuşurdu ama bana hiç nasıl mücadele etmem gerektiğini anlatmadı.”
Babam bir gün bana vicdanının rahat olmadığını söylemişti. Çünkü darbenin altında ezilmiş ama bu baskılara işçiler olarak bir yanıt verememişlerdi. Şimdi çocukları daha kötü koşullarda yaşıyordu. Elbette bizim eski kuşaklara kızmamızın bir faydası yok. Eski kuşakların da biz gençleri beğenmemesi çözüm değil. Ben bunları anlatınca amca derin nefes alarak “haklısın” dedi bana.
Kim demiş işçilerden adam olmaz diye? Genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle birleşen işçiler her şeyi yapabilir. İşçi sınıfının mücadele tarihine bakınca anlarız işçilerin neler yapabileceğini. Dünya yerinden oynar işçiler birlik olabilse.
İşçi kardeş, “yalnızım” diye düşünme, elimizi uzatıyoruz sana. UİD-DER saflarına katıl ve sen de işçilerin neleri başarabildiğine tanık ol!
- Hindistan’da 250 Milyon Dolarlık Düğün ve Yoksulluk
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...