Buradasınız
Mersin’de “Grev ve Direniş Deneyimlerinden Süzülenler” Etkinliği
Mersin’den UİD-DER’li işçi ve öğrenciler
27 Aralık Pazar günü Mersin’de, UİD-DER’li işçiler ve öğrenciler olarak “Grev ve Direniş Deneyimlerinden Süzülenler” konulu bir işçi öz eğitim etkinliği gerçekleştirdik. Etkinliğimizin hazırlık çalışmalarına günler öncesinden başladık. Birçok işçi arkadaşın evine misafir olduk, derneğimizi ve yapacağımız etkinliğin önemini anlattık. Mersin limanında bültenlerimizi dağıtırken de yine işçi arkadaşlarımızı etkinliğimize davet ederek kendi yaşadıkları deneyimleri bizlere aktarmalarını istedik. Kurduğumuz sıcak ilişkilerimizle pek çok işçi arkadaş etkinliğimize katıldı. Etkinliğimizde liman işçileri, eşleri ve çocuklarının yanında başka sektörlerden işçiler ve üniversite öğrencileri de vardı. “Liman işçileri” şiirinin ardından “Dostların Arasındayız” şarkısıyla karşıladık işçi dostlarımızı. Ve pek çok şehirden, pek çok sektörde çalışan işçilerin grev ve direnişlerinden çıkarılması gereken sonuçları konu edinen derneğimizin hazırladığı belgeseli izledik hep birlikte. Belgeselde kendi direnişlerinden de kesitler gören liman işçileri sevinçlerini alkışlayarak gösterdi. Ara verdiğimizde işçilerin pek çoğu belgeselden söz ediyordu. Onlar gibi düşünen, sorunlarını aynı duyguyla karşısındaki ile paylaşan direnişçi, grevci işçiler; sektörleri ya da yaşama alanları farklı da olsa aynı şeyleri söylüyordu. Yalnız değildi demek ki liman işçileri!
Belgeselden sonra, grevlerin ve direnişlerin bugünkü koşullarda nasıl geliştiği, yapılan hatalardan dersler çıkartmanın zorunlu olduğu üzerinde durduk. Grev ve direnişler öncesinde ve sonrasında neler yapılması gerektiğini örneklerle tartıştık. İşçi arkadaşlar da sohbete canlı bir şekilde katıldı. Komitelerin önemi ve işlevleri, grev ve direniş fonunun örgütlenmesi, aile dayanışması, örgütlenmede gizliliğin önemi ve diğer işyerlerindeki işçilerin desteğinin sağlanması gibi konulara değindik. Yaşadıkları deneyimleri liman işçileri ve onların eşleri bizlerle paylaştı. Mersin Limanında gerçekleşen direnişte yaşananlardan güzel örnekler verdiler. Direniş zamanında patronlarının onları bölmek için neler yaptıklarını ama eşleriyle, çocuklarıyla bütün işçilerin bir arada durarak nasıl mücadele ettiklerini anlattılar. Komitenin sürekliliğini sağlayamamalarının eksikliğini ifade ettiler. Ailelerinden, çocuklarından ve çevrelerinden sağladıkları dayanışmanın güzelliğini anlattılar. Patronun para tekliflerinin ve ilk etapta limandaki diğer taşeron şirketlere bağlı olarak çalışan işçilerin destek vermemesinin davalarına olan bağlılıklarını bozamadığını anlattılar. Bir işçi eşi orada gördüğü olumlu yönleri ve eksiklikleri öyle güzel tahlil etti ki, etkinliğimize gelen liman dışındaki dostlar mücadelede kadınların olmasının hem mücadeleyi hem de kadınları nasıl ilerlettiğinden bahsediyordu yanındakilere.
Canlı geçen sohbetin ardından “Çağrı” marşı ile mücadeleyi büyütmeye çağırdık işçi dostlarımızı. “Güneşi İçenlerin Türküsü”nü okudu bir arkadaşımız. Ardından “Geliyoruz Zincirleri Kıra Kıra” marşıyla coşkulandık hep birlikte. İşçi sınıfının marşları, şiirleri çok hoşuna gitti liman işçilerinin. Etkinliğimizin sonuna doğru bir arkadaşımız; bir dahaki etkinliğimizi birlikte örgütlemek gerektiğini, eşlerimizi, çocuklarımızı, vardiya arkadaşlarımızı mücadelemize dâhil ettiğimizde sınıf mücadelesini yükseltebileceğimizi, ancak o zaman patronların kafasına vurabileceğimizi söyledi. Bunlarla birlikte mücadelelerinin daha güçlü ve örgütlü devam edebilmesi için UİD-DER gibi işçi örgütlerinin öneminden bahsetti ve ardından alkışlarla etkinliğimizi sona erdirdik.
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...