Buradasınız
Sahte Hayatlar ve Yozlaşma
Gebze’den bir metal işçisi
Ben metal sektöründe çalışan bir işçiyim. UİD-DER’le tanışmadan önce toplumun gerçek sorunlarından bihaberdim. Bugünse toplumun sorunlarına kafa yoran, anlamaya ve anlatmaya çalışan biriyim. Bugün toplumun büyük bir kısmının fark edemediğini düşündüğüm sorunlardan birini dile getirmek istiyorum. DİZİLER...
Şu anda televizyonlarda onlarca dizi yayınlanmakta ve ne yazık ki izlenmekteler. Bu dizilerden toplumumuzun büyük bir bölümü maalesef olumsuz yönde etkilenmektedir. Ev kadınlarının büyük bir bölümü ve işsiz olan işçi arkadaşlarımız vakitlerini bu dizileri izlemekle geçiriyorlar. Kendi sorunlarını unutup TV’dekilerin sanal hayatlarının içinde kaybolup gidiyorlar. Gençlerimiz ve çocuklarımız onlara özenip bu düzende asla elde edemeyecekleri o şatafatlı hayatın büyüsüne kapılıyorlar. Bugün bir çocuğa büyüyünce ne olacaksın diye sorulduğunda Polat Alemdar, Memati gibi cevaplar verebiliyor. İnsanlar bu diziler yüzünden gerçek hayattan uzaklaşıp sahte hayatlar peşinde koşuyorlar. Birileri insanlarımızı yozlaştırmaya çalışıyor ve büyük ölçüde başarıyor.
Bu sorunları gören bizim gibi işçilerin, gerçekleri göremeyen işçileri bilinçlendirmemiz ve gözlerinin önündeki perdeyi kaldırmamız gerekiyor. Bugün UİD-DER’de izlediğim bir filmde geçen bir cümle beni çok etkiledi. Bir Alman subayı kameramana “ne çektiğin değil nerden çektiğin önemlidir” diyordu. Bizler kamerayı doğru yerleştirmeyi başardığımızda işçiler sorunlarını görüp buna karşı çözümler üretmek için çaba göstereceklerdir. Bu konudaki en büyük görev biz bilinçli işçilere düşmektedir. Bunun için önce kendimiz öğrenmeli, öğretmeli, örgütlenmeli ve örgütlemeliyiz...
Yaşasın İşçilerin Örgütlü Mücadelesi!
Senin İçin
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
- Butimar, Sen Safi Bir Kuş musun?
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...