Buradasınız
Tersane İşçilerinin “Bekâr Evleri”
Aydınlı’dan UİD-DER’li deri ve tersane işçileri
Uzun zamandır ölümleri ile adını sıkça duyduğumuz tersane işçilerinin yaşam koşulları da aynen çalışma koşulları gibi şansa bırakılmış bir durumda. Bizler Aydınlı temsilciliğinden UİD-DER’li deri ve tersane işçileri olarak, tersane işçilerinin yaşadığı yerleri de sıkça ziyaret ediyoruz. Esenyalı ve İçmeler mahallerinde bulunan ve “bekâr evleri” olarak bilinen kiralık odalarda çoğunlukla İstanbul dışından gelen işçiler kalıyor.
İçmeler’de “bekâr evi” olarak kullanılan bir bina depremde zarar görmüş ve binaya dışardan bakıldığında adeta boş gözüküyor. Ama içeri girdiğinizde katların her odası kiraya verilmiş. Hatta gözünü kâr hırsı bürümüş bina sahibi, mutfağı da bozup kiraya vermekten çekinmemiş. Şırnak’tan gelen bir tersane işçisinin kaldığı odanın kapısını çalıyoruz. Biz buradaki kimi işçilerle tersanelerden tanışıyoruz. Bizi içeri davet ediyor tersane işçileri ve çay söylüyorlar. Ardından hep birlikte sohbete başlıyoruz.
Yaklaşık 10 kişinin kaldığı bu odaya 600 lira ödeniyor. Arada bir misafirleri geldiğinde, ev sahipleri akbaba gibi hemen tepelerine üşüşüveriyor, “o da kalacak mı?” diye. Odanın bir kısmını mutfak olarak kullanıyor arkadaşlar. Banyo ortak ve sıcak su yok. “Bekâr evlerinde” kalmalarına rağmen arkadaşların çoğu evliymiş. İstanbul’a bir iş bulma umuduyla gelmişler. Çoğunluğu mevsimlik ve yevmiyeci olarak çalışıyor. Yaşadıkları sorunlardan bahsediyoruz. Grev, AKP, zamlar hakkında birçok soru ile karşılaşıyoruz. Ana sorunun aslında işçilerin genelinin yaşadığı örgütsüzlük, dağınıklık ve güvensizlik olduğunu söylüyoruz. Mücadele etmeden hiçbir hak elde edilemez!
Çevreden kimsenin onlara ev vermek istemediğini ifade ediyorlar. Haftanın her günü çalıştıklarını, kendilerine ayıracak hiç zamanları kalmadığını söylüyorlar. Ziyaretine gittiğimiz tersane işçilerinin durumları İngiltere’deki bekâr odalarına benziyor. Fakat arada yüzyıllık bir zaman farkı var.
Modern gemiler ve lüks konutlar işçilerin alınteriyle inşa ediliyor. Fakat hiçbir işçi oralarda yaşamıyor, ikamet etmiyor. Temiz, rahat ve insanca yaşam ve çalışma alanlarına ancak kapitalizme karşı mücadele verdiğimizde ulaşabiliriz. Bizler arkadaşlarımızı ortak mekânlarımız olan mücadele mekânlarımıza davet ettik. Aydınlı’daki UİD-DER temsilciliğimize, yaptığımız etkinliklere ve verdiğimiz mücadeleye davet ettik. Biliyoruz ki işçilerin tek kurtuluş yolu birleşip mücadele etmekten geçiyor.
Birleşen işçiler yenilmezler!
İşçi Sağlığı İçin Mücadeleye
Uzel İşçileri Eylemde
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...