Buradasınız
Tüm Kadın İşçilerin 8 Mart’ını Kutluyorum
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ben PTT’de taşeron olarak çalışan postacı bir kadın işçiyim. Taşeron bir şirkette çalıştığımız için birçok haksızlıkla karşı karşıya kalıyoruz ve bunlardan rahatsızım. Ama öncelikle şunu belirtmek isterim ki taşeronluk sistemi biz işçiler için tam bir çıkmaz ve hak gaspıdır. Çünkü herhangi bir sorunla karşı kaşıya kaldığımızda muhatap bulamıyoruz. Bizi oradan oraya gönderiyorlar. Bu da yetmezmiş gibi bir de taşeron kadrolu ayrımı yapılıyor. Kadrolu işçilerle ücretten yemeğe ve servise kadar her şeyimiz farklı. Aynı işi yapıyoruz ama taşeronda çalıştığımız için farklı muamele görüyoruz. Elbette öfkem kadrolu olarak çalışan işçi arkadaşlara değil, taşeronluk sistemine ve bu uygulamayı getiren patronlar sınıfının düzeninedir.
Yol parası, yemek parası ve “asgari geçim indirimi” dâhil 1200 TL civarında bir maaş alıyoruz. İş kıyafetimiz verilmiyor ama bir taraftan da iş kıyafetsiz çalışmak yasak diyorlar. Bize kendi maaşınızdan alın diyorlar. Günlük dağıtıma neredeyse 10 kiloluk bir çuvalla çıkıyoruz. Bu 10 kiloyu taşımak tam anlamıyla bir çile. Bir kadın olarak her gün 10 kilo ile dolaştığınızı düşünsenize! Bazen belim kopacak gibi oluyor. Bel ve boyun fıtığı gibi meslek hastalıklarına yakalanıyoruz. Hastalandığımızda hastaneye gitmek istesek bir sürü soru soruyorlar, hasta olduğumuzu kanıtlamamızı, aldığımız raporu da hasta halimizle işyerine getirmemizi istiyorlar. Bundan iki üç ay öncesine kadar taşeron şirket maaşlarımızı doğru düzgün ödemiyordu. Maaşlarımızın düzgün ödenmesi için işyerindeki arkadaşlarla yan yana gelerek basın açıklamaları ve yürüyüşler yaptık. Şimdi maaşlarımızı PTT’nin kendisi ödüyor. Tepkimizi birlikte göstermeseydik maaşlarımızla ilgili sorun çözülmeyecekti. Çalıştığım işyerinde yaşadığımız sorunlarımız böyle ve bu sorunları ancak kadın erkek işçiler yan yana gelerek ve örgütlenerek çözebiliriz.
Genç bir kadın işçi olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün yaklaşması dolayısıyla şunları da sizinle paylaşmak istiyorum. İşçi ve emekçi kadınlar her zaman eziliyor. Kadın işçiler aile içerisinde ve işyerlerinde kendini ifade edemiyor, düşüncelerini söyleyemiyorlar. İşyerinde patron, müdür, şef, evde ise eş, abi, baba eziyor. Erkek egemen zihniyeti besleyen, kadını yok sayan patronlar sınıfının bu düzenidir.
Çalışma koşullarımızı düzeltmek, haklarımızı alabilmek, kendimizi ifade edebilmek ve kadına yönelik tacizin, şiddetin son bulması için işçi sınıfının tüm kadınları mücadele etmeli. İşçi ve emekçi kadınların özgürce, rahatça ve korkusuzca yaşayabileceği bir dünya istiyorum. Tüm işçi ve emekçilerin özgürce yaşayabileceği bir dünya mümkün ve bu bizim elimizde. Güzel ve güneşli günlerin bizi beklediğine inanıyorum. Ve bunun için bıkmadan, yorulmadan mücadeleye devam diyorum ve herkesi UİD-DER’de mücadele etmeye çağırıyorum. İşçi sınıfının tüm kadınlarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum.
- Nurten Abladan Bugünün Emekçi Kadınlarına
- “Kendimiz İçin Yürüdük…”
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Clara Zetkin ve Ölümsüz Mirası
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- Emekçi Kadın Mücadeleyle Güzelleşir
- Emekçi Kadınlar Haydi 1 Mayıs’a!
- Yaşıyoruz Sanıyoruz
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- Dünden Bugüne Barış ve Adalet Özlemimiz İçin
- Mücadelenin Adıdır Kadın
- Ekmeğe Zam Yapılırsa
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- Mücadelemizin Sembolü 8 Mart
- Emekçi Kadınlarız, 8 Mart Ruhuyla Birleşiyoruz!
- Bir Ana ile Tanışmak…
- Emekçi Kadınlar Savaşı Durdurmak İstiyor Ama Nasıl!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...