Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
Kredi Kartı Tuzağı
Gebze’den bir işçi
Biz işçiler bütün her şeyi üretiyorken neden bunca sefalet yaşıyoruz acaba? Geçtiğimiz pazar günü bizleri bunca sefalete sürükleyen patronların neden bize kredi kartı vermek için yarıştıklarını UİD-DER’in düzenlediği seminerde öğrendik.
Normalde bizlere asgari ücreti reva gören patronlar diğer taraftan bize kredi kartı veriyor. Acaba bizleri mi düşünüyorlar gerçekten? Onlar öyle diyor, bizi düşündüklerini söylüyorlar. Bize paramız bittiğinde, “sorun yok kredi kartın var”, “evin mi yok, kredi verelim”, “araban mı yok, hiç düşünme araba kredisi var” diyorlar. Hatta evlilik kredisi bile veriyorlar. Öyle bir toplum yarattılar ki koca bir tüketim toplumu. Ama ortada bir sorun var; bu aldığımız kredileri nasıl ödeyeceğiz. Aldığımız 435 YTL ile mi?
Biz işçiyiz arkadaşlar, elbette her şeyin en güzeline layığız. Ama aldığımız ücret ortada. Bunu bildiğimiz halde neden onların oyununa geliyoruz? Sebebi belli. Medya denen ideolojik silah ile beyinlerimiz esir alınıyor. Herkesin kameralı cep telefonu var gibi şeyler düşünüp 435 milyona çalışırken gidip 1 milyarlık telefon alıyoruz. Niçin, çok mu gerekli? Evde ekmek bulamazken gidip cep telefonu almak lükstür.
Seminerde bir arkadaş söyle dedi: 400 milyon alıyorsak hayatımızı 400 milyona göre yürütmeliyiz 401 milyonluk değil. Gerçekten öyle arkadaşlar, tabii ki bizler bunca güzel şeyi hak ediyoruz, ama aldığımız ücret ortada ve biz işçiler bu gidişe dur demezsek değişen bir şey de olmayacak. Gidip kredi kartlarına yükleniyoruz, ödemeye gelince yıllarca aldığımız borcu ödemek için nerdeyse fabrikada yatacak duruma geliyoruz. Yanı başımızda bir arkadaşımız iş kazası geçirdiğinde ses çıkaramayacak, arkadaşlarımız koşulların düzeltilmesi için sendikal mücadele yürüttüğünde ise uzak kalarak aslında patronların kredi kartları veya kredi mekanizmasıyla planladığı oyuna adapte olmuş olacağız.
İşte bizlere kredi veya kredi kartı vermek istemelerinin en önemli nedeni bu arkadaşlar. Öyle reklamlar yapıyorlar ki, insanın kanmaması işten bile değil. Ama gerçekten sınıfımızın mücadelesinde yer alırsak bunlardan kurtulmamız da kolaylaşacak. Biz işçiler mücadele edip haklarımıza sahip çıkarsak eğer, işte o zaman ürettiğimiz her ürüne sahip olabileceğiz, yoksa kendi ürettiğimiz ürünleri vitrinlerden seyredip duracağız.
Peki dostlar nedir bizi bu düzene böyle bağlayan şey? Geçmiş kuşakların mirasını kaybediyoruz her geçen gün. Emeklilik neredeyse hayal oldu, sağlık özelleşti, maaşlarımız her geçen gün eriyor. Kısacası arkadaşlar bir taraftan bizleri asgari ücrete mahkûm edip diğer taraftan hayallerimiz bize silah olarak çevirip üzerinden saldırıyorlar. Bizleri bir de kredi ve kredi kartlarıyla bağlıyorlar bu lanet olası sömürü dünyasına. Artık dur demenin zamanı gelmedi mi?
Bizi Ne Hallere Düşürüyorlar!
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...