Buradasınız
Taşeron Çeteler İş Başında
Gebze’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ben kısa bir süre önceye kadar Rota İnsan Kaynakları adlı şirkete bağlı Tezel Lojistikte yevmiye alarak çalışıyordum. Biraz daha açmak gerekirse büyük firmalar elemana ihtiyaçları olduğunda taşeron şirket bizim gibi insanları gönderiyor. Bir nevi insan tacirliği yapıyorlar. Çalıştığımız zaman sigortamız yapılmıyor, sadece bir kâğıda isimlerimizi yazıyorlar. Bu durumda orada çalıştığımızı ispat etmemiz oldukça zor bir hal alıyor. Depodaki en ağır işleri bize yaptırıyorlar. Bütün bunlar yetmezmiş gibi üstüne de paralarımız eksik yatıyor. İnanır mısınız bazı arkadaşlarımız 2 aydır para alamıyorlar. Tabii ki ben de bu durumdan nasibimi aldım. Ben paramın eksik ödendiğini görünce bu duruma karşı çıktım. Bana ilk olarak “çalıştığını ispatla verelim paranı” cevabını verdiler. Bunun üzerine ise ben işyeri merkezine geleceğimi ve şirketi de Çalışma Bakanlığına şikâyet edeceğimi söyledim. Bunu dediğim zaman telefonu suratıma kapattılar, fakat aradan 5 dakika geçmeden aradılar. Telefondaki kişi açıkça beni tehdit ederek “bizi rahatsız etme, sana para falan yok” dedi. Ben de ona muhatabımın kendisi olmadığını söyledim. Fakat buna rağmen gece 23’e kadar bu aramalar ve bu tacizler sürdü. Saat gece 2 olduğunda ise evimin önünde bir araba durdu. Ben de bakmak için dışarı çıktım. Arabadan 5 kişi indi ve “o işyerine bir daha gitmeyeceksin” diye bağırarak bana ve babama saldırmaya başladılar. Mahalledeki insanlar dışarı çıkmaya başlayınca bu adamlar kaçtılar. Bunun üzerine polis geldi ve biz de olanları olduğu gibi anlatarak şikâyetçi olduk. Fakat polis bu durumla fazla ilgilenmedi. Şikâyetçi olmamıza rağmen 4 gündür o adamlar hakkında herhangi bir işlem yapılmadı.
Olayın ertesi günü telefonum çaldı, arayan kişi taşeron şirketin büyük patronuydu. Evimize gelmek istediğini, sorunu çözmek istediğini söyledi bana. Ben de buyur gel konuşalım dedim. 1 saat sonra mahallemizdeki evlerden çok daha değerli bir arabayla geldi patron. Bizden şikâyetimizi geri almamızı istedi. Bunun karşılığında bizi barıştırmayı teklif etti. Ben kabul etmedim bu teklifi ve şikâyetimi geri almayacağımı söyledim. Bunun üzerine patron “sen işine devam et, senin paranı eksiksiz yatıracağım ve raporlu olduğun için o günlerin parasını da vereceğim” diye yeni bir teklifte bulundu. Ben ise sorunun bu şekilde çözülmeyeceğini söyleyerek konuşmayı bitirdim.
Ben bütün bunların bir tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Hepsinin birbiriyle bağlantılı bir şebeke olduğunu ve çatlak ses çıktığı zaman bu şekilde susturmaya çalıştıklarını anladım. Ben sonradan anlasam da bütün bu taşeronlar çeteleri de kullanarak işlerini çözüyorlar. Eğer yapılan haksızlıklara sesini çıkartmazsan sorun yok, fakat hakkını ararsan karşında taşeron şirketlerin diğer yüzünü hemen görüyorsun. Sözlerimi bitirirken taşeronlaşmaya kesinlikle hayır diyorum ve bütün işçi kardeşlerime haksızlıklara kesinlikle boyun eğmemelerini söylemek istiyorum.
Özen Pres’te Çalışma Koşulları
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...