Buradasınız
Kuvvetimizi Bilelim İşçi Kardeşlerim!
İkitelli’den bir çorap işçisi
Şu sıralar etrafta göz virüsü adında salgın bir hastalık yaygın. Ne yazık ki ben de bu hastalıktan nasibimi aldım. Medya bu hastalıktan bahsetmiş fakat hiç haberim olmamıştı. İşyerinde önce bir arkadaşımız gözlerinden rahatsız olduğu için işe gelemedi. Hastalık işyerine yayılmaya başladı. Sonra bir abla daha oldu. O gün o ablaya izin verdikleri halde eve gitmedi. Yakında emekli olacağı için kendisini işten atmalarından korkuyordu. Bunun üzerine beni onun yanına yardımcı olarak verdiler. Bir süre sonra gözüme toz kaçtı zannederek kaşımaya başladım. Gözüm kızardı, o abladaki hastalık bana da bulaşmıştı. Bölüm şefimizden izin istedim, “ben veremem” dedi ve genel şefe yolladı O da gözümün durumunu gördüğü halde dalga geçmekle yetindi. Vardiya çıkışına kadar çalıştım ama toz gözümü iyice mahvetti.
Patronlar ve patronların adamlarında insanlık yok, onlar insan değil. Asalak takımı. O an çok güçlü, dişli olmak istedim, çok sinirlenmiştim ama tek başıma bir şey yapamıyorum bugün, ileride bunların hesabını soracağımıza inanıyorum. Ertesi gün hastaneye gittim, bir günlük rapor verdi doktor. Eve geldiğimde diğer gözüme de aynı şey oldu. Hafta başı yine hastaneye gittim, sigortalıyım sözde, 18 TL para ödedim hastaneye, üstelik de ilaç parası hariç. Yani paramız yoksa hapı yutmuşuz. Üç gün rapor verdi doktor, arayıp işyerine bildirdim. Müdür cevap olarak “çok almışsın” dedi. İnanılır gibi değil, sanki hastalık benim elimdeymiş gibi, raporu ben uygun görmüşüm gibi çok diyebiliyor pişkince. İşyerinde kim hasta olsa bir şeyin yok deyip inanmıyorlar. Patronlara hasta olmayan, zam istemeyen, yemek istemeyen, çay istemeyen, birbirini savunmayan işçiler, hak aramayan işçiler, her dediklerine boyun eğen işçiler lazım. Ben patronlara boyun eğmek istemiyorum.
İşçi kardeşlerim, haklarımızı bilelim, öğrenelim. Her zaman birlikten kuvvet doğar, kendi kendine bir şeylerin olmasına beklemekle olmuyor, mücadele etmeden de olmayacak. Biz istersek bir şeyler düzelir, biz istemezsek hiçbir şey düzelmeyecek. İşçiler olarak gücümüzün farkına varmalı ve örgütlenmeliyiz. Patronlardan daha kuvvetliyiz.
Hak Gasplarına Karşı Uyanık Olalım!
“Sigorta” Ne İşime Yarayacak ki?
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
- “Yanıyorsun Fuat Abi”
- Kredi Kartları Taksitlerinden Kurtuluyoruz!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...