Buradasınız
Kim Demiş İşçilerden Adam Olmaz Diye?
Gebze’den UİD-DER’li bir metal işçisi
Bolca duymuşluğumuz vardır “işçilerden bir şey olmaz” sözünü. Uzun zamandan beri hep düşünüp dururum. Neden işçilerden bir şey olmasın ki? Babam mevsimlik işçiydi. Bir dönem sendikal çalışma yürütmüştü. Bu çalışmalarda arkasında kimseyi göremediğini anlatır dururdu bize. Örgütlenmeye dair umutsuzluğunu hep yansıtırdı.
Gerçekten işçilerden bir şey olmuyor muydu yoksa işçiler, işsizliğin ve ailecek sefalete düşmenin korkusuyla ve bilinçsizlikle baş başa bırakıldıkları için mi tepkisiz kalıyor ya da geri adım atıyorlardı? Ama işçilerin geri adım atmadığı zamanlar da vardı. Babamın anlattıkları hep 1980 darbesinden sonra yaşananlar. Bir de onun öncesi var. İşçileri sindirmek için darbe yapıldı. Çünkü 1980 öncesinde işçiler hep ayaktaydı.
Geçenlerde başıma gelen bir olay bu düşüncemi fazlasıyla doğruluyor. İşçilerin işe gitmek için servis bekledikleri bir durakta İşçi Dayanışması bülteni dağıtıyorduk. Genç bir işçiye bültenimizi anlatıyordum. Yakınımızda duran yaşlıca bir amca söze karıştı. “Kızım sen daha dünkü çocuksun, sen bu işleri ne bilirsin ki? Biz neler yaşadık. Ta Zonguldak’tan Ankara’ya yürümüş insanlarız. O zamanlar neler oluyordu neler. Şimdiki gençler öyle değil. Ellerinde telefon, kollarında sevgili, bir de cebinde harçlık olsun yeter. Ancak cebine harçlık koyarsan baba oluyorsun onlara” dedi.
Ben de amcaya dedim ki: “Sen o büyük mücadeleleri görmüş ve çocuğuna anlatmamışsan, kabahatlisin. Aynı babam gibi konuşuyorsun. O da hep senin gibi konuşurdu ama bana hiç nasıl mücadele etmem gerektiğini anlatmadı.”
Babam bir gün bana vicdanının rahat olmadığını söylemişti. Çünkü darbenin altında ezilmiş ama bu baskılara işçiler olarak bir yanıt verememişlerdi. Şimdi çocukları daha kötü koşullarda yaşıyordu. Elbette bizim eski kuşaklara kızmamızın bir faydası yok. Eski kuşakların da biz gençleri beğenmemesi çözüm değil. Ben bunları anlatınca amca derin nefes alarak “haklısın” dedi bana.
Kim demiş işçilerden adam olmaz diye? Genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle birleşen işçiler her şeyi yapabilir. İşçi sınıfının mücadele tarihine bakınca anlarız işçilerin neler yapabileceğini. Dünya yerinden oynar işçiler birlik olabilse.
İşçi kardeş, “yalnızım” diye düşünme, elimizi uzatıyoruz sana. UİD-DER saflarına katıl ve sen de işçilerin neleri başarabildiğine tanık ol!
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
- Butimar, Sen Safi Bir Kuş musun?
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...