Buradasınız
İşçi Sınıfının Gençleri Mücadeleye!
Gazi Mahallesinden bir lise öğrencisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İçinde bulunduğumuz sistemin günümüz gençliğini nasıl bir hale getirdiğini hepimiz görüyor, duyuyor, izliyoruz. Önümüzde bir gelecek olmadan belirsizlik içinde okuyup, “eğitim” alıyoruz. “İleride bir meslek sahibi olabilecek miyiz?” endişesiyle sürekli sınavlara sokulup birbirimize adeta çelme takarak birbirimizin önüne geçmeye çalışarak bir yarışın içerisinde yorulup duruyoruz. Yarışı bitiren veya bitirmeyen herkesi koskoca bir işsizlik gerçeğinin beklediğinin farkına varamıyoruz.
Genç işsizlerin her geçen gün arttığı bu dönemde, bir çıkış bulamayan gençlik çareyi bağımlılık yapan maddelerde, sosyal medyada arıyor. Sosyal medyaya hapsolan gençliğin kitap-haber okuma oranı gittikçe azalıyor. Bugün bilgisizlikle uyuşturulup bizi yönetenler ne derse onu doğru kabul eden gençliğin tek sosyal aktivitesi “sosyal medyada takılmak” oluyor. Bir şeylerin farkına varıp konuşmaya çalışanların ise önüne sürekli yasaklar koyuluyor. Yani kısaca bir “robot gençlik” oluşturulmaya çalışılıyor. Bunu niye yaptıklarını biliyoruz. Bizden, işçi sınıfının gençliğinden korkuyorlar! Çünkü tıpkı ’68 kuşağının yaptıkları gibi gençlerin mücadeleye atılınca neler yaptığını gördüler, görüyorlar. Bizim de görmemize engel olmaya çalışıyorlar.
Ama biz egemenlerin önümüze koyduğu yalanları yıkıp geçiyor, gerçekleri görüyoruz. Bugünkü sistem bizim asıl tarihimizi, asıl doğruları, gerçekleri öğretmiyor. Beynimizi yalanlarla doldurup bizi yanlışa sürüklüyor. Bunun önüne geçip mücadeleyle dolu kendi tarihimizi öğrenmemiz mümkün! Mücadele örgütümüz UİD-DER ile tarihimize sahip çıkıyor, bilgimize bilgi katıyor, neyin yanlış neyin doğru olduğunu görebiliyoruz. Bu sistemden kurtulmak için biz gençlerin mücadeleye sımsıkı tutunması gerek, yani yalanlara direnç göstermemiz kalbimizi, coşkumuzu ve enerjimizi vermemiz, bu yolda kullanmamız gerek. Artık zamanı gelmedi mi?
TÜPRAŞ Dayatıyor, İşçiler Uyarıyor!
Dayanışmanın Gücüyle Hayattayım
- Zulme Karşı Çıkmanın Mutlaka Bir Yolu Vardır
- Bizi “Biz” Yapan Şarkılarımız…
- Nasırlı Ellerin Yumruğu Bugün!
- Kariyer Gelişim Masallarıyla Geleceği Çalınan Gençler
- Bir Şarkının İzinden: Bir Yere Gitmiyoruz!
- “Neyin Yoksa Ondan Sakın Vazgeçme Oğlum”
- Yarına Gidenler, Yarınlar İçin Mücadele Edenler
- “Yarın Ölmek Dün Ölmekten Daha Saçma”
- Okuyan Bir İşçi Soruyor
- Uyanmak İstiyoruz Güzel Bir Sabaha
- Koca Yusuf’tan Köroğlu’na, Onlardan Bize Kalan
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Greve Hazırlanırken Sohbetler
- Fırtınalar Yaratan Kelebekler!
- Sömürü Çarklarında Kaybolan Genç Yaşamlar
- MESEM: “Genç Eller” Üretiyor, Patronlar Sömürüyor!
- Sorunlarımız Ortak, Peki Ya Mücadelemiz?
- “Aman Çocuğum Sağa Sola Bulaşma” mı?
- “Enflasyon Canavarı”nı Üzerimize Salan Kim?
- Bir İlmek de MESEM Çıraklarından
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.