Buradasınız
Mersin’de Direnişçi İşçilerle 1 Mayıs Etkinliği
Mersin’den UİD-DER’li bir işçi
28 Nisan Salı günü, çoğunluğunu Mersin limanında direnişlerini sürdüren Akan-Sel işçilerinin oluşturduğu bir katılımla 1 Mayıs etkinliği gerçekleştirdik. Etkinliğimiz derneğimizi tanıtan bir sinevizyon gösterimi ile başladı. “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganını hep beraber atarak bitirdiğimiz gösterimin ardından, derneğimizin yaptığı çalışmaları, yürüttüğümüz mücadeleyi anlatan bir konuşma yaptık. Sonra da derneğimizin hazırladığı bir belgeseli izledik. Belgesel, dünya ve Türkiye işçi sınıfının büyük mücadeleleriyle yaratılmış işçi sınıfı tarihinin bizler için önemini coşkulu bir tarzda anlatıyordu.
Belgesel, coşkuyla atılan YAŞASIN 1 MAYIS sloganıyla sona erdi. Kısa bir aranın ardından sınıf kürsümüzü oluşturduk ve hem önümüzdeki 1 Mayıs’ın hem de liman işçilerinin direnişinin işçi sınıfı için önemine vurgu yapan konuşmaların ağırlıkta olduğu bir sohbet gerçekleştirdik.
İşçiler sınıf tarihini iyi bilmenin ne kadar önemli olduğunu, sınıf mücadelesi yürütürken her türlü ayrımcılığın sınıfın parçalanmasına neden olduğunu, liman içerisinde örgütlenirken yaşadıkları zorlukları dile getirdiler. Yürütülen mücadelelerin sonuçlarının sadece kendilerine değil, gelecek işçi sınıfı kuşaklarına ve tüm işçi sınıfına mal olacağını söyleyerek örgütlü gücümüzün öneminin altını bir kez daha çizdiler. Bugün boğazımızdan geçen her lokmada işçi sınıfımızın geçmişteki mücadelesinin hakkı olduğu sözlerine ise alkışlar eşlik etti. Çalışan genç işçilerin ve öğrencilerin de bu mücadeleye sonuna kadar sahip çıkması gerektiğini ve ne olursa olsun şu anda Mersin’deki sınıf hareketi için çok önemli olan direnişin kazanılacağını söylediler.
Bizler de UİD-DER’li işçiler olarak yürütülen tüm mücadelelerin çok önemli olduğunu, bunun tüm sınıfta etki yaratacağını, sınıf bilinciyle donanmış bir örgütlülüğün işçilere kazandıracaklarını ifade ederek, işçilerin örgütlü mücadeleden başka bir çaresinin olmadığını anlattık. 1 Mayıs’ın sınıf mücadelesi için çok önemli olduğunu, sınıfın moralini arttıracak coşkulu birleşik bir 1 MAYIS için alanları doldurmamız gerektiğini söyledik. İşçiler etkinlikte çok güzel şeyler öğrendiklerini, direnişlerine UİD-DER’in verdiği desteğin de onları çok mutlu ettiğini söylediler. Başka bir etkinlikte buluşmak üzere etkinliğimizi sonlandırdık.
Yaşasın İşçilerin Birliği!
UİD-DER Yürüyor, Mücadele Büyüyor!
Öncü İşçiler Mücadeleye, UİD-DER’e!
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...