Buradasınız
Savaş, Sömürü, Baskıya Karşı 1 Mayısa!
Ankara’dan bir grup işçi
İşçilerin Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’ı gittikçe ağırlaşan olağanüstü koşullarda karşılıyoruz. Bütün dünyada patronlar sınıfı ve onların hizmetindeki hükümetler işçilerin haklarına saldırmaya devam ediyor. Bir tarafta Ortadoğu’daki paylaşım savaşı diğer yandan derinleşen ekonomik kriz ve bunların yarattığı sonuçlar; kıyılara vurmuş ölü çocuk bedenleri, açlıktan ölen insanlar, bombalarla talan olmuş şehirler, can çekişen bedenler, kâr uğruna acımasızca katledilen doğamız. Ve dünyanın her yerinde giderek artan yoksulluk, uzayan iş saatleri, iş kazaları, işsizlik. Bunun karşısında da sömürüye ve baskılara boyun eğmeyecek olan dünya işçi sınıfı. Venezuela’da, Güney Kore’de, ABD’de, Avrupa’da ayağa kalkan kitleler…
Biz Türkiye’deki işçiler, emekçiler de dünyanın bu gidişatından payımıza düşeni alıyoruz: Ağırlaşan çalışma koşulları, yetmeyen ücretler, sürekli saldırılara maruz kalan kazanılmış haklarımız, sendikasızlaştırma, yasaklanan grevler, askeri ve sivil darbeler, KHK’lar yoluyla tutuklama ve ihraçlar, basına yönelik baskı ve sindirme politikaları. Son olarak da meşru olmayan yollarla hayata geçirilmek istenen tek adam rejimi! Bunların karşısında da yaşananlara tepkisini “Hayır” diyerek gösteren milyonlar…
1 Mayıs da işçi sınıfının kapitalizme karşı mücadelesinin bir parçasıdır. 1 Mayıs uzun ve çetin mücadelelerin sonucunda bedeller ödenerek kazanılmış bir gündür. 1 Mayıs, 14-16 saat karın tokluğuna çalışan ve hiçbir insani haktan yararlanamayan işçilerin mücadelesi sonucu ortaya çıkmıştır. İşçiler birlik olmanın verdiği güçle hareket ederek kapitalizmin kan emiciliğine karşı birçok bedeller ödeyerek mücadelelerini yükseltmişler ve bunun karşılığında birçok önemli kazanım elde etmişlerdir. Bu nedenle 1 Mayıs, biz işçi sınıfı için tarihi bir öneme sahiptir. Bugün de biz işçiler, kapitalizmin yarattığı dayanılmaz koşullara, giderek artan saldırılara karşı mücadelemizi büyütmeliyiz. İşçi sınıfını ölesiye sömüren kapitalistlere karşı işçi sınıfının birlik ve mücadele günü olan 1 Mayıs’ı sahiplenmeliyiz.
Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın İşçi Sınıfının Uluslararası Mücadele Günü!
1 Mayıs Bizimdir!
DERİTEKS Sendikası 1 Mayıs’a Çağırdı
- Metal İşçisi Kadınlar Olarak 1 Mayıs’ta UİD-DER’leyiz
- Çocuklarımızın Geleceği İçin Haydi 1 Mayıs’a
- New York’lu İşçiler: Mayıs Ayında Kira Ödemiyoruz!
- Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın Örgütlülüğümüz!
- Dünyada 1 Mayıs: Yasaklara, Baskılara İnat Mücadele!
- Sendikalardan 1 Mayıs Açıklamaları
- 1 Mayıs Ruhuyla Birleşelim!
- UİD-DER’li Kadınlar 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye
- Bugün 1 Mayıs Kardeş
- Birleşen İşçi Her Zaman Kazanır
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye
- 1 Mayıs’la Umudumuzu Yeniden Kuşandık
- Yaşasın 1 Mayıs!
- UİD-DER Kadın Komitesi: Korkuya Teslim Olmuyoruz, 1 Mayıs Ruhunu Yaşatıyoruz!
- 1 Mayıs Geliyor ve Bir Kahraman Lazım!
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadelemizi ve Dayanışmamızı Güçlendirelim!
- İşten Atmalara ve Ücretsiz İzinlere Hayır!
- Sendikalardan Çağrı: Güzel Günler İçin 1 Mayıs’a!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...