Buradasınız
Termikel’de Ekmek, Mücadeleyle Arttı!
Ankara Sincan Organize’den bir işçi
Tüm fabrikalarda ve işyerlerinde olduğu gibi Termikel’de çalışan arkadaşlarımız da pek çok sorunla karşı karşıya. Servislerin yetersizliğinden, fabrika içinde klima ve yeterli havalandırma olmamasına, zorunlu mesailerden yılardır doğru düzgün zamlanmayan maaşlara kadar çözülmeyi bekleyen pek çok sorun var.
Termikel’deki işçi arkadaşlar bir müddettir bu sorunlarını çözmek için çeşitli çabalar gösteriyorlar. 2-3 ay önce yemeklerin düzelmesi için imza toplanmış ve bu imzalar idari işler müdürüne verilmişti, fakat idari işler müdürü işçilere “yemeği beğenmeyen evinden getirsin” cevabını verdi. Yemeklerin azlığı nedeniyle doymayan arkadaşlar taleplerinden vazgeçmediler ve geçen ay imzaları bu sefer patrona ulaştırdılar. İşçilerin haklarını almak için bir araya gelmeye başladığını anlayan fabrika yönetimi bu durumun erkenden önüne geçmek amacıyla, ilk olarak imzaları patrona ulaştıran arkadaşı işten attı ve imza atan diğer arkadaşlara da baskı uygulamaya başladı. Yapılan baskılar bir sonuç vermeyince de yönetim tavır değiştirip işçilere iyi gözükmek için elinden geleni yapmaya başladı. Hatta yemekhaneyle idari işler müdürü yerine işçilerin saygı duyduğu başka bir bölüm şefi ilgilenmeye başladı. Toplanan imzalar sonucunda, 3 tabak olan ve miktarı çok az olan yemek 5 tabağa çıkarıldı, miktarı arttırıldı ve kalitesi yükseltildi.
Bu yaşanılanlardan sonra, mücadele eden tüm işçilerin gördüğü gibi Termikel’deki arkadaşlar da gördüler ki, ömrümüzü tükettiğimiz iş yerlerimizde maruz kaldığımız kötü çalışma koşullarını düzeltmenin tek yolu birlikte hareket etmek. Termikel işçileri bir araya geldiler ve kendileri için bir şey yaptılar ve bir adım atmış oldular. Bu olay hepimize, birlikte ve örgütlü hareket ettiğimizde çok daha fazlasını yapabileceğimizi tekrar gösterdi.
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
İşgal, İsyan, Direniş!
Islansak da beraber ıslanırız
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
- “Yanıyorsun Fuat Abi”
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...