Buradasınız
Emekçi Kadınlar: Teşekkürler UİD-DER
Gebze’den bir grup emekçi kadın
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
8 Mart 2020… Şili’de milyonlarca emekçi kadın meydanlardaydı. Dünya kadınlarına ilham veren mücadeleleriyle hayat pahalılığına, eşitsizliğe hayır diyorlardı. “Grevdeyiz” diye haykırıyorlardı. “Krizin faturasını ödemeyeceğiz” sloganları ve öfkeleriyle Arjantinli kadınlar da meydanlardaydı. Meksikalı kadınlar on binler, yüz binler olup “özgür değiliz, güvende değiliz, o halde grevdeyiz” diyorlardı. Almanya’da meydanlarda “Kadınların mücadelesi insanlığın mücadelesidir” sloganları yükseliyordu. Endonezyalı kadınlar “Düşmanımız erkekler değil kapitalizmdir” diyorlardı. Filipinler’de emekçi kadınlar eşit işe eşit ücret ve iş güvencesi sloganlarını yükseltiyorlardı. Norveç’te, Irak’ta, İspanya’da, Pakistan’da, Kırgızistan’da, Türkiye’de… Emekçi kadınlar meydanlardaydı. Çünkü emekçi kadınlar sömürüye, cinsiyet ayrımcılığına, yoksulluğa, adaletsizliğe öfkeli!
Egemenler bu öfkeden çok korkuyorlar. İşte bu yüzden koronavirüsü bahane ederek 1 Mayıs’ta işçilerin, gençlerin, emekçi kadınların meydanlara çıkmasına, seslerini, duyurmasına mani oldular. Onlar yasaklarla, baskılarla, korku ve panik yaratmakla emekçi kadınların öfkesini bastırabileceklerini, düşlerini soldurabileceklerini zannediyorlar. Oysa egemenlerin unuttuğu bir şey var: Biz işçileri, emekçi kadınları evlerimize hapsetseler de ne kapitalizme karşı öfkemizi ne 1 Mayıs’a sahip çıkma irademizi ne de mücadelemizi yok edebilirler!
Mücadele örgütümüz UİD-DER, “Korkuya Teslim Olmuyoruz, 1 Mayıs Ruhuna Sahip Çıkıyoruz” diyerek biz işçileri, emekçi kadınları, sınıfımızın gençlerini, evlatlarını 1 Mayıs’ta tek yürek olmaya çağırdı. Bizler de emekçi kadınlar olarak bu çağrıya kulak verdik ve işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma gününde sınıfımızın mücadelesinin coşkusuyla birleştik. UİD-DER 1 Mayıs’ta geçmişten geleceğe, işçiden işçiye, fabrikadan fabrikaya, evden eve, yürekten yüreğe köprüler kurarak bizi birleştirdi, yan yana getirdi. Yüreklerimiz, öfkemiz, yumruklarımız yan yanaydı. Genç-yaşlı, kadın-erkek işçiler olarak öfkemiz, taleplerimiz, sloganlarımız, özlemlerimiz, düşlerimiz birdi, ortaktı. UİD-DER nasıl bizi geçmiş senelerde alanlarda kıpkızıl bir kortej olarak birleştirdiyse bu yıl da 1 Mayıs coşkusuyla birleştirdi. İşçi sınıfının geçmişten bugüne uzanan mücadelesini, ne kadar büyük bir sınıfın evlatları olduğumuzu yeniden hatırlattı. İşçi kardeşlerimizin farklı illerden, sanayi bölgelerinden, işçi mahallelerinden, fabrikalardan, atölyelerden iki gün boyunca UİD-DER sitesine akan mesajlarıyla sınıf dayanışmasını, sınıf kardeşliğini, 1 Mayıs coşkusunu yüreğimizin derinliklerinde hissettik. Birbirimize ve çocuklarımıza, kapitalizmi yıkmak için, daha güzel bir dünya kurmak için mücadelemizi sürdüreceğimize söz verdik.
Egemenlerin oyunları, baskıları UİD-DER’in bize aşıladığı 1 Mayıs ruhunu karartmaya yetmedi, biz yine kol kolaydık, yan yanaydık, omuz omuzaydık. “Günlerin bugün getirdiği baskı zulüm ve kan” olsa da mücadelemizle yepyeni bir güneş doğacağını biliyoruz. Biz işçilere, emekçi kadınlara bu bilinci ve gücü aşılayan, bizleri 1 Mayıs coşkusuyla birleştiren UİD-DER’e yürekten teşekkür ediyoruz. UİD-DER Yürüyor, Mücadele Büyüyor, Emekçi Kadınlar Güçleniyor!
- “Kendimiz İçin Yürüdük…”
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Clara Zetkin ve Ölümsüz Mirası
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- Emekçi Kadın Mücadeleyle Güzelleşir
- Emekçi Kadınlar Haydi 1 Mayıs’a!
- Yaşıyoruz Sanıyoruz
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- Dünden Bugüne Barış ve Adalet Özlemimiz İçin
- Mücadelenin Adıdır Kadın
- Ekmeğe Zam Yapılırsa
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- Mücadelemizin Sembolü 8 Mart
- Emekçi Kadınlarız, 8 Mart Ruhuyla Birleşiyoruz!
- Bir Ana ile Tanışmak…
- Emekçi Kadınlar Savaşı Durdurmak İstiyor Ama Nasıl!
- Boyun Eğmek mi Birlikte Karşı Durmak mı?
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.