Buradasınız
UİD-DER Sefaköy’de: Yeni Yıla Umutlarımızı Tazeleyerek Girdik
Sefaköy’den bir grup işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Yeni yıla yeni temsilciliğimizde, Sefaköy’de merhaba dedik. Mücadeleyle dolu geçen bir yılın ardından 2010’a umutlarımızı tazeleyerek, mücadele şarkılarımızı söyleyerek, şiirlerimizi okuyarak ve halaylar çekerek girdik. Salonu dolduran işçi arkadaşlarımız, evlerinde hazırladıkları yemekleri getirerek hazırlanan ortak sofrayı zenginleştirdiler.
Dernek temsilcisi arkadaşımız 2009 yılını değerlendirdiği konuşmasında, patronlar sınıfının saldırıları karşısında örgütsüz olan işçi sınıfının önemli kayıplar verdiğini, mücadele eden işçileri artan baskılarla nasıl yıldırmaya çalıştıklarını, TEKEL işçilerinin mücadelesini örnek vererek anlattı. İşine geldiğinde kendini demokrasi havarisi ilan edenlerin tarihi istedikleri gibi çarpıttıklarını, işsizliğe mahkûm ettikleri işçileri tembellikle suçlayabildiklerini hatırlattı. Haklarımıza karşı saldırıların peş peşe geldiği 2009 yılının perdesini kapatıp yenisini açmaya hazırlanırken, biz UİD-DER’li işçilerin ne yapması gerektiğini en öz haliyle Nazım’ın dizesiyle anlattı: “Ya ölü yıldızlara götüreceğiz hayatı, ya dünyamıza inecek ölüm!”
Temsilcimizin konuşmasından sonra UİD-DER’in faaliyetlerini özetleyen sinevizyon gösterisini izledik. Her görüntüde, miting alanlarını kızıla boyayan, kabına sığmayan coşkumuzu yeniden hissettik. Sinevizyonun ardından sıra UİD-DER sofrasına gelmişti. Yemeğimizi yiyip karnımızı doyurduktan sonra sıra şiirlere, şarkılara, halaylara gelmişti. Derneğimizin yaşı küçük yüreği büyük tiyatrocuları hazırladıkları skeçleri sundular. Bunlardan biri de Karagöz-Hacivat oyunuydu. Bugüne kadar izlediklerimizden farklı olarak Karagöz, bu defa çorap üretiminde çalışan Hacivat’a hak aramanın ne demek olduğunu dili döndüğünce anlatmaya çalıştı! Sonraki skeçte ise, işten çıkarılan Necati, fabrikanın kapısından çıktığı sırada İşçi Dayanışması bültenini almıştır. İlk defa mücadelenin ne demek olduğunu buradan öğrenmeye başlamıştır. Fakat eşine derdini anlatmakta zorlanmaktadır. Çocuk tiyatrocularımızın skeçlerini hepimiz büyük bir beğeniyle izledik.
Eğlenceden sonra sıra Sınıf Kürsüsüne geldi. Söz alan arkadaşlarımız yaşadıkları deneyimleri, UİD-DER’li olmanın heyecanını paylaştılar. Konuşmalarda “patronların haksız uygulamalarına karşı nasıl mücadele edeceğimizi derneğimizle tanışmamız sayesinde öğrendik. O halde sınıfımıza karşı yapılan saldırılara karşı koymak için saflarımızı büyütmeliyiz” vurgusu öne çıktı. Küçük bir işçi arkadaşımız “Zincire her yıl yeni halkalar ekleniyor. Bu zinciri hep birlikte büyüteceğiz” sözleriyle hepimizin ortak hedefini özetledi. Söz alan arkadaşlarımız, 2009 yılının patronlar sınıfının saldırılarıyla geçtiğini, yeni yılda mücadelenin yükseltileceğini vurguladılar. Halayların ve yeni yıl pastasının yenilmesinin ardından etkinliğimiz sona erdi.
Konuşmalarda ifade edildiği gibi, sınıfımızın örgütsüzlüğü nedeniyle 2009 yılında büyük hak kayıpları yaşandı, saldırıları pervasızca yürüten patronlar, kendi krizlerinin faturasını bizlere ödettirdiler. 2010 yılı patronlar için o kadar rahat geçmeyecek, çünkü işçi sınıfı bu saldırılara karşı örgütlü tepki vermeyi öğreniyor. Derneğimiz UİD-DER, sınıfımızın mücadele deneyimlerini en doğru haliyle işçi kardeşlerimize ulaştırmaya devam edecek. UİD-DER’in safları büyüdükçe mücadelenin ateşi de büyüyecek.
Mücadeleyi büyütmeye, UİD-DER’e!
UİD-DER’le Bir Yılbaşı
Bir Tekel İşçisinin Günlüğü
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...