Buradasınız
Fabrikada Bir Astronot Dolaşıyor!
Gebze’den bir metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ben döküm fabrikasında çalışan bir işçiyim. Geçen günlerde fabrikaya çalışma bakanlığından denetime gelmişler ve fabrikada birçok şeyin çalışma kurallarına uymadığını bildirmişler. İş sağlığı ve güvenliği de dâhil. Bu önlemlerin alınması istenmiş ve fabrikanın kısa bir süre sonra tekrar denetimden geçeceği patrona bildirilmiş. Fabrikada hummalı bir çalışma başladı tabii. Neredeyse üretim durma noktasında, temizlikler yapılıyor. İş güvenliği malzemeleri eksiksiz dağıtılıyor.
Döküm bölümünde ergitme potaları var. Orada çalışan bir abimize yanmaz kıyafet verildi. Görseniz tıpkı astronot kıyafeti gibi. Ben hayatımda ilk kez astronotu bizim fabrikada gördüm. Tabi biz de işçi abimize takılıyoruz arada “okumadan astronot oldun ne iş?” diye. Bütün bölümlerden işçiler bu abimizle fotoğraf çektirmek için seferber oldular. Arkadaş resmen o gün fabrikanın fenomeni ve yıldızı olmuştu. Ve yine gözlükler yanmaz paçalar dağıtıldı. O gün tam anlamıyla işyerimizin bütün bir yıl olması gereken halini ortaya koyuyordu. İş güvenliği, fabrika temizliği her şey çok iyi durumdaydı. Şimdi merak etmişsinizdir, denetimden sonra bu durumun devam edip etmediğini. Denetim bitti, bizim astronot abi oldu ergitmeci Mehmet. “Abi” dedim “senin kıyafetler ne oldu?” Dedi “aldılar, çok pahalıymış onlar, ilerde denetim olursa tekrar vereceklermiş.” “Ya abi” dedim, “madem böyle bir kıyafet var, yanmayı engelliyor, neden bunu sürekli vermiyorlar. Pahalı kıyafet senin canından kıymetli mi acaba?” Abi başını salladı.
Evet, patronumuz ceza yememek için bir günlük üretimi neredeyse durma noktasına getirdi. Müfettişlerin koca fabrikayı denetleme süresi ise 60 saniyeyi bile geçmedi. Evet, bizler örgütlü olabilsek o verilen kıyafetler pahalı diye bizlerden geri alınamaz. Bizler birlik olsak fabrikanın koşullarını bakanlık denetim yapıyor diye değil, gerçekten bizim sağlığımız ve can güvenliğimiz için bu duruma getirebiliriz.
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
- Baret Bile Olmadığı İçin!
- 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Gününden 1 Mayıs’a
Son Eklenenler
- Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz.
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...