Buradasınız
Burjuvaziye Çalışan Ellerimiz Bu Kez Kendimize Çalıştı
Aydınlı’dan bir kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Kim demiş işçiler bir araya gelip bir şey yapamaz diye? Peki, bu yaşadığım neydi? Durun durun anlatacağım.
Bizler UİD-DER’li arkadaşlar olarak, “Ee malum yaz geldi” dedik. Arkadaşlarla “açık havada film izlemek için ne yapabiliriz?” diye düşündük ve derneğimizin arkasında geniş bir alan var deyip çalışmalara giriştik. Öncelikle sandalyeleri koyacağımız zemini düzeltmemiz gerekiyordu. Çünkü epeyce bir eğimliydi. Öncesinden kazma kürekler hazırlanmış, ayarlanmıştı. Arkadaşlarla sırasıyla iş dağılımı yaptık ve başladık. Hepimiz burjuvazinin bizden çaldığı zamana inat her fırsatta kafamızda tasarladığımız bu planı uygulamak için çalıştık. Bu arada küçük UİD-DER’li çocuklarımız da vardı, başından sonuna kadar bizlere yardımcı olan ve bir an olsun bizleri yalnız bırakmayan...
İlk gün hep birlikte arkadaşlarla buluştuk ve öncesinde kahvaltı yapıp işe koyulduk. Diğer bir gurupta yemek yapmak için hazırlıklara girişti. Bu arada sanmayın ki her şey istediğimiz gibi gitti. Hiç mi aksilik yaşamadık? Tabii ki yaşadık. Güldük, eğlendik ama bir o kadar da sorunla ve aksilikle boğuştuk. Eee UİD-DER’li işçiler pes eder mi? Tabii ki hayır. Yılmadık ve karşılaştığımız her aksiliğin üstesinden hep birlikte geldik. Öncelikle kazdık, kazdık. Tam kazma işi bitti dedik, gelin görün ne fark ettik? Ya yağmur yağarsa! Haydaaa ne yapsak? İnsanları çamurun içinde oturtamayız. Çözüm yolları armaya koyulduk. Eee iş başa düşünce kazıdığımız alana mecburen tekrar toprak dökelim dedik. Dedik de nasıl ama? “Düşündüğün de dert mi be, her yer toprak” dediğinizi duyar gibiyim. Ama hiç de o kadar kolay değil bilesiniz.
Kapitalizm resmen bize “bastığın yerleri toprak deyip geçme tanı” dedi. “Gidelim belediyeden isteyelim” dedik. Ama sanki temel atacakmışız gibi muamele gördük, yine de pes etmedik. O değil de, arkadaşlardan biri olaya sonradan dâhil olunca ister istemez, haklı olarak şu soruyu yöneltti: “Ya arkadaşlar bir şey soracağım. Biz buraya madem toprak dökecektik, affedersiniz ama niye kazdık?” Haliyle bizi gülme aldı. Ne diyebilirsin ki, haklı. Derken toprak bulundu. Bu sefer de dökecek kamyon yok. Kara kara düşünürken, arkadaşın birini eve duş alsın diye gönderdik. Derken bir kamyon toprakla geri döndü. Şaşkınlıkla karışık bir sevinç içimizi sardı. Sardı da sarmaz olaydı. Kamyon toprağı kazıdığımız alana döktükten sonra ne görelim? Toprak değil taş, taş… Bu sefer de silindirin derdine düştük. Zaman daralıyordu ve bizler bir an önce ne olursa olsun bu isteğimizi tüm bu olumsuzluklara rağmen hayata geçirmekte gayet kararlıydık. Nitekim de öyle oldu. Yılmadık ve hep birlikte bunu başardık. Alanı düzleştirdikten sonra etrafını güzelleştirmek için fideler diktik ve çiçekler koyduk. Binanın duvarına beyaz perdeyi de taktıktan sonra işimiz bitmişti ve gecen cumartesi deneme amaçlı bir film izleyelim dedik. Çay ocağımızı kurduk. İnsanlar meraklı gözlerle bizlere bakıyordu. İlk olarak kadın işçilerin mücadelesini anlatan “Brukman Kadınları” adlı filmimizi açık havada izlemiş olduk.
Her şey bir yana, akılda kalan en güzel yanı yaşadığımız her güzelliği birlikte yaşamak ve tüm aksiliklere birlikte çözüm arayıp, birlikte üstesinden gelmekti. Uzun sözü kısası; işçiler bir araya geldiklerinde, dünyanın tüm güzelliklerini yarattıkları gibi kendilerine sinema izleyecek alan da yaparlar.
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...